O czym chcesz poczytać na blogach?

Santiago de compostela

Camino Francés

Camino Francés
Zapis pielgrzymki do Santiago de Compostela wiosną 2010
RSS
poniedziałek, 02 sierpnia 2010
Listopad 2010
Grudzień 2010
Styczeń 2011
Luty 2011
Marzec 2011
Sierpień 2011
Tagi
 • Astorga
 • Burgos
 • Bychawskie Centrum Kultury
 • Camino Fisterra
 • Costa da Morte
 • Cruz de Ferro
 • Ethos
 • felieton
 • Finisterre
 • Fisterra
 • Frómista
 • zdjęcia
Pisz blog
Dodaj blog do ulubionych
Wersja mobilna

Portugal Meu Amor

Kuchania portugalska - obok wloskiej - jest najlepsza na swiecie, choc dzis moja przybrana rodzina, u ktorej mieszkam w Barcelos, postawila przede mna nie lada wyzwanie.

Po pysznych sardynkach z zielona fasola i ziemniakami, a do tego wino i oliwki, delicje bogow, na stol wjechala... kalamarnica! nogi i glowa, ktora przypomina uszy swinki. I nie bylo zmiluj, musialam zjesc i nogi i kawalek glowy. Z zamknietymi oczami przezulam jedno i drugie, maczane w doskonalym sosie z oliwy, czosnku, cebuli i.

Szczęście prognozy są dobre: będę chodzić i nawet mogę wsiąść do samolotu, choć leki, które biorę grożą świądem, wewnętrznymi krwotokami i chorobą psychiczną. Niestety nie wsiądę na motor, a tym środkiem lokomocji miałam dojechać do Santiago de Compostela. Trudno, wezmę auto. W Santiago - hiszpańskiej Jasnej Górze - zamierzam poprosić Bozię o siłę w kolanie, żebym mogła jednak przebiec maraton. Jeśli ktoś ma jakieś prośby do przekazania - a jak wiadomo, w Santiago jest się bliżej.

Don Kichote poznaje Asturię

Podróż mi się trochę dłużyła,więc gapiłam się bezmyślnie w krajobrazy galicyjskiej ziemi, migające za oknami. Wysadził mnie w samym centrum (prawie, bo  w końcu dalej jechać już nie mógł). Wlazłam więc ochoczo w wąskie uliczki Santiago, którymi  z początku byłam zachwycona. Lecztylko z początku. Ale po kolei…

Mówi się, że Santiago to miasto pielgrzymów i studentów. Ci pierwsi zmierzają tu od czasu odkrycia grobu św. Jakuba ( IX w.), ci drudzy  - od.

Warto ją opowiedzieć, bo nie jest zbyt dobrze znana. Jakub był apostołem Jezusa, i świadkiem jego modlitwy w Getsemanii oraz Przemiany na Górze Tabor. Ze względu na swój porywczy charakter nazywany Synem Gromu, zginął śmiercią męczeńską ( dekapitacja) na rozkaz Heroda Agryppy w trakcie pierwszych prześladowań chrześcijan. Niektóre legendarne wersje jego biografii mówią, że Jakub był ewangelizatorem Półwyspu Iberyjskiego. Gdy  w Saragossie objawiła mu się Matka Boska,.

Alfonsa II zwanego El Casto ( “czystej krwi”), który jako pierwszy odbył pielgrzymkę do grobu św. Jakuba. (tzw. Camino primitivo) i ufundował pierwszą świątynię romańską. W tym miejscu powstało później miasto, Santiago de Compostela i niemal od razu stało się najważniejszym, zaraz obok Rzymu, miejscem pielgrzymek całej Europy.

Dawniej pielgrzymowanie miało przede wszystkim charakter religijny. W wiekach średnich pielgrzymowano dla.

podróżując pod rękę z Miłością

Be the first to like this post.

Leave a Reply Cancel reply

Miłości wystarczy, że jest.

I myślałam, że nigdy nie będę mieć szansy zrozumienia ich. Nawet po cichu pogodziłam się z myślą, że nigdy nie znajdę takiego miejsca, gdzie nie będą mnie wszędzie otaczać ci wszędobylscy ludzie. Ale dowiedziałam się o wędrówce do Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii. Trasę do miasta 'Camino de Santiago' można przetłumaczyć jako 'Droga św. Jakuba'. W mieście Santiago de Compostela spoczywa ciało świętego Jakuba. Pielgrzymkę najlepiej odbyć samotnie. Trwa.

Księga • o mnie • kochaj

Santiago de Compostela.

wtorek, 31.marca.2009, 23:53
Zawsze pragnęłam odnaleźć takie miejsce, gdzie mogłabym zaznać zupełnego spokoju i trochę samotności. W milczeniu pokonywać swoje słabości. Tak zawsze chciałam.

Korespondencja Naukowo-Kosmetyczna z Elementami Imprezowo-Kosmopolitycznymi (University of Curacao)

Szelegejd, przedstawią nam poprzez różnorodne aspekty, tak artystyczne jak literackie, historię tej tysiącletniej drogi. ''Wybrane aspekty architektoniczne budowli przedromańskich i romańskich zbudowanych przy szlakach pielgrzymkowych do Santiago de Compostela'' JACEK SZELEGEJD, ''Galisja między rzeczywistością a wyobraźnią'' EWA STOCH, ''Kulturalny wymiar szlaku św. Jakuba. Dziedzictwo i historia'' JUAN MONTERROSO. Spotkanie zorganizowane na zakończenie wystawy ''Pielgrzymka do Santiago de.To tez wejscie do ambasady wiec nie zabierajcie broni palnej, bo beda sprawdzac.
kto idzie?
cd
Notatka z dnia 2004-09-14, godz. 15:52:46, skomentuj (6)


camino de santiago de compostella

dzisiaj tj w piatek o godzinie 18 w instytucie cervantesaodbedzie sie kilka wykladow na temat drogi do santiago de compostella.