O czym chcesz poczytać na blogach?

Sandomierz

Przyzwoity facet

Głosem.

- Tak - podobnie obojętnie przyznał. - Dzwonili klienci do ciebie w sprawie kosmetyków. Zapisałem ich nazwiska.

- Dziękuję.

- Dzwonił też Sabra. Dwie godziny temu.

- Do mnie czy do ciebie? - wypsnęło mi się, choć przyrzekałem sobie, że nie będę wracał do tamtej wizyty przyjaciół.

- Do ciebie - powiedział Marian. – Sabra jedzie do Holandii, żeby tam w jakimś klubie czy kościele wziąć ślub, i chciałby, żebyś został świadkiem.

Jednak jakiś złośliwy demon mnie opanował. Bo już miałem na końcu języka: za ciebie wychodzi?

- Za kogo wychodzi? Kiedy?

- Nie wiem. Przyjdzie z nim jutro o jedenastej.

Jutro o jedenastej miałem być w Sandomierzu. Nikt, oprócz mnie, nie wiedział, że postanowiłem wcześniej wrócić do Krakowa.

- Marian, nie chcę być złośliwy, ale czy Sabra chce tobie przedstawić swojego kochasia do zaakceptowania? Chyba liczył się z tym, że mnie nie ma w domu?

- Tuż przed telefonem od Sabry rozmawiałem z twoją matką. Powiedziała, że jesteś w drodze do Krakowa.

- Acha. Dlatego posprzątałeś?

- Tak - roześmiał się.

Mniej więcej w ten sposób rozmawialiśmy. Ani słowa o piciu, rozstaniu, Kazimierzu nad Wisłą. Po obiedzie przygotowanym przez Mariana (placki ziemniaczane w sosie pieczarkowym, tylko jak zwykle za dużo utarł cebuli) on poszedł pisać do swojego pokoju, ja zacząłem wydzwaniać.

Moje podróże małe i duże - Onet.pl Blog

To jedna z najlepiej zachowanych bram wjazdowych do miasta. widok z jej szczytu byl wspaniały.  Oczywiście główny widok to San wpadający do wisły. Potem udalismy się na rynek, a tam naszym oczom ukazał sie chyba najbardziej charakterystyczny dla sandomierza budynek-ratusz. Został on zbudowany w XIV wieku, a potem rozbudowano go, aż otrzymał ksztalt taki  jakim widzimy go dzisiaj. Oczywiscie spacer po rynku, akurat mielismy szczęscie bo wtedy odbywal się tam zjazd harrleyowców. Mieli super motory:-) Potem poszliśmy zwiedzać podziemna trase turystyczna, co ciekawe, zwiedzanie trwa 40 minut, odbywa się z przewodnikiem a koszt biletu to tylko 5zł:-)  dowiedziałam sie wielu ciekawych informacji na temat samego Sandomierza, jego swietnosci jak równiez historii lochów. Są tam
wystawy archeologiczne, wystawa pieknej porcelany, sala tortur, spiżarnie, ogromne beczki po miodzie sandomierskim, i wiele ciekawych eksponatów, malunków i rzeźb. Trasa podziemna ma 470m długości, a najgłebsze miejsce to 12 metrów pod rynkiem. Obejmuje 34 komory na kilu poziomach. Fajne uczucie gdy się tak chodzi po róznych poziomach, ogląda ciekawe eksponaty:-). Każdemu polecam.
Po wyjściu z podziemi, udaliśmy się do katedry, a potem na zamek sandomierski, skąd rospościerał się piękny widok na wisłę i.

wawel - Onet.pl Blog

 

Więcej wątpliwości budzi inny rzekomy portret władcy znajdujący się na rewersie prawego skrzydła tryptyku Matki Boskiej Bolesnej z Kaplicy Świętokrzyskiej na Wawelu. Ołtarz ten powstał ok. 1485 r. z inicjatywy Elżbiety Rakuszanki i króla Kazimierza Jagiellończyka. Jagiełło miał tu zostać przedstawiony, jako jeden z trzech króli przybyłych do Betlejem, aby złożyć pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Badacze wielokrotnie zwracali uwagę na podobieństwo przedstawionej na obrazie postaci do wizerunku króla na jego wawelskim nagrobku. Być może była ona nawet inspirowana pomnikiem nagrobnym Jagiełły.

Obraz odnaleziony w Sandomierzu obecnie poddawany jest kompleksowym zabiegom konserwatorskim, które przywrócą mu.

Sandomierz - moje miasto.

Do prędkiego rozwoju okręgu przyczyniły się złoża siarki i wyrób kwasu siarkowego. W aktualnych czasach wycinek kopalin została skasowana, a na miejscu zagłębia skonstruowano zalew Machowski znajdujący się parę kilometrów od Tarnobrzega. W okolicach miasta znajdują się dodatkowo zagajniki wchodzące w skład Puszczy Sandomierskiej z olbrzymimi eksponatami sosny zwyczajnej, buku, brzozy, olszy czarnej oraz dębu szypułkowego. W Tarnobrzegu organizowane są również różne imprezy kulturowe np. Dni Tarnobrzega czy Festiwal Piosenki Żeglarskiej nad Zalewem Machowskim. Miasto posiada bogatą historię dlatego można w nim jak i w okolicy zwiedzić liczne zabytki min. piękny pałac w Baranowie Sandomierskim czy odwiedzać Sandomierz w którym kręcone są sceny do Ojca Mateusza.

Szczegóły wpisu

Komentarze:
(0)
Tagi:
  • sandomierz
  • tarnobrzeg
Autor(ka):
walitzehntic1977
Czas publikacji:
niedziela, 27 listopada 2011 16:30