O czym chcesz poczytać na blogach?

Salvador dali

sztuka-puka

Pożółkłej strony.

Wyszłam po pięciu minutach z albumem Dalego w twardej oprawie, wydanym przed dwu laty i chyba nigdy nieotworzonym przez właściciela. Na okładce cudowne i flagowe rozpływające się zegary, w środku – surrealistyczne niebo. Dali to jeden z tych artystów, o którym mówią, że nie można przejść obok niego obojętnie; albo się go kocha, albo nienawidzi. Co czy można przejść obojętnie obok człowieka, który „opowiadał, że jako dziecko spędzał samotnie długie.

Część opowiadań należy chyba włożyć między bajki, wierzyć należy tylko w jego obrazy, które są pełnym i pewnym świadectwem umysłu i ręki mistrza, który już w wieku 25 lat był przekonany o swoim geniuszu.

Teraz kilka wczesnych dzieł Salvadora (1904 w Figueras na katalońskim Costa Dorada- 1989 w Figueras). I ciekawostki: w dzieciństwie perfumowano mu głowę (podobno dzieci ustawiały się w kolejkach, żeby ją powąchać), a matka i babka uwielbiały chłopca na tyle,  że we.

Art& Business - blog marek luksusowych, artystów i biznesmenów - Onet.pl Blog

Rewelacyjny Adrien Brody, który wcielił się w ekscentrycznego artystę, zbudował postać tak wyrazistą, że aż odnosi się wrażenie iż to sam Dali gra u Allena. Co zresztą stanowi idealne potwierdzenie słynnego powiedzenia Salvadora: „wokół Dalego wszystko jest prawdziwe z wyjątkiem mnie”.

Dali był w swoich czasach fenomenem i co więcej

eyes-wide-shut

Była najczystsza ze wszystkich motywacji – pieniądz. to co zrobiłem dla Playboya było dobre, a wasza zapłata była równoważna zadaniu.

- Dużo było kobiet w twoim życiu?

- Była tak naprawdę jedna – Dali popatrzył w górę, próbując chyba zatrzymać napływające łzy. – Moja Gala. Jedyna muza, miłość, najpiękniejsza modelka i ukochana żona. Nadkobieta, jak u Nietzsche’go.

- Czy to właśnie Gala wymyśliła i stworzyła, jeszcze za.

Niż na pół godziny. Mnie się udawało przez dwadzieścia lat, i to codziennie. Nie bójcie się doskonałości, nigdy jej nie osiągniecie.

- Jesteś fantastycznym facetem… pozwól, że cię ucałuje na pożegnanie.

Gloria wstała, objęła Salvadora i z mocnym cmoknięciem ucałowała w policzek. Mistrz wziął ją pod rękę i dumnym krokiem wyszli na dziedziniec. Ponownie stanęli przed rzeźbą starego Cadillaca.

- Zobacz – rzekł Dali, wyjmując z kieszeni srebrną monetę. – To.

Obrazulepiej

Możliwości szansa sensownego rozmawiania o tym obrazie. Jaka?

W przypadku surrealizmu nikt do końca nie wie, gdzie zaczyna się bezsens, a gdzie wciąż mamy do czynienia z celowością. Jedni na wszelki wypadek traktują wszystkie poczynania Dalich, Tanguyów i Magrittów z przymrużeniem oka, jako zabawę wyzwolonego umysłu. Inni wybierają drogę interpretacji i przypatrują się użytym pojęciom i archetypom; w tym przypadku silnie uwikłanemu w naszą tradycję symbolowi świecy. Trudno.I zdystansowani. Straszliwa bezradność wobec śmierci pojawia się, gdy malarz doskonale wie, że dany obraz może być jego ostatnim dziełem na tym świecie. A takim jest "Słońce i księżyc" Klee, namalowany niedługo przed jego śmiercią.

Salvador Dali był butnym i dumnym człowiekiem; Cortazar twierdził wręcz, że określenie Dalego innym sformułowaniem niż "genialny sukinsyn" jest niezrozumieniem jego postaci. Czy człowiek, który uwierzył w swoją nieśmiertelność, wyrzuciłby z.

Schulzoid

Przytaczam tę właśnie myśl amerykańskiego poety. Rzeczywiście surrealizm ma tę wspaniałą właściwość, iż potrafi łączyć w przepiękne kolaże nawet to, co wydawałoby się niepołączalne. Jego ślady znajdujemy u Giorgio de Chirico, u Salvadora Dalego, u Alfreda Kubina, czy w końcu u Luisa Buñuela…

Pies andaluzyjski (Un Chien andalou) – film Luisa Buñuela i Salvadora Dalego, dzieło na wskroś surrealistyczne,.

Konwencji, ale takie, którego częstą konsekwencją w dalszej przyszłości jest powstanie nowych norm i konwencji. Reczą godną podkreślenia jest to, iż ten eksperyment (w myśl powyższej definicji), którego dopuścili się Buñuel i Dali, zainspirował ludzi do poszukiwań, eksplorowania zupełnie nowych obszarów w sztuce – i sam, łamiąc wszelkie wzorce i normy, stał się kanonem...

scully blog

Niesamowite - wykonane poczciwym analogowym Canonem, zeskanować je i umieścić na stwonie www.

Tworzę tu, więc małą galerię fotograficzną.
skomentuj (2)


2006-01-21 13:49:28
Posyłam Dali...

Salvadora Dali. Salvadora Dali’ego.
Barwne motyle – skrzydła wiatraków. Dłońmi wiatru, odprawiające się w tęczowe rozety.

Dancing Queen. Young and Sweet.
See the Girl….