O czym chcesz poczytać na blogach?

Sahara

Saharoza

Osób zdaje sobie sprawę z potencjalnych implikacji libijskiej rewolucji dla konfliktu toczącego się 2000 km na zachód: dla Saharyjczyków żyjących pod okupacją wojskową bądź na wygnaniu, w wyniku zajęcia ich kraju przez agresywnego i zaborczego sąsiada. Te implikacje nie są jednak takie, jak możnaby się domyślać, sądząc po tym jak NRT i jej zwolennicy operując sloganami wolności, demokracji i konieczności obalenia autokratycznych reżimów.
Więcej »

Tagi: demokracja Maroko Polisario Sahara Sahara Zachodnia
21:43, pamejudd
Link Dodaj komentarz »
środa, 14 marca 2012
Umarł pułkownik, niech żyje król! Cz. 1

Nick Brooks

(tłum. pamejudd)
(Oryginalnie opublikowane 21 października 2011 na nickbrooks.wordpress.com)A zatem pułkownik Muammar Kaddafi – srogi tyran, polityczny.

Dancing With Camels

Niestałego członka RB ONZ następuje większością co najmniej dwóch trzecich głosów od państw członkowskich i biorących udział w głosowaniu (niezależnie od tego, czy są one jedynym kandydatem w swoim regionie). Głosowanie trwa do momentu osiągnięcia progu dla wymaganej liczby miejsc i jest tajne.

Dla Maroka to wielka szansa – nie tylko zyska na ważności i mocy w negocjacjach z Europą i innymi krajami, ale może też wreszcie rozwiązać problem z Saharą Zachodnią. Rada Bezpieczeństwa ONZ niejednokrotnie pośredniczyła w tym konflikcie i to praktycznie od jego początku. Jest więc światełko w tunelu?

Sahara Zachodnia politycznie i militarnie znajduje się pod kontrolą Maroka, jednak przez znaczną liczbę państw (głównie członków Organizacji Jedności Afrykańskiej) uznawana jest za samodzielne państwo. O byłe kolonie Sahary Hiszpańskiej swoje roszczenia wysunęły Maroko i Mauretania, kiedy w 1975 r. odeszli stąd Hiszpanie. Mauretania szybko zadowoliła się rekompensatą. Front Polisario początkowo prowadził działania przeciwko Hiszpanii, a po interwencji marokańskiej rozpoczął 16-letnią wojnę partyzancką o utworzenie Saharyjskiej Demokratycznej Republiki Arabskiej. Popierany przez Libię i Algierię Front.

islam i okolice - Onet.pl Blog

 

W końcu, przekonanie o niemożności rozsądzenia, zrozumienia kto ma słuszność, zmierzenia, zważenia racji. Gdyby to było możliwe, gdyby te racje były przystawalne, nie byłoby przecież zamieszek. Wrażenie dwóch nieprzekładalnych wersji, dwóch przeciwstawnych narracji, których nie da się zespolić.

 

Zdjęcia: cascad317.skyrock.com, saharawiwomen.blogspot.com, własnych, z powodów opisanych powyżej, niestety nie ma.

nieznanaplaneta

    Ameryka Północna (4)
  • Ameryka Południowa (3)
  • Antarktyda i Arktyka (2)
  • Australia i Oceania (5)
  • Azja (3)
  • Europa (6)

Najpopularniejsze...

  • Wielka Rafa Koralowa
  • Pigmeje - najmniejsi ludzie świata
  • image-1165-5639

Komentarze

the doctor on Boliwiańska “droga …
the doctor on Wielka Rafa Koralowa
the doctor on Sahara