O czym chcesz poczytać na blogach?

Ryzyko

Spójrz za granice

Kategorie: Wszystkie | Aktualne trendy | Ciekawostki | Handel międzynarodowy | Inne | Książki | Prawo międzynarodowe | Przykłady z życia wzięte | Przywództwo w biznesie | Różnice kulturowe | Zarządzanie finansami
RSS
sobota, 06 lutego 2010
Jak zarządzać ryzykiem kursowym

Czym jest ryzyko

Podejmowanie ryzyka zawsze było nierozłączną częścią aktywności
gospodarczej. Już w średniowieczu pojęcie „riscium” ( łac. ryzyko) było używane
w ściśle określonym kontekście, przede wszystkim w handlu morskim i z niego
wynikających prawnych problemach związanych ze stratą i uszkodzeniem. Termin
ryzyko wywodzi się również z włoskiego „riscare”, co jest tłumaczone jako płynąć
wzdłuż klifów lub ogólniej odważyć się, ośmielić się. W kulturze arabskiej
wykształciło się pojęcie „ قزر ”,.

NIE DAJMY SIĘ RAKOWI ! RAZEM MOŻEMY GO POKONAć ! - Onet.pl Blog

Nasze życie do góry nogami. Wywołuje przerażenie i sprawia, że rodzi się mnóstwo pytań, często bez odpowiedzi. Diagnoza brzmi jak wyrok – okrutny i bezwzględny. I choć lekarze przekonują, że wcześnie wykryty, jest wyleczalny, strach nie mija. Rak nie wybiera, atakuje nie bacząc na piękno, bogactwo czy pozycję społeczną. Może dotyczyć każdej z nas…

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Na ogół dotyka kobiety po menopauzie, ryzyko zachorowań wzrasta po 50. roku życia. Szacuje się, że co roku nowotwór ten wykrywa się u ponad 10 tys. Polek, prawie połowa z nich umiera. To o wiele więcej niż w USA czy innych krajach Europy Zachodniej. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że odpowiedź jest jedna – u większości kobiet rak wykrywany jest zbyt późno.

Mimo, że pierwsze doniesienia na temat raka piersi pochodzą jeszcze z czasów starożytnych, do tej pory nie wiadomo, co go powoduje. – Co jest bezpośrednią przyczyną nie wiemy. Wiemy natomiast co predysponuje do zachorowania na raka piersi. Przede wszystkim najważniejsza rzecz.

Polemika - ryzyko jest piękne

Od nowa zaczyna się swoim wstępem, powtarzającym po raz kolejny myśli poprzednich autorów.

Jak poszczególne rozdziały widzę okiem risk managera ?

 • Rola informacji w ZR
  (Krzysztof Markowski)
  Mimo, iż potencjalnie mógłby to być bardzo wartościowy rozdział, szansa została zmarnowana - opisywanie, jak banki wykorzystują informacje o kontrahentach, aby zarządzać ryzykiem kredytowym jest mało użyteczna dla przedsiębiorstw, gdyż dotyczy niezwykle wąskiego spektrum ryzyk i informacji na temat ryzyk, jakie krążą zwykle w firmie.
   
 • Zmienność, złożoność, niepewność i ryzyko (...)
  (Marcin Wojtysiak-Kotlarski)
  Bardzo sensowny i przydatny rozdział jako wprowadzenie w zarządzanie ryzykiem biznesowym. Jego część dotyczy jednak typologii ryzyka i tak jak we wszystkich poprzednich - znanych mi - próbach dotyczących typologii ryzyka, autor nie zdołał wprowadzić porządku ani wnieść nic nowego.
   
 • Analiza upadłości przedsiębiorstw a jakość ZR
  (Zofia Fengler)
  Problem upadłości nie wnosi nic szczególnego do naszej wiedzy na temat ZR, rozdział zbyt długi jak na książkę a wybranej tematyce.
   
 • Charakterystyka kluczowych koncepcji ZR w.

Pasje studentki biologii

Znaleźli związku między piciem kawy a nadciśnieniem.
Pułapki:
Kiedy powinniśmy zrezygnować z kawy? Podczas ciąży (niektóre badania wskazują, że kofeina może doprowadzić do poronienia), gdy mamy kłopoty ze snem (kofeina pobudza) lub cierpimy na chorobe refluksową (jej objawem jest m.in. zgaga). Kofeina wpływa rozluźniająco na mięsień zamykający przełyk na granicy z żołądkiem, co powoduje cofanie się treści żołądkowej. I jeszcze jedna "wina" kawy: naukowcy z uniwersytetu w Toronto wykazali, że organizmy niektórych osób kumulują kofeinę. W takim przyadku 2-3 filiżanki kawy dziennie może zwiększyć ryzyko chorób serca o 36 proc. Zdaniem wspomnianych naukowców dotyczy to prawie połowy populacji. Ryzyko to zwiększa się o 64 proc.,jeśli pijemy więcej niż 4 filiżanki dziennie. Jednak nawet u tych osób wypicie jednej filiżanki kawy dziennie w żadnym stopniu nie przyczynia się do zwiększenia ryzyka ataku serca.
Ważne:
Większość ekspertów zaleca ograniczenie się do 2 filiżanek kawy dziennie. Jeśli obawiasz się, że Twój organizm gromadzi kofeinę - pij jedną dziennie. Upewnij się jednak, że to co pijesz, to naprawdę filiżanka, a nie kubek (filiżanka to maksymalnie 200 ml płynu). Jeśli cierpisz na.