O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Rwanda

BLIZNY ŚWIATA - bloog.pl

Patriotyczny - świat postrzegał jako nieskazitelnych wojowników. Partyzanci Tutsi mieli nie tylko zatrzymać ludobójstwo, ale i opanować chęć zemsty. Dziś już wiadomo, że nie wszystkim się to udało. Rebelianci, chociaż nie byli ludobójcami, również dopuścili się zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Trybunał nie bierze tego jednak pod uwagę. 

Same procesy także przyciągają sporo krytyki. Są powolne i rozpoczynają się bardzo późno. Niektórzy z oskarżonych czekają na wyroki po kilkanaście lat. Dwóch nie dożyło ogłoszenia werdyktu. 

Co gorsza, nie dożyło tego też wiele z ich ofiar. Okaleczone i upokorzone przez lata wyglądały sprawiedliwości. Nie zdążyły jej ujrzeć. W trakcie ludobójstwa zgwałcono - często grupowo - ponad 250 tysięcy kobiet. Część zaraz po tym zabito. Większość tych, które przeżyły, stała się nosicielkami wirusa HIV. Tyko nieliczne z nich dotrwają dnia, gdy MTKR wyda ostatnie wyroki. W Rwandzie na AIDS umiera 50 tysięcy ludzi rocznie. 


Tekst ukaza się w serwisie KONFLIKTY.WP.PL Podziel się:
Tagi: rwanda, ludobójstwo, międzynarodowy trybunal karny, onz, mtkr

Hity książkowe

Liczby Charona opis


Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko poznać odpowiedni kod.

Maj 1929 roku. Lwów. Komisarz Edward Popielski wyleciał z policji za niesubordynację. Wreszcie ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i... na miłość. Namówiony przez piękną Renatę podejmuje się ryzykownego zlecenia i szybko wpada w kłopoty. A we Lwowie znów wrze. Brutalne morderstwa wstrząsają miastem. I tylko policja wie, co kryje w sobie tajemniczy list od mordercy.

W Liczbach Charona Popielski ma szansę zmienić swoje życie - wrócić do policji i założyć rodzinę z ukochaną kobietą. Ale miłość jest ślepa, podobnie jak sprawiedliwość...Tagi: morderstwo
06:43, igatto , Kryminał
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 maja 2011
Nagość życia Opowieści z bagien Rwandy - Hatzfeld Jean

Trzeci Świat i wszystkie pozostałe

wtorek, 02 marca 2010
Duchy przeszłości nie opuszczają Rwandy
Wkrótce minie kolejna rocznica niesławnego ludobójstwa, którego ofiarą padły setki tysięcy mieszkańców Rwandy. 16 lat to za mało by uleczyć taka ranę, zwłaszcza gdy mordercy i ofiary wciąż żyją obok siebie, a rząd uczynił z pamięci o rzezi podstawę swej legitymizacji.
Więcej »

Tagi: Hutu ludobójstwo pamięć Paul Kagame Rwanda Tutsi
20:26, maciejkonarski , Rwanda
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 lutego 2010
Darfurskie iluzje
Zawarte kilka dni temu porozumienie pomiędzy sudańskim rządem a rebelianckim Ruchem Sprawiedliwości i Równości może oznaczać koniec krwawego konfliktu w Darfurze. Może, ale jak wskazuje smutna praktyka - wcale nie musi. Pokój w Darfurze przychodzi już zresztą za.

Klub Czwartkowy

W USA, w stanie Oregon. Wspólnie z żoną w 2004 roku stworzył edukacyjną organizację pozarządową „World Outside My Shoes”, której celem jest walka z uprzedzeniami, nienawiścią, uświadamianie problemu ludobójstwa poprzez prelekcje w szkołach i organizacjach pozarządowych. Na początku 2011 wydał książkę pt. „I’m Not Leaving”, opartą głównie na nagraniach zrobionych dla żony i dzieci podczas wydarzeń w Rwandzie.

Przydatne linki
(fragment Ghost of Rwanda z Wilkensem)
http://www.youtube.com/watch?v=695B_NoseHY

wywiady:
http://americanradioworks.publicradio.org/features/rwanda/segc1.html
http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/ghosts/interviews/wilkens.html
http://www.thefigtree.org/april11/040111wilkens.html

---

O godz. 17 podsumujemy warsztaty.

Tydzień Ekumeniczny - DZIENNIK KS. ADAMA ANTONIEGO SIKORSKIEGO, MARIANINA

Publikacji:
poniedziałek, 20 lutego 2012 16:17

Opcje

 • Przejdź do wpisu „Ruch Światło-Życie”
 • Dodaj komentarz do wpisu „Ruch Światło-Życie”
 • ” z bloga „DZIENNIK KS. ADAMA ANTONIEGO SIKORSKIEGO, MARIANINA”">Książki dla misjonarzy w Rwandzie

  Mój przełożony, ks.Michał poprosił, aby wydobyć ze swej prywatnej biblioteczki i podarować mariańskim misjonarzom w Rwandzie ciekawe książki. Ja przeznaczyłem m.in. dwie książki: 1."Przygody z Opatrznością.Z biskupem Ignacym Jeżem rozmamwiają Alina Petrowa-Wasilewicz i ks. Krystian Kukowka",Katowice 2005. 2.Pierre Beaini, "Le mystere de l'Immaculee Conception dans les ecrits du pere Maximilien M. Kolbe" (Tajemnica Niepokalanego Poczęcia w pismach ojca Maksymiliana M. Kolbe), Rome 1988.

  Szczegóły wpisu

 • Rwanda film

  Pustynny Blog

   Moim zdaniem to o czym piszesz zaczyna się już w bajkach dla dzieci – zauważ, jak często w tym, co można nazwać akcją baśni zło coś zmienia, a dobro jest powrotem do porządku, jak to ciekawie ująłeś. A dobro rzadko kiedy jest ukazane też jako akcja i to niekoniecznie “miła i nudna”. Dobrze ten problem widać w genialnym filmie “Hotel Rwanda”, który polecam. Pozdrawiam

   Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  selwa blog

  Jakich nigdy bym nie przeczytał w licealnych podręcznikach, czy lekturach. Będąc częstym gościem u mojego brata w wakacje czytałem nocami Melville, Londona, całą bibliotekę Balzaków pracowicie przetłumaczonych przez Boya. Wtedy to co czytałem wstrząsało moją duszą, swoim pięknem i obietnicą odpowiedzi na najważniejsze pytania.
  Świeżość takiego odbioru literatury, filmów, sztuki (bo przecież nie do literatury tylko ograniczały się moje zainteresowania) stygła we mnie latami i właściwie, przeszedłem typową ewolucję, odchodząc od fikcji do reportażu i eseju. Coraz bardziej zajmował mnie obraz i z uwielbieniem przeglądałem i kolekcjonowałem albumy zdjęć nieraz wizytując wystawy fotografii. Fotografia ma dla mnie nieraz tyle emocji co.
  skomentuj (9)


  Na marginesie notki dudiego

  Polski kościół katolicki jest niereformowalny i nic nie znaczy, że jak rodzynki w tym zakalcowatym cieście tkwią tam pozytywy, bo nie mogę być członkiem kościoła tylko w moim mieście.
  I wcale, ale to wcale nie czuję się współwyznawcą tej dziczy spod znaku Ojca Rydzyka - ci ludzie tkwią mentalnie w Rwandzie w czasie ludobójstwa i pokazać im tylko jakich Żydów w Polsce to okaże się, że od czasu pogromu Kieleckiego nic się nie zmieniło. Ta afera pedofilska to tylko mały pryszcz bo to zdarzenie o małym zasięgu, ale to, że jakiś chory psychicznie Nowak podżega w KOŚCIELE do nienawiści z aprobatą polskiego kleru, dyskwalifikuje ten kościół całkowicie w moich oczach. To nie.