O czym chcesz poczytać na blogach?

Rumunia

Rumunia

Z mniejszością węgierską. Szefem rządu jest Călin Popescu-Tăriceanu, funkcję prezydenta sprawuje Traian Băsescu. W opozycji pozostaje postkomunistyczna Partia Socjaldemokratyczna (Partidul Social Democrat), której przewodzi Mircea Geoana. Znacząca jest też rola w polityce Partii Wielkiej Rumunii (Partidul România Mare) z Vadimem Tudorem na czele. Reprezentuje on skrajnie nacjonalistyczne poglądy. W opozycji znajduje się również Narodowa Partia Liberalna, która wykształciła się z dawnej Konwencji Demokratycznej prezydenta Emila Constantinescu.

12:48, czechywakacje
Link Dodaj komentarz »
Rumunia

Rumunia (rum. România, IPA: /ro.mɨ'ni.a/) to kraj w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju, oraz Ukrainą i Republiką Mołdawii na północy. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego. Bukareszt (rum. Bucureşti, IPA: /bu.ku'reʃtʲ/) jest stolicą i największym miastem Rumunii.

Od 29 marca 2004 roku Rumunia jest członkiem NATO, a od 1 stycznia 2007 także Unii Europejskiej. Po przyjęciu do.

Rumunia Wypoczynek

Rumunia
Rumunia powstała na terenach Hospodarstwa Wołoskiego i Mołdawskiego w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej 1877-1878 i w 1881 została ogłoszona królestwem. Pozostawała w bliskich związkach z Rosją, decydując się jednak na zamianę cyrylicy na alfabet łaciński. Z powodu tego przymierza stanęła w 1916 w I wojnie światowej po stronie Ententy. 1 grudnia 1918 proklamowano powstanie zjednoczonej Rumunii, która przejęła z rąk węgierskich Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę, co zostało następnie usankcjonowane traktatem w Trianon. Ponadto, korzystając z porewolucyjnego chaosu, Rumunia zajęła rosyjską (ale zamieszkaną przez Rumunów) Besarabię. Z tego też powodu nie nawiązała stosunków dyplomatycznych z ZSRR. W okresie międzywojennym Rumunię łączył antyradziecki sojusz wojskowy z Polską. Ze względów kulturowych Rumunia pozostawała też w bliskich związkach z Francją. Działała także w tzw. małej entencie wraz z Czechosłowacją i Jugosławią. W 1934 przyłączyła się do tzw. ententy bałkańskiej.
12:13, indiezabytki
Link Dodaj.

Radek Oryszczyszyn

Już po zmroku. Ta kręta, błotnista i kamienista droga, którą szedłem do namiotu, była bardzo słabo oświetlona. Mimo to toczyło się na niej życie. Co kilkadziesiąt metrów z mroku wydobywało się światło baro-knajpo-sklepów i gwar zgromadzonych tam klientów. Siedzieli przed tymi sklepami i zywo dyskutowali w języku będącym pomieszaniem rumuńskiego z włoskim czy węgierskiego z ukraińskim. Na górze pogadaliśmy jeszcze z M. o Stasiuku, a w szczególności o tym, czy jadąc do Babadag Stasiuk się nie pomylił, czy w swoim obsesyjnym poszukiwaniu rozpadu i końca nie zinterpretował Rumunii fałszywie. Zgadzam się z M., który twierdzi, że Rumunia to nie jest kraniec Europy i jej upadek, ale wręcz przeciwnie: centrum i jej ekstrakt. Do takich entuzjastycznych wniosków dochodzimy przy pewnych ilościach palinki, która trochę nas tego wieczoru poniewiera.

O palinkowym sponiewieraniu szybko zapominamy następnego ranka, po szybkiej kąpieli w górskim potoku. Z góry spogląda na nas Pietrosul. Rezygnujemy jednak ze zdobycia tego szczytu i postanawiamy pojechać jeszcze bardziej na wschód. Zjeżdżając do drogi głównej samochód.

Rumunia2007

Otóż odnaleźlismy czerwony szlak. Wtedy bylismy pelni optymizmu - jak sie pozniej okazalo ów czerwony szlak był chyba na co piątym drzewie w lesie i to nie jest wielki problem odnaleźć czerwono oznaczone pnie. Negatywną informacją tego wieczora był natomiast defekt plecaka Anety, który był zupełnie nieprzystosowany do wędrowania, ponieważ niesamowicie wrzynał się w plecy, a pas biodrowy umieszczony był na wysokości żeber heh. W końcu dotarliśmy do naszego pierwszego noclegu, gdzie działy się różne rzeczy, ale to już zostało opisane.

00:00, rumunia2007
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 maja 2007
Pamiętny pierwszy wieczór w Rumunii

Zanim zacznę mała dygresja: koleżanki chyba zapomniały o istnieniu tego bloga, bo poza jednym wpisem Dorotki nie widzę większego przelania myśli "na bajty". Oczywiście rozumiem brak czasu, ale ja mimo jego braku, pojawiłem się na stronce. Więc? Do dzieła!! ;)

Dzisiaj opowiem pokrótce jak wyglądał nasz pierwszy nocleg w okolicach wsi Lunca. Otóz.

Szczecin-Rumunia-Szczecin

Wypad do Pobierowa. Trasę 110km pokonaliśmy w niecałe półtorej godziny bez żadnych problemów. Spalanie wyniosło ponad 8l/100km, był to jednak skutek m.in. źle ustawionego gaźnika (zbyt bogata mieszanka) oraz nierównej jazdy (moja wina).

W nowym roku, życzymy wszystkim dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń oraz wytrwania w postanowieniach noworocznych, a sobie zorganizowania i przeżycia wyjazdu do Rumunii. 

/zdjęcie ze strony szczecin.pl/ 

Tagi: 2012 gaźnik nowy rok polonez przygotowania Rumunia sponsor
17:59, fsoszczecin
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 grudnia 2011
!KONKURS!

Właśnie zgłosiłem naszego bloga do konkursu BlogRoku 2011. Po lewej wśród innych linków zamieściłem link do storny konkursu (jest to warunek koneicnzy uczestnictwa). Zapraszam do głosowania :)

Tagi: konkurs.