O czym chcesz poczytać na blogach?

Rotunda

pijanyfilozof blog

Ambona, Kraków 1996.
******* Adam Bochnak, Frączkiewicz Antoni [hasło w:] Polski Słownik Bibliograficzny t.VII, 1948 – 1958, s.102.
******** O. Zagórowski, Rzeźbiarz Antoni Frączkiewicz, Biuletyn HS XXI 1959, s.120-121.
********* Patrz przypis 4.
********** Nulla redemptio – statutum est – quis non pavebit – quanta s.praepar.
*********** Kolegiata św.Anny w Krakowie, dokumentacja konserwatorska..., s.12-13.lubuję sie w tych gwiazdeczkach...
oczywiście tak naprawde zamianst gwiazdeczek były cyferki...
pijanyfilozof 2004-07-04 06:23:27
skomentuj (0)


rotunda

kolejna praca studenta pierwszego roku...

Rotunda NMP na Wawelu
Historia
Aktualna literatura przyjmuje powstanie rotundy na koniec X lub początek XI wieku i wiąże się z panowaniem Bolesława Chrobrego. Pierwszym wezwaniem świątyni było najprawdopodobniej wezwanie Najświętszej Marii Panny. Pierwotne znaczenie budowli można określić jako kaplicę pałacową, możliwe też, że przechowywano tu relikwie lub insygnia władzy. Przyjmuje się, że większość zachowanej części stanowi kryptę a właściwa kaplica była nad nią, natomiast koliste pomieszczenie (tzw. piąta apsyda) mieściło.

Historie z muzycznego świata - Onet.pl Blog

 
Logo "Październików" - zdjęcie rotundy św. Prokopa
z okresu międzywojennego, przypadkowo wydrukowane
na urządzeniu bez kolorowego tuszu

MUSIC, MUSIC
Bardzo ważnym elementem "Październików" były imprezy muzyczne. Przez 3 lata w rotundzie koncertował zespół ewangelizacyjny Po Stronie Nadziei z Inowrocławia (w składzie byli także ludzie z okolic Strzelna; zespół działał pod kierunkiem Michała Maciejewskiego). Spora grupa młodzieży robiła naprawdę dobrą robotę. Smaku dodawało surowe, romańskie wnętrze kościoła. Strzelnianom bardzo się spodobali, rotunda zawsze była wypełniona. Artystom też się podobało. Wokalistka zespołu Ewa Siekacz: Bardzo się cieszymy, że możemy śpiewać w tej świątyni. Każdy z koncertów bardzo przeżywamy, poprzez muzykę, śpiew i taniec i modlitwę (ulotka informacyjna z programem "Października Kulturalnego", 2006). W ramach imprezy z koncertem wystąpił także m.in. inowrocławski kwartet smyczkowy Pro Arte (2006).
W czasie przygotowywania pierwszej edycji zrodził się plan, żeby do Strzelna przyjechał Jan Budziaszek. Zaprosiliśmy go jednak dopiero na miesiąc przed imprezą (wszystko było robione "na ostatnią.

...Ciepłe światełko w twoich oczach musi świecić wiecznie... - Onet.pl Blog

17 Ciepłych światełek rozbłysło...
Odc.22-"Trudne relacje na tle problemów"

Normalnie taki dzień sprawiłby,że wstałaby z radością pieszcząc Mańka i rozkoszując się pięknym widokiem miasta z tarasu.Dziś jedynym celem było wyjście do kancelarii i całodniowe siedzenie nad papierami byle tylko zając czymś myśli i beznadziejne samopoczucie.W obliczu powrotu ojca po kilkunastu latach po raz kolejny miała pomóc praca,może pracoholizm,ale nie rozmowa,nie próba rozwiązania problemu,bo przecież dotyczył on jej życia i jej uczuć,a nie kariery.Tak...pogubić się we własnych sprawach uczuciowych i emocjonalnych było jej bardzo łatwo.W jednej chwili padły jej filary,na których budowała do tej pory swoje funkcjonowanie w świecie-życie bez ojca,bez ukochanego kiedyś Wiktora,z problemem dotyczącym dzieci,ale mimo to bez okazywania uczuć.Tak było łatwiej,ale właśnie nadszedł czas,by podjąć trudność,by zawalczyć o dotychczasowe życie,które miało się bardzo zmienić.

Złoty podział

Odnowionego płótna w rotundzie, a
za niecały miesiąc – oficjalne otwarcie Panoramy! Ta bezczelna kradzież ostro
zalatuje PROWOKACJĄ! Będą teraz gadać, że to nasza robota!

Zuchwała kradzież fragmentu potężnego dzieła Styki i Kossaka- niemalże wprost spod rąk konserwatorów, którzy w przeznaczonej do prezentacji obrazu rotundzie kończyli prace nad restauracją zniszczonej wieloletnią tułaczką Panoramy Racławickiej- nie dawała spokoju Ossolińskiemu.
- No, no- szykuje się nam niezła łamigłówka!- pomyślał detektyw. Narastający stukot kropli uderzających o szyby przechodził pomału w monotonny szum. Karol zagłębił się w fotelu, a niedawne wydarzenia i rozmowy odpłynęły gdzieś, pozostawiając po sobie jedynie gotowość do rozwikłania kalamburów, jakie serwowało mu ostatnio życie. Czuł, jak ogarnia go powoli znajome uczucie błogostanu. Zdawał.

Szlak Romański - Onet.pl Blog

Początku XIII wieku. Kościół jest budowlą orientowaną murowaną z granitowych ciosów z partiami wież powyżej przyziemia zbudowanymi z cegły. Wśród wyposażenia najcenniejsza jest gotycka rzeźba Uśmiechniętej Madonny datowana na lata ok. 1370-1380, umieszczona w ołtarzu głównym. Rzeźba ta cudem ocalała w pożarze, który miał miejsce w 1834 roku. Ludność mieszkająca w Inowrocławiu uważa, że jest to zasługa Boga. Kościół ten jest zwany inaczej- ruiną (ze względu na ogromne zniszczenia spowodowane pożarem).

 

Gdy byliśmy w tym kościele nie mogliśmy wejść do części ołtarzowej.

 

 

 

  <- cios


Weronika i Marta (10:48)
Zostaw swój komentarz -> KLIK
4. Rotunda św. Prokopa w Strzelnie