O czym chcesz poczytać na blogach?

Riesling

wino - wina, moja pasja

Drogiego i szlachetnego czy wino które nie będzie obciążeniem dla naszego portfela
Więcej »

Tagi: wina
12:23, wina-wino
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 października 2010
pomysł na prezent
Zbliża się ważna rocznica? A może imieniny? Nie masz pomysłu na prezent?
Więcej »

Tagi: wina wino
21:57, wina-wino
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 września 2010
Heymann-Lowenstein wina niemieckie
Najlepsze wina niemieckie, król nad Mozelą
Więcej »

Tagi: Mozela Riesling wina wino
10:44, wina-wino

zerujemy... ale głównie czerwone

Jest efektem pewnego eksperymentu i jak będę w nastroju to je opiszę.

dla każdej pozycji jak będę znał cenę i miejsce zakupu to będę wpisywał.

to tyle. no!

Tagi: pierdoły
00:28, zerujemy
Link Dodaj komentarz »
Cortes de Cima Chamine branco, 2009

a to druga butelka z portugalskiego testu - dla odmiany biała.
po wielu butelkach różnej maści Rieslingów, Gewurztraminerów, Chardonay, itd. zapragnąłem odmiany od wszechobecnej róży, słodkich cytrusów i innych tego typu smaków. no i proszę - od razu sukces.
wino bardzo "niebiałe" - aromat delikatny, ale zdradzający że owoców w smaku za wiele nie będzie. a w ustach rewelaja - mocno wytrawne, ale nie za kwaśne. zostawia charakterystyczny orzeźwiający posmak. tego mi było trzeba.

ocena: 4-

 

Tagi: 2009 Ant&227o Vaz białe portugalia Semillon Verdelho Viognier
00:00, zerujemy
Link Dodaj.

Blog Andrzeja Daszkiewicza

    mam starą kolekcję, teraz tylko robię zdjęcia, za to wciąż trzymam kilkadziesiąt pustych butelek ...)
  1. Masz więcej niż jeden krawat z jakimś motywem winiarskim.  (od niedawna mam więcej niż jeden krawat, żaden nie jest związany z winem)
  2. Z pamięci recytujesz bordoską klasyfikację z roku 1855.  (tylko pierwszą czwórkę)
  3. Potrafisz wymienić wszystkie 13 odmian dozwolonych w Châteauneuf du Pape. (nie)
  4. Poprawiasz ludzi źle wymawiających słowo “riesling”.  (w Polsce z rieslingiem nie ma zwykle problemów, częściej są z chardonnay, ale nie, nie poprawiam)
  5. Kręcisz nosem na ludzi pijących tylko chardonnay lub pinot grigio. (nie wiem, nie spotykam takich)
  6. Nie potrafisz sobie przypomnieć ostatnich wakacji, których NIE spędziłeś w regionie winiarskim. (kilka dni temu wróciłem z Beskidów, wina nie piłem, ale będąc tam skoczyłem na Słowację po karton …)
  7. Jesteś właścicielem większej liczby korkociągów niż par butów. (hmm, tak …)

Niestety.

Wino – to jest to!

Wina niemieckie

26sie08

Wina niemieckie nie są tak doceniane jakfrancuskie, czy włoskie. Branża winiarska z Niemiec już od kilkunastu lat nie może wyjść z kryzysu. Dołek ten spowodowany jest głównie przez fakt niedoceniania niemieckiego trunku. Wielu z nas wino niemieckie kojarzy ze słodką lemoniadą, z napojem, który ma niewiele wspólnego z winem. A to nie prawda. Większość niemieckich winnic związanych jest z Renem.

Z kolei w tym temacie można wskazać na szlachetny Riesling (najszlachetniejszy biały szczep winnic), czyli jedno z najbardziej cenionych winogron na świecie. Ponadto są one dość wdzięczne w uprawie, oddają bowiem w ilości znaczącej to, co biorą z ziem uprawnych. Mogą być uprawiane na różnych rodzajach ziemi, w różnych warunkach klimatycznych. Każdy z tych typów da inny rodzaj wina, o innych właściwościach i smaku. Niemcy są zdania, że do każdej potrawy są w stanie dopasować Rieslinga.

Wśród win niemieckich najlepiej wybierać wina białe, które możemy kupić po bardzo okazyjnych cenach.

WINE TASTING PL

A winiarskich zakupów niskobudżetowych nie trzeba robić w markecie czy dyskoncie!

Zaczęliśmy wspomnianym wcześniej Lis Maris tyle, że z rocznika 2010 (33 PLN). Świeże i owocowe wino, ze sporą dozą słodyczy. W aromatach agrest, cytrusy, pędy porzeczki, banan i słodko-waniliowa nuta w tle (mimo braku beczki). Szczere wino na przyzwoitym poziomie, o którym nie będę pisał poematów, ale chętnie otworzę latem jako dodatek do niewyrafinowanej kolacji.

Później przyszedł czas na mojego osobistego faworyta – niemiecki, biodynamiczny 100 HÜGEL RIESLING 2010 od WITTMANNA. Ładna, słomkowa barwa, nieco ciemniejsza od poprzednika. Wyraźne i ciekawsze aromaty, już pierwszy nos intensywny, drugi nawet bardzo. Ta aromatyczna bomba miała swój wyraz także w ustach – niezła cielistość i świetna budowa (mocna, świeża kwasowość, goniona przez słodycz, alkohol praktycznie niewyczuwalny – lekko niezrównoważone, ale w stronę przyjemnej rześkości). Do kompletu doskonałe aromaty (od nafty, poprzez mokrą trawę, kwiat czarnego bzu i lipy, aż po owoce egzotyczne – ananas, papaja, marakuja). W tym winie można doszukać się wiele więcej, zatem polecam wyprawę do Enoteki, bo za.