O czym chcesz poczytać na blogach?

Relief

art folie |ärt fôˌli|

Przedstawić się jako równy bogom. Przeciwnie, scena ukazuje pełną uszanowania postawę, sugerując, że bóg jest rzeczywistym prawodawcą. Za bogiem wykwitają promienie, widoczne nad jego ramionami. Szamasz jest odziany w szatę typową dla bóstw w okresie sumeryjskim. W jednej ręce trzyma berło i pierścień, głowę wieńczy tiara z czterema rogami. Hammurabi ubrany jest jak Gudea, w płaszcz zarzucony na lewe ramię, prawe ramię pozostaje obnażone. Wielka broda i profil, w którym zamiast prostego nosa, będącego przedłużeniem linii czoła, pojawia się krzywizna, podkreślająca odmienność etniczną. Każdy szczegół reliefu opracowany został z niezwykłą pieczołowitością.

Temat sacra conversazione – siedzący bóg pogrążony w rozmowie z monarchą – pojawia się wielokrotnie w reliefowych scenach, których bohaterami są późniejsi władcy babilońscy. Poniżej słup z diorytu pokryty jest pismem klinowym z tekstem kodeksu ogłoszonego w 32 roku panowania.

 

5. Brama Isztar 

Brama Isztar

 

- wzniesiona za panowania Nabuchodonozora II
-.

EGIPT - Onet.pl Blog

Kanon i konserwatyzm sztuki egipskiej wynika z doktryny funkcjonalnego rozumienia świata oraz ze swoistego rozumienia postępu i trwania. Cechą egipskiej sztuki jest trwałość i względna jednolitość form artystycznych.

Stare Państwo (XXVII -XXII w. p.n.e.): rozwój wszystkich dziedzin sztuki, epoka piramid (Piramida Schodkowa Dżesera, piramidy Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa i inne), mastaby możnowładców (Sakkara, Giza), budowa świątyń (Abu Gurab), rzeźba w kamieniu i drewnie (monumentalizm i syntetyczność), polichromowany relief w mastabach (życie codzienne Egiptu), złotnictwo i jubilerstwo.

Okres Średniego Państwa (XXII-XX w p.n.e.): odradzająca się sztuka, po upadku przejmująca dawne zasady, powrót do wzorów klasycznych i dostosowanie ich do nowych treści. Piramida (z cegły) jako typ grobowca władcy (Dahshur, Mazghuna, Fajum) i mastaba jako typ grobowca możnowładcy, w budownictwie sakralnym nowy element - kolumna, miasta zakładane na regularnej siatce ulic, malarstwo ścienne pełne ekspresji, cechujące się swobodą rysunku i żywą kolorystyką (nekropola w Beni Hasan).

Egipt najpiękniejsze miejsce na Ziemi - Onet.pl Blog

Państwowego. Inni bogowie egipscy zostali pominięci z wyjątkiem Re. Zakazano rownież kultu amona. Głównym ośrodkiem kultu Atona była świątynia w Achetaton. Kult Atona zanikł wkrótce po śmierci Echnatona i opuszczeniu Achetaton.

  

Rodzina Echnatona

Echnaton ożenił się z Nefretete (piękna która przybyła). Możemy więc sądzić że królowa nie była z pochodzenia egipcjanką lecz mitannijską księżniczką wysłaną na żądanie Amenhotepa III(ojca Echnatona). W całej historri Egiptu nie ma królowej bardziej związanej z tronem małzonka. We wszystkich reliefach widzimyją zawsze z córkami u boku króla. Parę królewską ukazywano spożywającą posiłek, na przejażdżce. spośród córek królewskiej pary najstarsza była Meritaton (poślubiła Smenchkarego, następcę Echnatona). Druga z kolei to Maketaton, zmarła przedwcześnie prawdopodobnie w czasie porodu dziecka, które miała rzekomo mieć z Echnatonem (!). Trzecia córka Anchesenpaaton poślubiła Tutanchamona i zmieniła swe imię na Anchsenamon. Zdaniem niektórych badaczy była ona uprzednio poślubiona swemu ojcu i urodziła mu córkę anchesenpaaton-Taszerit. Trzy pozostałe córki znane są tylko z imienia:.

bettineum.wordpress.com

Tagi

Biały komplet ciasteczkowy talerz dzban i talerz Elfikowe serca Elvis Faberge gallery link Herbaciarka i serwetnik z czerwonym kwiatem IV dzień openera jajo kogucik Klucznik w stylu Carl'a Larsson'a Konewka w irysy kuchenny komplet la provence lawendowa zawieszka lniane osłonki malowana herbaciarka morski wieszak nostalgiczna szkatułka Paryski manekin- stojak na biżuterię pierwszy dzien openera pisanki Pudełko na herbatkę i podkładki Pudełko z magnolią Romantyczna skrzynia romantyczny listownik rustykalne reliefy seria herbaciarek Serwetnik w stylu angielskim skrzynki swieczniki azurowe swieczniki kolorowe szafka na klucze szkatulka dama Szkatułka na biżuterię szyldy retro Taca i herabciarka w rustykalnym stylu Taca i serwetnik w kwiaty Taca z irysem trzeci dzień otwieracza vintage walentynkowe zawieszki warsztaty zawieszka sklepowa zawieszki i wieszaczki
Alexzandra's Blog

 • Okres Predynastyczny
  • Paleta Narmera (ok. 3100 rok p.n.e.)

I. Stare Państwo (XXIX – XXI w. p.n.e.) 2800r. – 2000r. p.n.e.

a) Królowie:

 • Dżeser
 • Cheops
 • Chefren
 • Mykerinos

b) Dzieła

 • piramida schodkowa Dżesera w Gizie
 • piramida Cheopsa w Gizie
 • piramida, świątynia i sfinks Chefrena w Gizie
 • piramida Mykerinosa w Gizie
 • posąg Mykerinosa
 • grobowiec Możnowładcy Ti z reliefami, Sakkara
 • wypracowano najważniejsze formy architektoniczne (grobowce – mastaba, piramida) oraz dla rzeźby pełnej i reliefu

II. Średnie Państwo (XXI – XVI w. p.n.e.) 2000r. – 1500r. p.n.e.

 • Kraj osłabiony walkami wewnętrznymi

a) Dzieła:

 • groby sakralne w Beni Hasan w Asuanie
 • portret Sesostrisa III (“pesymistyczny”)
 • wysoki poziom sztuki złotniczej i jubilerskiej

III. Nowe Państwo (XVI – XI w. p.n.e.) 1500r. – 1000r. p.n.e.

Moj Zaczarowany Swiat...

Jak widze artykuly na temat kobiet ktore leca na kase to mnie skreca. Kobiety noe leca nakase ale chca miec partnera ze stabilna sytuacja finansowa... aby gdy zajda w ciaze i nie beda pracowac niczego nikomu nie brakowalo.Gdzie jest napisane, ze kazda kobieta to blahara....??? Gdzioe jest powiedziane, ze kobiety sa samolubne i chciwe!? Nigdzuie! I mam nadzieje ze nigdy nikt tak nie powie! Szczerze mowiac... ja wole zaczac od wszytskiego sama a nie przychjodzic na gotowe. Facet z pieniedzmi niegdy nie bedzie taki sam jak ten z ktorym wspolnie sie doszlo do jakiejs stabilnej sytuacji. Ehhh szkoda slow.

Dzisiaj jest w Anglii SPORT RELIEF DAY  Ubrana w czerwone (burgundowe jak niektorzy zauwazyli) spodnie, w wygodnych butach bede szla okolo mili. Bizz Energy dolozy pieniedzy - dokladnie tyle funtow ile przejdziemy mili - do zebranych pieniazkow aby dzieci ktore ucieklyz  domow w afruce mialy dzie mieszkac i co jesc. jest za taka akcja!

Aaa no i musze napisac, ze z jakies nieznanej przyczyny chce mis ie smiach, skakac i wogole. Jestem bardzo happy dzisiaj... ktos zna powod?
skomentuj (0)


2008-03-14 14:57:09
dzisiaj
Jak widze artykuly na temat kobiet ktore leca na kase to mnie skreca..

"Miłość żyje marzeniami" - Onet.pl Blog


20 marca 2011
Urodziny Chaza :D :))))) | Małysz kończy karierę :((((((
Dzisiaj 35 lat kończy Chester z "LP" .Życzę mu spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego! .  11 marca miała miejsce katastrofa w Japonii .Natura ponownie pokazuje nam swoją wyższość... Chłopaki z "Linkin Park" i ich fundacja "Music for Relief" po raz kolejny błyskawicznie reagują na tragiczne wydarzenia związane z trzęsieniem ziemi oraz tsunami .
 Na rzecz pomocy poszkodowanym przez tą tragedię nagrali nowy instrumental który nosi tytuł "Issho ni" (co w angielskim tłumaczeniu oznacza "We're In This Together") .

Oto co Mike napisał na Twitterze:

"Ogromne, 8.9 stopniowe trzęsienie ziemi wstrząsnęło Japonią 11. marca 2011, powodując ogromne zniszczenia i wywołując olbrzymie tsunami, które uderzyło w.