O czym chcesz poczytać na blogach?

Qumran

::EDDIE OWNLOG::

(0)Infekcja wirusowa


     Jesienna infekcja wywołuje dadaistyczny mętlik w głowie. Groch z kapustą. Gdybym chciał ten stan ducha oddać przy pomocy słowa pisanego, wyglądałoby to mniej więcej tak:

     Przyjaźń to długoterminowa inwestycja i nigdy nie wiadomo, co z niej wyniknie. Z perspektywy Wenus. To nie ja wychodzę za mąż. Zaimponowałeś wszystkim. Specjaliści przyjmują do osiemnastej. Wróciłaś wcześniej niż zwykle. Znowu tu była? Tym razem zachowała dystans. Kto wam pozwolił umieścić tu moje imię?18.09.2007 :: 13:10
Komentuj (0)


Qumran


     Czytam właśnie antologię „Biblia Dzisiaj”, złożoną z tekstów różnych światowych znakomitości, zajmujących się trudnymi zagadnieniami biblijnymi. Książka ukazała się pod red. ks. Józefa Kudasiewicza w 1969 roku. Najbardziej zauroczyło mnie barwnie napisane opracowanie Joachima Jeremiasa, poświęcone gminie w Qumran, pozwalające mi uporządkować w głowie wszystko to, co dotąd wiedziałem.
     Kim byli Esseńczycy? By to zrozumieć, trzeba cofnąć się w czasie do 167 roku p.n.e. Wtedy to Antioch IV Epifanes, chcąc zniszczyć religię żydowską,.

Radosny Wojownik

Możemy iść z nimi na Drogę Krzyżową. Chodźmy, co? On może fajnie gadać...
Piotrek, równie dyskretnie: - Znaczy przyłączamy się na krzywy ryj? 
W tym momencie odwraca się ku nam jedna z pielgrzymek, typu moher w wersji light (specjalna wersja na Jerozolimę, gdzie jest za ciepło na moher właściwy) i oburzona, pełnym głosem strofuje Piotrka (przypominam i podkreślam, wchodzimy do dzielnicy muzułmanskiej i jesteśmy właśnie w podcieniach bramy): 
- To jest święte miejsce! Tu nie wolno używać takich wulgarnych słów! 

2. Qumran. Równocześnie ze mną kręci się tam wycieczka z Kenii (albo z Nigerii, nie pamiętam) - środkowa Afryka, a zatem towarzystwo czarne jak noc. Nie brązowe, nie popielate, nie kawowe - czarne w pełnym, najgłębszym znaczeniu tego słowa. Siedzą sobie pod wiatą słuchając przewodnika, a za ich plecami porozstawiane tablice informacyjne, ku którym pałam gorącą chęcią zaznajomienia się z ich treścią, ale nie będę przecież się przepychać i im przeszkadzać; więc czekam spokojnie pod tą samą wiatą, aż sobie pójdą i zrobią miejsce. W końcu się zbierają, powoli wychodzą w stronę wieży..

- It's just state of mind

O odpowiedź...

Na pytanie nadesłane przez Czytelnika odpowiada Roman Zając - biblista i demonolog z KUL.

Temat biblioteki gnostyków odkrytej w Nag Hammadi powraca jak bumerang. Usilnie promuje się pogląd, że znalezione tam apokryfy stanowią "najlepszy zapis słów Jezusa, jaki posiadamy". Oczywiście jest to bzdura, bo teksty te pochodzą z późnego okresu i są wtórne do ewangelii kanonicznych. Ciągle również powielane są te same pomyłki. Przypomnę więc po raz kolejny, że w Nag Hammadi nie odkryto zwojów, ale kodeksy, co właśnie wskazuje na późniejszy czas ich powstania. Zwoje odkryto w Qumran! (zob. Qumran i Nag Hammadi).
"Ewangelia Tomasza, czyli Sekretne nauki żyjącego Chrystusa" to gnostycki utwór zachowany w języku koptyjskim, w dialekcie saidzkim, pochodzący prawdopodobnie z II wieku n.e. (wersja, którą dysponujemy, pochodzi zaś dopiero z III lub IV wieku). Większość wersów zaczyna się zwrotem "rzekł Jezus", po czym napisane jest co, rzekomo, Jezus powiedział. Czasem te słowa pokrywają się z treścią ewangelii synoptycznych, ale jednocześnie są one uzupełnione, skomentowane na gnostycki sposób. Można więc stwierdzić, że oprócz tekstów typowo gnostyckich, gdzie jest mowa o tajemnej.

Izrael

Wzdłuż całej wschodniej granicy tego państwa. Jest on odcinkiem długiego (ok. 12 tys. km) wschodnio-afrykańskiego systemu ryftowego prowadzącego od Turcji przez Syrię, Liban, Izrael, Zatokę Akaba, Morze Czerwone, Wschodnią Afrykę i włączającego się w zachodniej części Oceanu Indyjskiego do wielkiego współziemskiego systemu ryftów oceanicznych. Jest to strefa czynna sejsmicznie od kilku milionów lat. Na terenie Izraela trzęsienia Ziemi również pozostawiły ślady. W czasach biblijnych zniszczone zostały na skutek trzęsień Sodoma, Gomora, Adma, Seboima i Segora oraz Jerycho. W 31 roku p.n.e. zrujnowana została osada Qumran nad Morzem Martwym, w 610 r. n.e. – Miasto Kafarnaum, w 749 r. miasto Beit Shean w 1759 r. miasto Safed, w 1837 znów Safed i Tyberiada. W 1903 i 1927 r. zostało uszkodzonych dużo budynków w Jerozolimie w tym i bazylika św. Grobu. Ostatnie trzęsienie ziemi miało miejsce w 1996 r. w rejonie Elatu – strat nie było, ale odczuwane było w całym Izraelu. Rów tektoniczny powstał na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu (ok. 2 mln lat). Ruchom ziemi w tych rejonach towarzyszyła silna działalność wulkaniczna – obecnie możemy jeszcze podziwiać na wzgórzach Golan łańcuchy wygasłych stożków.