O czym chcesz poczytać na blogach?

Quantitative easing

Inwestycje w złoto i srebro

600 miliardów dolarów i źle nie było, więc mógłby jeszcze trochę dodrukować.

Wyjaśnienie: trudne ekonomiczne nazwy.

Ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej, QE, Quantitative easing, poluzowanie ilościowe – to wszystko nazwy, które oznaczają dodrukowanie pieniędzy dla rządu. Przyjmują formę skomplikowanych słów, żeby ludzie nie zorientowali się, że są okradani, ponieważ te pieniądze zostaną zabrane z ich portfeli w postaci.

Marcin Kiepas komentuje

Pieniężnej. Oczekuje on ogłoszenia takiego, wartego 1 bln USD programu w listopadzie lub grudniu, jako odpowiedzi na wyraźne spowolnienie odbicia amerykańskiej gospodarki (co przyznał sam Fed na sierpniowym posiedzeniu).

Przekonanie ekonomisty Goldman Sachs o uruchomieniu drugiego programu quantitative easing nie zaskakuje. Taką opinię wcześniej głosił innych ekonomista tego banku, Jim O’Neill. W wakacje wyraził on przekonanie, że pogarszająca się sytuacja gospodarki USA, może zmusić Fed do podjęcia szeroko zakrojonych działań wspierających wzrost gospodarczy.

W marcu.

Blog Krzysztofa Majorka

W postaci kolejnych rund luzowania ilościowego i obniżenia stóp procentowych do poziomu 0% - 0,25%. Od 2008r. Bilans rezerwy federalnej wzrósł do niespotykanego dotąd rozmiaru ok. 20% PKB.

Europejski Bank Centralny razem z Bankiem Anglii również zdecydowały się na operacje podobne do amerykańskich rund „Quantitative easing”. Poniższe wykresy pokazują wzrost bilansów EBC i BoE.

Bank Anglii

EBC

Jedyną widoczną różnicą między  powyższymi wykresami jest zachowanie w ostatnich kilku miesiącach. Odpowiada za to ostatnia operacja LTRO zrealizowana przez EBC, jak również decyzja o znacznym.

notatki na mankietach

Czlowieczek i Nobla z ekonomii nie mam, ale nie widzialam jeszcze w zyciu przypadku, zeby od drukowania papierkow nagle przybywalo bogactwa i zasobow. Ba, jest dokladnie odwrotnie, co w przeszlosci widac bylo az nazbyt wyraznie na przykladzie Republiki Weimarskiej oraz ZSRR.

Widac to i dzis na przykladzie USA. Byly juz dwa tzw. quantitative easing czyli drukowanie zielonych papierkow. Czy zrosla sila nabywcza klasy sredniej? Czy przybylo miejsc pracy? Jakos nie widac…