O czym chcesz poczytać na blogach?

Qawwali

maxmasala

Bilety: 40, 50, 60 zł
Przedsprzedaż:
Muzyczna Galeria Folkowa ul. Nowogodzka 46 lok.5, domofon 52
Sklep Muzyczny Hey Joe, ul. Złota 8

Fariduddin Ayaz Qawwal & Bros to obecnie jeden z najbardziej popularnych i uznanych na świecie wykonawców muzyki qawwali  Grupę tworzy skupiona wokół głównego wokalisty – Ghulama Fariduddina Ayaza, rodzina muzyków od wieków specjalizujących się w stylu qawwali.Ghulam Fariduddin Ayaz al-Hussaini należy do jednego z najstarszych gharana (domów) qawwali na subkontynencie, założonego przed ponad siedmiuset laty przez Saamat bin Ibrahima, głównego ucznia Amira Khusro – twórcy qawwali. Farid Ayaz, oprócz tego, iż jest charyzmatycznym kantorem, jest również wykształconym muzykiem klasycznym, biegle wykorzystującym swą gruntowną wiedzę muzyczną, zarówno w kompozycji, jak i.

Masala soundsystem


2005-06-04 19:17:52
masalasoundsystem

Po raz pierwszy w historii, wywołując u niektórych ogromne wzruszenie, qawwali przyjechało do Polski. I to nie byle kto - Mehmood jest najmlodszym ze słynnych Braci Sabri. Po odejściu najstarszych, ktorzy torowali drogę na zachód Nusrathowi, Mehmud kontynnuje tradycje. Stało się to wszystko dzięki Agencji Krab i wydawnictwu Drzewo Babel, które poniosły ryzyko finansowe i zorganizowały sytuację. My swoje trzy grosze wtrąciliśmy.
Ci z nas, ktorzy byli na koncertach qawwali w Pakistanie widzieli, że było prawie tak jak w Data Ganj Baksh czy w mazarze Lal Shabaz Qalandara. Z tą różnicą, że tam publiczność pali haszysz - tutaj piła piwo. Wychodzi na to samo. Oczywiście oprocz pakistanczykow, których zjawilo.

zapiski okołofolkowe

Spóźniony debiut - choć "lepiej późno niż wcale"

składanka "Nowa Tradycja 2008" (niestety wydana jedynie jako dodatek do karnetów Nowej Tradycji 2009) - ufając, że tego typu składanki dokumentujące festiwal staną się już na stałe "nową tradycją" i wydawane będą co roku

składanka "Tabor w Szczebrzeszynie 2008" - zalety której trafnie opisał Maciek Łata http://plytki.blox.pl/2009/03/W-trzcinie.html

FAREED AYAZ, ABU MUHAMMAD & BROS - "Soul of the Sufi. Live in Warsaw". Wydany wspólnie przez polskie wytwórnie CM Records i  Opensources zapis magicznego koncertu qawwali z 2007 r. ze Studia W.Lusławskiego - jednego z zaledwie kilku koncertów qawwali, jakie w ogóle odbyły się w naszym kraju. Ja czekam na ciąg dalszy - bowiem w 2009 r., z okazji premiery właśnie tej płyty, występ Fareeda Ayaza został powtórzony. Na tym drugim występie, dzięki obecności ogromnej liczby widzów z Pakistanu mogliśmy poczuć namiastkę tego, jak koncerty qawwali wyglądają "u źródła" - tańce, sypanie banknotów na grających muzyków. I ten drugi występ ma być opublikowany na DVD :)

THE UKRAINIANS - "Diaspora". W końcu (po kilkunastu latach!) doczekaliśmy się w większości autorskiej płyty.

Gpunkt.pl

Freestyle o kulturze

Brave Festival 2008

Skomentuj »

Już w tym tygodniu rozpocznie się kolejna edycja Brave Festival. Hasło przewodnie to: Rytuał zaczyna się w Afryce, ale jak zapewniają organizatorzy nie tylko ten zakątek świata będzie eksplorowany różnymi narzędziami sztuki. Poniżej publikujemy cały program Brave Festival 2008.

Wydarzenia główne

04.07.2008 piątek
19.00 Otwarcie Brave Festival Qawwali Akhtar Sharif Arup Vale (Pakistan), Teatr Muzyczny Capitol

05.07.2008 sobota
17.00 Qawwali Akhtar Sharif Arup Vale (Pakistan), Wrocławski Teatr Lalek
19.00 Taniec Masek Nuna, Zawara (Burkina Faso), Scena Letnia Teatru Lalek
20.00 Wyjazd córki Rinio Kyriazi (Grecja), Teatr Pieśń Kozła

06.07.2008 niedziela
13.00 Taniec Masek Nuna Zawara (Burkina Faso), Scena Letnia Teatru Lalek
17.00 Tradycja Muheme Wagogo Muheme Group (Tanzania), Wrocławski Teatr Lalek
19.00 Wyjazd córki Rinio Kyriazi (Grecja), Teatr Pieśń Kozła
22.00 Breakdance Uganda/Roma/Polska, Scena.

zasluchanie.blox.pl

niedziela, 12 października 2008
kartki z kalendarza - wpis trzeci

Kolejne kartki z kalendarza:

 

13 X

1942 - ur. Paul Simon – współżałożyciel zespołu “Simon and Garfunkel” 
 
1942- ur. Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor 

 

1948 - ur. Nusrat Fateh Ali Khan – „Spopularyzował mieszanie śpiewu khyal oraz techniki qawwali. W dużym uproszczeniu polega to na improwizacjach solowych w technice sargam: zamiast.

Chihiro o świecie

Tę odpowiedź), okazywać więcej szacunku kobietom (21%), poprawić system edukacji oraz szanować prawo. Podobne obserwacje poczynili dziennikarze innej poczytnej anglojęzycznej gazety "The Hindu". W odpowiedzi na pytanie "Czego potrzebuje Delhi?" wymienili pięć kwestii, które wymagają zmiany: poczucie obowiązku obywatelskiego ("Ludzie, miasto to nie wasza spluwaczka"), bezpieczeństwo kobiet ("Czy musimy mówić więcej?"), serce ("Kochajcie Delhi, to w końcu wasz dom"), szarmanccy mężczyźni ("Nie, nie chcemy zawierać z wami przyjaźni") i kultura ("Przywróćmy dni melodyjnych klasyków Qawwali i Hindustani" - Qawwali to suficka muzyka dewocyjna, Hindustani to klasyczna muzyka północnych Indii).

Narzekaniom na brak kultury obywateli nie ma końca. Najgorsze zwyczaje mieszkańców Delhi według gazety "The Hindu" to: sikanie (wszędzie; muszę przyznać, że przestało mnie już szokować, gdy mężczyzni idący chodnikiem w pewnym momencie odwracają się, rozpinają rozporek i sikają na ścianę, mur, drzewo, cokolwiek - a bywa, że nie odwracają się, widziałam umundurowanego wąsacza, który nie raczył się odwrócić i oddawał mocz.