O czym chcesz poczytać na blogach?

Ptasznik

liwia blog

Sędzia dla pewności
spojrzał w akta – Czyż, nie?
– Tak, a jednak żadna z ponad stu dwudziestu zatrzymanych osób nie widziała, jak Jakub B. wyjął spod płaszcza
karabin maszynowy którym postrzelił śmiertelnie trzech mężczyzn.
– Nikt nie widział?
– Większość z nich twierdzi też, że nie słyszała strzałów i nie zauważyła w ogóle nic szczególnego...
– Jak to możliwe?
– Nie wiadomo Wysoki Sądzie. Jakub B. cieszy się wielka popularnością ostatnio. Nie można powiedzieć, aby był
nie lubiany...
Publiczność w sali zareagowała z entuzjazmem bijąc brawo i dodając otuchy Ptasznikowi siedzącemu na ławie
oskarżonych. Zza okna słychać było skandujący tłum. "Wolności dla Ptasznika", "Ptasznik sprawiedliwy mściciel"

***

Pamięta dzień w którym wpadł tak bez sensu. Nie wie dlaczego to zrobił. Ci trzej byli wyjątkowo podli. Tak długo
ich szukał, śledził, namierzał... Kiedy ich zobaczył nie potrafił się opanować. Wyjął karabin spod płaszcza i jedna
seria zabił ich na miejscu... Byli wysocy, dobrze zbudowani, nie dal by im rady w zwykłej walce. Wszyscy ludzie w
metrze obejrzeli się i popatrzyli na niego, ale nikt nic nie powiedział, nic nie zrobił, nie spróbował go powstrzymać..

Ptaszniki

Zaliczają się między innymi owady i pajęczaki. Pajęczakami najczęściej spotykanymi w terrariach są pająki i skorpiony. Z tych pierwszych niesłychaną wręcz furorę zrobiły ptaszniki.

Rodzina ptasznikowatych ( Theraphosidae) obejmuje ok. 850 gatunków względnie prymitywnych (z widocznymi elementami pierwotnej budowy) pająków. Ich cechą charakterystyczną jest masywne ciało i dwa potężne zęby jadowe ułożone równolegle i skierowane ku dołowi, podczas gdy u zwierząt bardziej rozwiniętych ewolucyjnie są one niewielkie i umieszczone tak, że działają jak szczypce. Wciąż popełniane są błędy związane z nazewnictwem. Słowo ptasznik jest nagminnie zastępowane wyrazem "tarantula", co jest pomyłką, gdyż tarantule są niewielkimi pająkami polującymi bez używania sieci, mającymi charakterystyczne podłużne ciało i należącymi do zupełnie innej rodziny ( Lycosidae - pogońcowate).


Dlaczego ptasznik?
O tym, że pająki te są jednymi z najpopularniejszych zwierząt zamieszkujących terraria, zadecydowało wiele czynników. Należą do nich:
- wysoka odporność na błędy hodowców,
- niewielkie wymagania przestrzenne i żywieniowe (niektóre ptaszniki potrafią żyć ponad rok w ogóle nie pobierając pokarmu - i to z własnej.

I'm addicted to the way I feel when I'm thinking of you - Onet.pl Blog

Od pamiętnego dnia w parku, kiedy to otworzyła się przed nim. I wciąż dzień po dniu robili małe kroczki, które zbliżały ich do siebie. Mimo to wciąż takie niespodziewane gesty z jego strony niesamowicie ją onieśmielały.

-Hej, co tu robisz? – zapytał mile zaskoczony.

-Wybacz, Pete kazał mi przenieść się do innego pomieszczenia i zająć się dokumentami – zaczęła się tłumaczyć, szybko zakrywając rysunek -  Już to zrobiłam, tam leżą.

-Znów? Znów cię wygonił z holu?- zaśmiał się.

-Tak. W sumie, to znów mnie zagonił tutaj… Wiesz, myślę, że powinieneś zacząć się martwić o swojego przyjaciela. Co dzień jest przekonany, że po firmie biegają inne stworzenia. W zeszłym tygodniu były szczury, myszy i karaluchy. Wczoraj ktoś wypuścił szaloną fretkę. Dziś Pete przegonił mnie tu ostrzegając przed biegającymi wszędzie ptasznikami…

Rosomakowo - Onet.pl Blog

W stronę szafy. Jak dla mnie - wyglądał jak mała tarantula i budził takie same odczucia. Wezwany na pomoc Mąż nie usłyszał wezwania (był u Teściów), więc brutalnie rozprawiłam się z pająkiem sama, mając wyrzuty sumienia, że potraktowałam go moim klapkiem. Mały upewniał się jeszcze kilka razy, czy pająk nie żyje, a potem długo nie mógł zasnąć. Później strasznie reagował na widok wszystkiego, co choć przypominało pająka, a argument, że małe zwierzątka nie jedzą dużych nie przemawiał do niego.

Przemówiło coś innego.

Zaczęliśmy szukać w necie zdjęć pająków. I szybko okazało się, że Mały uwielbia je oglądać: topik, katipo, ptasznik, krzyżak... I stałe pytania: Mamo, a czy ten pająk jest niebezpieczny? A dlaczego jest niebezpieczny? A dlaczego nie jest niebezpieczny? Na dobranoc Mały życzył sobie bajkę o niedobrym katipo albo o dobrym topiku. Powinnam zacząć spisywać te pajęcze historie, bo zaczynam się w nich gubić, a całkiem sporo się ich już uzbierało. 

Dzięki niech będą Spidermanowi, bo w słowniku Małego pojawiło się określenie "dobry pająk ", a kiedy Mały wypatrzył w łazience pajęczynę z chuderlawym pajączkiem, zapytał:
"Mamusiu, a czy ten pajączek może u nas zamieszkać? On jest taki dobry, prawda?"

Nie było wyjścia, zgodziliśmy się i.