O czym chcesz poczytać na blogach?

Powstanie wielkopolskie

Oficjalny Serwis 89 Środowiskowej Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej - Onet.pl Blog

W dniu 15 listopada wzięliśmy udział w III Grze Miejskiej organizowanej przez Hufiec Oborniki.Wystawiliśmy dwa patrole w postaci zastępów „Wędrowcy” i „3 Pióra”, a Wędrownicy zajęli się organizacją i obsługą punktów. Tematyką gry było Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Obornickiej i miała ona na calu nakłonić obornicką młodzież do poznania chociaż niewielkiego kawałka ciekawej historii Polski J stawiliśmy się wszyscy w hufcu o 8:30, aby o 9:00rozpocząć całą grę. Nasi zawodnicy oraz dwa patrole z.

mars blog

Miło było popatrzeć. Raz nogą, raz główką dwie, szybciutkie akcje, piłka bramkarza omija i ląduje w siatce. Ach te dwie bramki Bosackiego! Musiały być dwie, bo chłopak chciał pokazać, że umie odbić piłkę, która nadlatuje raz z lewej, a raz z prawej strony. Warto zauważyć, że Bosacki w końcu jest z Poznania, a przecież, gdy sięgnąć do historii, to właśnie powstanie Wielkopolskie było jedynym wygranym w naszych dziejach, taka tradycja, nasi muszą wygrać i już!
Zwycięskimi golami rządzi magia liczb - pierwszy celny strzał dla polskiej drużyny padł w 33 minucie, drugi w 66 minucie, na kolejny nadszedłby czas w 99 minucie, ale sędzia złośliwie doliczył tylko 3 minuty zamiast 10. Pewnie selekcjoner polskiej mundialowej drużyny.

Blog Marka Siwca - Posła do Parlamentu Europejskiego z Wielkopolski - Onet.pl Blog

12 Skomentuj!

28 grudnia 2011
Przywrócić Polsce pamięć o wielkopolskiej chwale
Niemal w każdym wielkopolskim powiecie jest lokalne muzeum historii, a w każdym z nich znajduje się fragment poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. Wśród eksponatów najczęściej jest spis mieszkańców rozstrzelanych przez niemiecką armię za udział w Powstaniu już kilka godzin po wkroczeniu w 1939 roku.

Niemcy byli do tej represji wyjątkowo dobrze przygotowani. Nie mieli wątpliwości, gdy w Mosinie rozstrzelali ojca i syna – męża ciężarnej kobiety. Mścili się za militarne.

Blog - Blog więźnia politycznego stanu wojennego

W tym opartego na własności rodziny chłopskiej, rolnictwa. W ciągu dwudziestu lat konińskim ZChN przewodzili: w latach 1989 - 1999 Tomasz Szyszko, od 2000 do 2005r. Andrzej Krzyżański,od 2005 do 2007 Władysław Garbiński. W roku 1999 regiony koniński, kaliski, pilski, leszczyński i poznański połączyły sie w jeden silny region Wielkopolski . Pierwszym Prezesem regionu Wielkopolskiego został Tomasz Szyszko. Następnie po opuszczeniu ZChN przez Tomasza Szyszko i  Marcina Libickiego , którzy z Marianem Piłką i Kazimierzem Ujazdowskim utworzyli Przymierze Prawicy pewna liczba członków zwłaszcza z Poznania odeszła z ZChN. W zmienionej sytuacjina funkcję  Prezesa regionu Wielkopolskiego  wybrano Andrzeja Krzyżańskiego z Konina..Powróciła na mapę Europy, odzyskując niepodległość. To symboliczna data, bo w tym dniu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu tylko władzę nad wojskiem. Trzy dni później otrzymał on władzę cywilną, która obejmowała niedużą część dawnych ziem polskich. Nasza niepodległość, granice dopiero się kształtowały i ten proces po licznych wojnach i powstaniach zakończył się praktycznie w 1923 roku. Zdaniem historyków, te pierwsze lata były kluczowe, bo nasza niepodległość wcale nie była pewna, kilka razy wisiała na włosku i gdyby nie wysiłek całego Narodu, Polska mogła znów popaść w niewolę albo bylibyśmy niewielkim kadłubowym państwem, bez dostępu do morza, całkowicie zależnym od europejskich mocarstw..