O czym chcesz poczytać na blogach?

Powstanie warszawskie

wola44.wordpress.com

Ciał zamordowanych ludzi. Jego oddział liczył 100 osób i pracował przez 1 dzień (daty nie podał) przy spalaniu zwłok przy przejeździe kolejowym na ul. Górczewskiej po obu stronach jezdni. Widział, że w głębi ul. Górczewskiej inny oddział także palił zwłoki. Zeznał, że praca oddziału była nadzorowana przez Gestapo (Geheime Staatspolizei) warszawskie.

OSTATNI ŚWIADEK.
W   2006 r.  pojawił  się   [35]    nieznany    przedtem    naoczny    świadek,
mgr inż. Eugeniusz Trepczyński, urodzony w 1924 r. w Warszawie.
W swojej relacji, [28,36], napisał, że 5 sierpnia 1944 r. został wypędzony wraz z innymi pacjentami ze Szpitala.

Na Woli i na Ochocie. Do 5 sierpnia ugrupowanie Kampfgruppe Reinefarth osiągnęło stan przeszło 4000 ludzi. Zadaniem ugrupowania było wykonanie rozkazu Adolfa Hitlera, wodza Niemiec i Heinricha Himmlera, wodza niemieckiej organizacji państwowej Schutzstaffeln (SS), zdławienia Powstania,  wymordowania ludności i zburzenia miasta, [7], w odwecie za Powstanie Warszawskie. Norman Davies ([25], str. 342 i 343) pisze: „Rozkazy Himmlera brano dosłownie. Potyczki z obrońcami miasta z Armii Krajowej były działaniem niemal marginesowym, albowiem przez dwa dni Niemcy skupili się na masakrowaniu każdego mężczyzny, każdej kobiety i każdego dziecka, którzy się znaleźli w ich polu widzenia. Nie.

Blog slowin

Bede mogl sie poczuc tak dumny jak dzisiaj. na pytanie nowego managera w pracy  "skad pochodze?" odpowiedzial moj kolega Anglik. 

On jest z Polski! To jest ten kraj, ktory w czasie wojny pokazal najwieksze bohaterstwo. Czy slyszal pan o Armii Krajowej? Przed tymi Zolnierzami nawet Niemcy sciagali czapki, a po upadku Powstania Warszawskiego gdy Armia Krajowa w zwartym szyku , z bronia opuszczala miasto Niemcy stali i klaskali z szacunkiem. 

Musialem sie odwrocic i zacisnac zeby. Derik, moj kolega, czlowiek o nieprzecietnej wiedzy historycznej  o Powstaniu wiedzial jednak tylko tyle, ze bylo w gettcie. Czyli nic. Wytlumaczylem mu roznice miedzy Powstaniem w Gettcie a Powstaniem Warszawkim. Reszty dowiedzial sie sam. Nie on jeden> album ze zdjeciami z Powstania krazy wsrod innych kolegow. Film dokumentalny zreszta tez. To jest nasze zadanie zeby swiat o tym uslyszal. Nie wolno nam tego zaniedbac!

.

Blog GaleriaMKKwola

Pracownia sitodrukowa MKK wola Adamiak & Rosłoń 2010-04-13

Komentarzy: 0 Powstanie warszawskie ,koperta okolicznościowa - Podziemna Solidarność druk i przygotowanie pracownia sitodrukowa MKK wola Adamiak & Rosłoń 2010-04-08 Komentarzy: 0

w fotelu z książką

Jarosław Marek Rymkiewicz przechodzi jednak do spraw ogólnych, budzących kontrowersje.

Bo czym naprawdę jest tak książka, skoro wspomnienia małego chłopca, którego dzieciństwo przypadło na lata drugiej wojny światowej stanowią tylko pretekst do rozważań  o sensie historii i ludzkiego losu? Kinderszenen to ocena Powstania Warszawskiego. O losach walczącej Warszawy nie dowiadujemy się jednak bezpośrednio ze wspomnień autora – dziewięcioletniego wówczas chłopca. Rymkiewicz przytacza relacje osób, które przetrwały warszawską masakrę, nie szczędzi czytelnikowi drastycznych szczegółów. Niekiedy książka staje się wręcz drobiazgowym opisem działań.

1944 roku. Pojawia się pytanie: czy wybiórczością pamięci              i prawem do historii jednostkowej możemy usprawiedliwiać takie odrzucanie odmiennych opinii? Czy nie powinniśmy właśnie dążyć do ustalenia możliwie jak najbardziej wyważonego osądu?

Jak można się przekonać przysłuchując się odmiennym głosom, Powstanie Warszawskie jest jednym z tych wydarzeń w historii Polski, które budzi emocje skrajne, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Jednak czy znaczy to, że powinno się głosić o nim sądy, które nie znoszą sprzeciwów? A może to właśnie sposób Rymkiewicza, na zwrócenie uwagi współczesnego Polaka na kwestię powstańczego zrywu?

BLOG POŚWIĘCONY ANTYFASZYZMOWI JAKO POSTAWIE SPOŁECZNEJ

Dodaj do ulubionych:

Lubię
Jeden bloger lubi ten .

Tagi: antifa, ONR, powstanie warszawskie