O czym chcesz poczytać na blogach?

Powstanie listopadowe

Historia

Robotników.

Komentarzy: 0 Powstanie Listopadowe 2008-09-09 Powstanie Listopadowe wybuchło w nocy z z 29 na 30 listopada 1830r. przeciw Rosji.
Główne przyczyny powstania to:
-Nieprzestrzeganie przez Rosjan konstytucji polski
-Nałożenie cenzury
-Zawieszenie wolności zgromadzeń
-Prześladowania Polaków

Polacy, a także Litwini, pod dowództwem Piotra.

POLONIA W STAMBULE | Portal dla Polonii tureckiej w Stambule

170-ta rocznica Adampola – w Stambule

Program upamiętniający powstanie Adampola i ludzi związanych z nim odbył się w Hotelu Pera Palace na Beyoglu w 170-tą rocznicę założenia osady.

Działo się to roku pańskiego 2012, w sobotę, 31-go Marca.

—————————————————————————————————-

Wojenko wojenko…

…byle polska wieś zaciszna byle polska wieś pokojna

Powstanie Listopadowe. Upadek Powstania Listopadowego był wielką klęska narodową.

Hej hej ułani… Malowane dzieci, niejedna panienka za wami poleci…

Już mrok zapada… Jedźmy, nikt nie woła.

Mości Ksiaże Adampolan ród to znaczy

“W słońcu blasku…

nadszyszkownika ąsy dąsy

Dziś miałem lekcje z trzema klasami:
-I LP inform-zarz: Cywilizacja grecka(sztuka, filozofia, hellenizm i Aleksander Wielki)
-I LP ekonom-amin: Cywilizacja grecka i zacząłem z nimi temat dotyczący Rzymu(powstanie, podboje i organizacja państwa-bardzo miły i wdzięczny temat)
-IV b Technikum Ekonomicznego: Powstanie II RP (temat tak prosty, że szkoda pisać o tym…).

Nie wiem co się stało z uczniami ale odzywali się dziś i odpowiadali na moje pytania. Przestali się chyba już mnie bać aż tak bardzo, w końcu jeszcze żadnej oceny nie wstawiłem i nie pytałem na ocenę:) Fajnie mi się dziś pracowało i opracowywało na lekcjach tematy..


Przyszedłem do szkoły na ósmą a okazało się, ze ja mam dopiero na 8.55 :) Jestem czasem zakręcony.
Dziś miałem:
-V TO Wojna na Dalekim Wchodzie do 1943 r.
-I LP Polis grecka.
-I LO Nasze odległe korzenie-powtórzenie wiadomości o cywilizacjach starożytnego wschodu.
o 13.20 mam jeszcze III b LE-Powstanie Listopadowe i jeśli będą warunki to odpytam już na ocenę ze dwóch uczniów z kongresu wiedeńskiego. Już znam mniej więcej ich poziom…

Robię wrażenie:) Zwłaszcza jak rozebrałem się do krótkiego rękawka, bo tak mi było gorącą…nie dla szpanu…nie będę się pocił jak świniak tylko dlatego, że ktoś uważa to za.

kitkat blog


oto jej fragment:

Temat: Motyw diabła i jego funkcje w literaturze romantycznej i młodopolskiej. Omów temat, analizując wybrane teksty.

(...)Z kolei z fragmentu „Kordiana” Juliusza Słowackiego, znanego jako Przygotowanie, dowiadujemy się, że nie Bóg, nie człowiek, tylko szatani doprowadzili do klęski powstania listopadowego! W sylwestrową noc roku 1799 w grocie Twardowskiego na Łysej Górze w Karpatach zebrali się: Szatan pod postacią anioła, diabli, Astaroth, Mefistofel oraz czarownice. Kiedy nastał nów i wybiła północ, Szatan z satysfakcją zapowiedział wiek, który „ucieszy szatanów”. Postać ta odziana była w płaszcz łatany dziełami.

Wiosną upalnie i na odwrót

Jedno okno i to nawet nie jest okno, a okienko. Małe okienko. Pod koniec dramatu widok przez to okienko ulega kompromitacji. Weselnicy nie widzą tego co jest, ale tego czego nie ma. Do tego stopnia, że przestają wreszcie zaglądać przez okno, a jedynie przysłuchują się wydarzeniom za oknem. A na przykład okna w Nocy listopadowej, no, od ziemi do sufitu, wielkie i w dodatku trzy. Zupełnie inna perspektywa. Trzy wielkie okna Belwederu. To jest psychologiczna przewaga nad spiskowcami. Innymi słowy, gdyby na przykład Kurdowie wstawili jednak większe okna, przeczyścili je, przestali je zasłaniać - to wydaje się, że jednocześnie zyskaliby na swoim odbiorze.Bo my, Polacy, mamy to już za sobą, jesteśmy warci Europy.  Ha! A Europa jest warta nas. Ba!
Poznawać jakiś teren jedynie przez pryzmat książek obala sam Cegielski, powołując się na percepcję Stambułu oczami zachodnich podróżników, którzy powtarzali w swoich opisach te same stereotypy o ludziach Orientu. Papierowa rzeczywistość, która powstaje pod wpływem czy to lektur, czy telewizji, filmów zdaje się - tak czytam jedno z przesłań książki Cegielskiego - prowadzi do pogłębiania niewiedzy, cementowania świata, w którym wykluczeni i obcy nie posiadają żadnych praw, bo jeżeli w publicznej debacie próbuje się ich deprecjonować, traktować jako zagrożenie dla jakichkolwiek.