O czym chcesz poczytać na blogach?

Pomniki

O pomnikach, pamięci, rzeźbie...

Nacjonaliści (UPN) rządzący w Pampelunie poparli ustawienie pomnika. Burmistrzyni Yolanda Barcina podkreśliła wielką osobowość i dzieło Jana Pawła II, "nieugiętego obrońcy wartości uniwersalnych". Wskazywała, że pomnik jest symbolem przyjaźni między Toruniem i Pampeluną.


"trzeba (...) zaprzestać ustawiania pomników osobistości politycznych i religijnych w miastach, gdyż może to ranić uczucia innych, teraz lub w przyszłości"

Przypomina mi się odcinek "South Parku", w którym symbolem świątecznym staje się bobek... Oto ilustracja momentu, w którym konieczność nie ranienia pomnikiem zostaje sprowadzona do absurdu.

12:33, rilian , definicja pomnika
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 października 2010
Wrak Tu-154M powinien stać się pomnikiem
Sikorski: wrak Tu-154M powinien stać się pomnikiem

Marcin Wroński: niedziennik autora

Pomnikowej może być chowanie tych mniej słusznych za krzakami (patrz: sobór i obelisk Unii). Komunistyczni naśladowcy carskich planistów pobili na głowę mistrzów. Wyszło tanio, bo wystarczyło przesunąć pomnik ledwie parę metrów, by nie tylko zginął wśród krzaków, ale nawet zyskał sąsiada w postaci publicznego szaletu. Tyle że w zamierzeniu miał to być policzek, a wyszedł symbol zgnębionej wolności. Nieprzypadkowo od 1980 r. ów skromny głaz grał główną w walce z komuną, zwłaszcza że 3 V 1981 został przywrócony na poprzednie miejsce, powiększony o dodatkowy postument i posadzono na nim o orła (w koronie!). Właśnie pod tym pomnikiem latem 1981 Lech Wałęsa miał złożyć kwiaty, wracamy więc do naszej historii.

Traf chciał, że w nocy przed przyjazdem przewodniczącego ktoś oblał farbą Pomnik Wdzięczności. Białą farbą – i żołnierz radziecki wyglądał, jakby narobił na niego gigantyczny gołąb. Działacze z Zarządu Regionu „Solidarności” osobiście czyścili pomnik – przekonani, że ów akt wandalizmu był prowokacją SB. Z kolei funkcjonariusze przyglądali się temu jeszcze bardziej zdezorientowani, ponieważ żadnej prowokacji nie było. Jak wyszło na jaw sporo później, „Sowieta” zdewastowało kilku młodych ludzi w najzupełniej.

W Krakowie (i nie tylko) w 2012 roku

    • Portal Franciszkanska3.pl
  • Strony

    • Informacje
  • Banery

Alternatywy 4 - wszystko o serialu

Mediach pojawiło się kilka wzmianek na ten temat.

hot° :Dlaczego akurat Anioł z „Alternatyw”?


P.K.: W ramach zajęć w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej pod kierunkiem prof. Mirosława Duchowskiego na Wydziale Malarstwa gdzie studiuję, mieliśmy postawione zadanie którego celem była ingerencja artystyczna w konkretnej lokalnej przestrzeni. Mieszkam od urodzenia na Ursynowie i moim pierwszym skojarzeniem był serial „Alternatywy 4”. Bardzo lubię ten film i chciałem wykorzystać fakt, że to właśnie na Ursynowie odbywały się zdjęcia. W toku pracy ostatecznie wykrystalizował się pomysł postawienia pomnika głównemu bohaterowi serialu – opiekunowi tytułowego bloku – Stanisławowi Aniołowi, postaci którą genialnie wykreował Roman Wilhelmi.

hot° :Myślisz, że taka postać, kojarząca się raczej negatywnie zasługuje na pomnik?


P.K.: W postaci prowincjonalnego karierowicza, stróża bloku w świeżo-powstałym osiedlu Bareja zawarł satyrę z PRL-owskiej biurokracji państwowej; pełną surrealistycznego humoru karykaturę atrapy państwa jaką był PRL lat 80. Uważam, że w tej kreacji tkwi ogromny potencjał intelektualny. Nie dowartościowuję negatywnych cech prowincjonalnego stróża, ale satyrę na system, którą.

Kompot z gwoździ

Miasta leży w gruzach to niezburzona prawa wygląda co najmniej niesymetrycznie. Trzeba zatem oddać, że „złota jedynka” wstawiona między zabytkowe zabudowania okolicy nie jest wcale taka oderwana od rzeczywistości. A takie szalone tezy wygłaszano bez głębszego zastanowienia.

Jak już wspomniałem, miejsca przesycone mocą emanują niezależnie od ludzkich starań. Handel na chodniku ściąga obecnie nowych straganiarzy. To, że w przejściu można kupić sznurówki to normalne. Handel sznurowadłami to niemal symbol tego miejsca. Kiedy nastanie taki czas, że władze miasta pobłogosławią tą okolicę stacją metra, być może powstanie też i pomnik „Sprzedawcy sznurówek”. I powiem więcej. Uważam, że miałby on znacznie więcej sensu niż utrzymywanie Pomnika Braterstwa Broni, który stoi nieopodal. Zboczę nieco z tematu, ale ciężko zachować równowagę, kiedy kłuje się w oczy szkaradztwem rodzaju rzeczonego pomnika. Napis na nim zamieszczony głosi: Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Wspaniale! To tak jakby jakiegoś gościa napadła banda osiłków i okładała ile miała siły, a jego kumple stali i się temu przyglądali, po czym wystawiono by im pomnik braterstwa. Mało tego. Nie.

Kocica

Żydów Europy.

Projekt pomnika

Projektantami tego przedsięwzięcia byli Duńczyk Michael Elmgreen i Norweg Ingar Dragset, którzy po podjęciu decyzji o jego budowie przez rząd niemiecki w 2003 r., rozpoczęli prace nad projektem pomnika. Monument to ogromna szara płyta, w której pośrodku został umieszczony specjalny ekran. Można na nim obejrzeć czarno-biały film z całującą się homoseksualną parą, którą filmowano właśnie w miejscu postawienia pomnika. Autorem tegoż filmu jest Robby Mueller, a jego reżyserem Thomas Vitenberg. Film ma podkreślać odrębność homoseksualistów jako grupy społeczności.

Nawiązanie pomnika do ofiar holokaustu nie jest bez znaczenia

To podkreślenie podobieństwa do cierpień doznanych zarówno przez żydów jak i przez homoseksualistów. Dla przypomnienia- naziści traktowali homoseksualizm jako chorobę zagrażającą ich rasie aryjskiej.W ówczesnych Niemczech żyło przeszło 1,2 mln. ludzi homoseksualnych. W latach 1933- 1954 resztowano około 100 tys. pod zarzutem zakazanego homoseksualizmu ( paragraf 175). Blisko 50 tys. uznano za oficjalnych homoseksualistów, z czego około 20 % trafiło do obozów koncentracyjnych. Pozostali w większości byli więzieni i torturowani.

Artyści tworzący film ujawnili swoje.

Białystok według Ani

Zatrzeć wszystko, co wiązało się z niepodległością, dążyły do zatarcia materialnych śladów symbolu wolności Polski – Konstytucji 3 Maja i upamiętniającego ją zielonego pomnika. Zmieniono przebieg dróg tak, by omijały Dęby 3 Maja. Kiedy dwie okalające lipy uschły, nie uzupełniono ich. Okrągła alejka wokół dębów została zatarta. Zaniechano pielęgnacji drzew.

W roku 2006 z inicjatywy „Forum Białystok Jutra” powstał Społeczny Komitet Opieki nad Pomnikiem dążący do odtworzenia kształtu nadanego mu w okresie międzywojennym. Honorowy patronat objął Ryszard Kaczorowski, były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Koordynatorem został prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W kwietniu 2007 r. dzięki pomocy władz miasta Białegostoku przywrócono pomnik mieszkańcom miasta. Uporządkowano miejsce, wykonano alejkę otaczającą dęby,.