O czym chcesz poczytać na blogach?

Południk

Poludnik986's Blog | Just another WordPress.com weblog

Sławnoje morje

Za górami, za lasami, za paroma strefami czasowymi lezał sobie Bajkał. Ten banan zatopiony wśród gór, jak określają go nasi goście – Alicja i Jędrzej Łukowscy – to miejsce święte dla wszystkich Rosjan.

Święte jest także dla innych ludów zamieszkujących Syberię, np. dla Buriatów (ethnos pochodzenia mongolskiego). W jego okolicach do dziś kultywowany jest szamanizm. Jednym z jego przejawów jest zbieranie od pasażerów autobusu monet, które następnie kierowca wyrzuca w określonym miejscu. Jak stwierdził Jędrzej: “Nie ma takiego żula, który by odważył się je zabrać. Niezależnie jakim by kto nie był komunistą.”

Jeżeli interesują Cię bajkalscy bardowie (zachęcaliśmy do odwiedzenia Centrum Kultury Bardowskiej w Listwiance), czy syberyjski barok, to zapraszamy do odsłuchania audycji: http://poludnik986.wrzuta.pl/audio/9BD3hs5NwmO/bajkal a także do odwiedzenia strony południkowych gości: www.jeziorobajkal.pl

mg

Rzeszów - fotografie miasta

| Archiwum | Flickr | Podkarpacie | Poza Rzeszowem | Teksty | Video | Z sieci
RSS
piątek, 09 kwietnia 2010
Jeden obraz wart jest tysiąc słów - czyli chwalimy się

Ten blog unika perspektywy pierwszoosobowej i pisania o rzeczach innych niz miasto, ale tym razem się chwalimy. W portalu Niedoczytania.pl pojawił się artykuł Urszuli Pawlickiej, w którym bierze ona na warsztat tzw. trailery literackie, czyli krótkie filmy reklamowe zapowiadające książki. Przedmiotem analizy uczyniony jest też film "Południk 21", który autor niniejszej strony miał okazję i przyjemność reżyserować. Zdjęcia i montaż robił Mateusz Lewczuk i swego czasu był to pierwszy tego typu trailer książkowy na polskim rynku. W roli głównej wystąpił znany krytyk literacki, poeta i autor kryminałów Jarosław Klejnocki.

Miłe jest to, że autorka artykułu dostrzega kilka wymiarów tego klipu oraz naszą ówczesną, czasami przesadną dbałość o zdjęcia i detale. Budżet był śmiesznie niski, ale jakoś się udało. W rozwinięciu fragment artykułu.

Więcej »

Tagi: niedoczytaniapl Południk 21 trailer literacki
20:57,

Wpływ technologii na społeczeństwo.

BarBra on have a chat.
busho on …motylki, muszki.

23.59 i wskok w nowy rok…

Opublikowany w Uncategorized - autor: oliwia90 w dniu Grudzień 30, 2009

Teoretycznie każdy dzień, w tym również 1 stycznia, rozpoczyna się w chwili gdy słońce minie 180 południk. Każdy dzień trwa więc od momentu przecięcia Linii przez słońce, do chwili kiedy Ziemia obróci się dookoła swojej osi i ponownie wystawi w kierunku słońca swój południk. Wtedy zaczyna się kolejna doba.                                                          …Ale kto będzie świętował jako pierwszy?

24, wszyscy (przynajmniej w Europie)  po długim odliczaniu, strzelają korki, niebo ozdabiają kolorowe fajerwerki, składamy sobie życzenia.. eh, nie tylko tym, których mamy pod ręką, z którymi się bawimy, ale też… wszystkim z pamięci… (no oczywiście.

Moje 20 lat.

Powieść, którą tu widzicie, została opublikowana w skrócie jako artykuł, zdobyła I miejsce w konkursie dziennika "Gazeta Wyborcza", w edycji wydania Regionalnego "Gazety Wyborczej" w Bydgoszczy, przeprowadzonym w dniach od 2 lutego do 6 czerwca 2009 roku a zorganizowanym pod hasłem ”Moje 20 lat” i mającym na celu zebranie doświadczeń i wspomnień czytelników „Gazety Wyborczej” w okresie przełomu ustrojowego 1989-2009.

Statystyki
Rzuciło okiem osób:
 
107
Słówko wymieniło osób:
 
3
Do Ksiegi Gości wpisało się:
 
0

..::zbrosiakowe gotowanie::..

Aż wstyd po tak długim czasie się odzywać! Ale cóż zrobić - studia pochłaniają większość mojego czasu, a brak porządnej kuchni nie pomaga w kulinarnym eksperymentowaniu! Na całe szczęście Święta już blisko, a w związku z tym mam troszkę więcej czasu wolnego, który wykorzystuję na zwiedzanie miasta.

Wczoraj koleżanka wyciągnęła mnie na kolejny z licznych londyńskich ryneczków - Greenwich Market. Znajduje się w Greenwich (ale niespodzianka!), kilka kroków od nieziemskiego Greenwich Park, przez który przebiega południk 0o. Jest zdecydowanie mniejszy od Camden Market czy Portobello Market, ale od razu zdobył moje serce!

Większość straganików poświęcona jest rękodzielnictwu - szczególną uwagę przyciąga przepiękna srebrna biżuteria i oryginalne skórzane torebki. Niemniej jednak dla mnie najważniejsza jest część z jedzeniem. Na wstępie poczęstowano nas gorącym cydrem,.