O czym chcesz poczytać na blogach?

Polityka gospodarcza

Polityka gospodarcza Polski

Na obywatela).

Przyrost PKB – najwyższy był w 1996 roku (6,5-7); może być też ujemny (Balcerowicz to –12%).

Polityka makro – odnosi się do kraju.

Polityka mikro – odnosi się do konkretnych sektorów.

Drugie podejście – czym się to robi i jak się to robi.
Czym się robi (instrumentalizacja) – polityka pieniężna – wiąże się z emisją pieniądza, kredyty, polityka fiskalna, ulgi podatkowe – np. na export; polityka budżetowa (jak duży ma być deficyt budżetowy, liczony jest w % PKB – obecnie jest to 5% PKB).
Jak to się robi (kryterium przedmiotowe) – polityka przemysłowa, rolna. Trzeba uspójniać polityki.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Blog Dariusza Piątka wicewojewody mazowieckiego - Onet.pl Blog

Blog w kategorii: Polityka 

Umożliwią wyrównanie szans rozwojowych tych regionów, które uzyskują niższe wskaźniki ekonomiczne, nie dzielmy kraju na Polskę A i B. Polska jest jedna

- stały wzrost gospodarczy gwarantuje stabilne warunki dobrobytu społeczeństwa, a kluczowym zadaniem polityki gospodarczej państwa jest tworzenie narzędzi wspierających przedsiębiorczość obywateli.

- stworzenie mechanizmów pozwalających na promowanie polskich producentów.

Osiwiony | prawie oświecony

Cztery lata po swojej publikacji w „Gazecie Wyborczej”, w czerwcu 199 roku, Andrzej Krzysztof Koźmiński (1997) napisał artykuł do „Kultury” paryskiej, zestawiając strukturę patologii polityki gospodarczej „solidarnościowego obozu reform” z perspektywy siedmiu lat transformacji:

„Jeszcze niedoświadczony wówczas eksperymentator Leszek Balcerowicz osiągnął wprawdzie efektowne zrównoważenie.

EuroDyktatura
 • Jak niszczono górnictwo węgla kamiennego w III Rzeczpospolitej
 • Ludwik von Mises – Ekonomia i polityka
 • Mózg rozbrojony
 • Niemcy zarządzają gospodarczo Polską
 • Piramidy ekonomicznego absurdu
 • Przyszłość Polski w przeszłości
 • Sto.

 • PRYWATNY BLOG MIROSŁAWA

  Kaczyński wyraźnie odmładza język. Po artykule - odpowiedzi na tekst Donalda Tuska prezes PiS pisał m.in. o kulturze klubowej, teraz skorzystał ze slangowych określeń.  Dokument zawiera 116 rozdziałów, a oto tylko niektóre tytuły:

  - Deprowincjinalizacja Polski

  - Moralna szar strefa III Rzeczypospolitej

  - Polityka transakcyjna

  - IV Rzeczypospolita, czyli wielka naprawa

  - Restauracja pod patronatem Platformy Obywatelskiej

  - Segregacja edukacyjna

  - Uniwersytet z ograniczoną odpowiedzialnością

  - Cool kontra obciach

  - Depisyzacja polityki

  - Deprywacja potrzeb praworządności i sprawiedliwości

  Sejmu Bronisława Komorowskiego

  Raport definiuje także tzw. "depisyzację polityki" pod rządami PO. Jej elementem są komisje śledcze, mające udowodnić nadużycia rządu PiS.

  W raporcie znalazły się także krytyczne słowa pod adresem ministra finansów Jacka Rostowskiego. Kaczyński pisze, że "centralną pozycję" w polityce gospodarczej zajmuje właśnie Rostowski, "osoba, której droga do rządu wymagałaby precyzyjnego wyjaśnienia". … "Mimo propagandowej wrzawy nagłaśniającej akcję cięć wydatków, wzrosły one w ciągu trzech lat o 140 mld zł", a cały wysiłek ministra finansów "koncentruje się na jednej sprawie: ukrywaniu deficytu". PO bije.

  Centrum Inicjatyw Międzynarodowych | Blog stowarzyszenia

  Że Węgrzy uchwalili „dobrą konstytucję” oraz nie są winni kryzysowi, jaki ogarnia ten kraj. To wynik spisku Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego itd. Cieszę się, że nasza organizacja nie została wymieniona. Uff.

  Najwyraźniej część osób nie rozumie, jak należy oceniać polityka – nie po jego linii politycznej lub ideologicznej, ale po twardych rezultatach działań. Niestety, węgierskie państwo tonie i Viktor Orbán nie może zrzucić całej winy na poprzedników, ponieważ za jego rządów sytuacja pogorszyła się ze względu na błędne decyzje ekonomiczne. Polityka międzynarodowa jest oparta na.

  Przypadek Grecji. Dr Adam Burakowski (Instytut Studiów Politycznych PAN) zaprezentował interesujący przypadek Rumunii, która korzysta z integracji europejskiej, stojąc jednocześnie nieustępliwie przy swoim interesie narodowym.

  Sojusz Lewicy Demokratycznej

  Kategorie: Wszystkie | Oświadczenie | Partia | Punkt widzenia | Wydarzenie
  RSS
  wtorek, 03 lipca 2007
  Tarnowski: Bezrobocie w polityce gospodarczej
  Przeprowadzane często w sposób szybki, niedokładny, niedbały i nieprzemyślany reform, których wprowadzanie następowało w okresie początkowego osłabienia gospodarczego związanego z gruntowną transformacją systemową państwa i systemu gospodarczego, przyczyniły się do upadku wielu.
  Rosati: Niekompetencja ministra Ignaczaka
  Ostatnimi czasy polską opinią publiczną wstrząsnęły doniesienia o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Śledcze podległe MSWiA osób powiązanych z propagowaniem nienawiści i treści neofaszystowskich oraz, co najciekawsze, liderów legalnie działającej partii politycznej, mianowicie Komunistycznej Partii Polski. Natychmiast podniosło się słuszne larum ze strony niemal wszystkich opcji politycznych, zarówno tych związanych z lewicą, jak również co jest dla mnie miłym zaskoczeniem, tych związanych z prawicą.