O czym chcesz poczytać na blogach?

Poglądy

Blog ateusza, antyklerykała, liberała i libertyna

I współczucie niewątpliwie kazałaby usypać.

Kim był Giordano Bruno, i dlaczego został skazany tak tak okrutną karę, jaką jest spalenie żywcem? Giordano Bruno w bardzo młodym wieku wstąpił do zakonu dominikanów, gdzie studiował filozofię. Zapoznał także z pracami naszego rodaka -Kopernika. Właśnie poglądy Kopernika ukształtowały światopogląd Giordano, poszedł on jednak o wiele dalej od słynnego polskiego astronoma. Giordano Bruno doszedł do wniosku, że wszechświat jest nieskończony, znajduje się w nim wiele układów słonecznych, podobnych do naszego, i co za tym idzie, w Kosmosie istnieje życie także poza Ziemią. Jak widać jego poglądy w zaskakującym stopniu zgadzają się z ustaleniami współczesnej nauki.

Opowieści biblijne, Giordano Bruno uznawał za bajeczki. Poddawał w wątpliwość boskość Jezusa Chrystusa, którego miał za zwykłego człowieka. Giordano Bruno wyznawał światopogląd, który dzisiaj nazwalibyśmy panteizmem, czyli przekonaniem, że Bóg to natura, a natura to Bóg. Bóg nie stworzył świata, bo świat, tak jak i Bóg - jest wieczny. Wiele lat później podobne poglądy wyznawał Boruch Spinoza. Przyznacie chyba że od odejścia od idei osobowego Boga, do ateizmu dzieli tylko niewielki krok.

Giordano Bruno za swoje poglądy został aresztowany, przed.

Inferiae

Lubię
Bądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.
 
16 Comments

Posted by inferiae w dniu 29 Grudzień 2009 in Społeczeństwo

 

16 odpowiedzi na „Wybór i popieranie światopoglądu

  1. vongrzanka

    29 Grudzień 2009 at 2:21 pm

    Łoł, widzę, że założyłeś w końcu blogaska. I to na wordpressie, co się chwali.

    Wiesz, mam jedną radę. Piszesz w sposób, który nie wymusza na czytelniku praktycznie niczego poza może jakimś “OK, fajnie”. Musisz bardziej na niego oddziaływać. Daj mu do myślenia, wpływaj na jego poglądy, niszcz błędne wyobrażenia, szokuj.

    No, bedzie tego. Powodzenia w pisaniu i.

Nabulione

17:59, nabulione , Literatura
Link Komentarze (1) »
czwartek, 04 stycznia 2007
PiS??
Ostatnie moje rozmyślania w autobusie jadącym do szkółki mojej kochanej: PiS czyli Prawo i Sprawiedliwość to po angielsku Law & Justice czyli w skrócie L&J, czyli tak jak Lech & Jarosław.;p denne-Wiem!;p
21:09, nabulione , Komentarze i poglądy.
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 stycznia 2007
Lustracja w kościele(i nie tylko).

Znów głośno o sb-ekach w kościele. A to za sprawą arcybiskupa Wielgusa vel:"Grey". Lustracja w kościele(i nie tylko) przebiega zbyt powoli, przez co dochodzi do pomówienia osoby niewinnej tylko po to aby zapewnić gazetom większy utarg. Dziennikarze czują się bezkarni, powołują się na tajne "źródła informacji" które mogą być wytworem ich wyobraźni. Miało być o lustracji, więc wracam do.

Once you fall, human nature is on you

Też ubierałam się na czarno". Tak - ale nie zapyta, dlaczego tak się ubieram. Nic nie wie, nie ma o niczym pojęcia. Tak naprawdę jest nikim, chce wyżyć na mnie tę swoją szarość, nijakość, chce zemścić się na mnie za to, że ja mam siłę, mam odwagę przeciwstawić się tłumowi, być sobą... że nie boję się ich. Bardzo chce zrobić wielkie wrażenie - z mizernym skutkiem, przynajmniej w moich oczach - JA się jej nie boję, nie biorę po uwagę jej istnienia, jej głupich tekstów, jej wtrącania się do mojego życia, jej głupich, wścibskich pytań i rad.
Nic o mnie nie wiecie. Mam już za sobą wszystkie bunty, wszystkie wyskoki, wygłupy - a mój gust, moje poglądy, mój wygląd, moje zachowanie, moja muzyka - to tylko i wyłącznie MOJA sprawa - nie krzywdzę tym wszystkim nikogo, to jedynie jej chore pragnienie dowartościowania się poprzez dissowanie i wyżywanie się na innych... KONIEC. Nie stwarzam swoją osobą problemu, problem jest jedynie w JEJ głowie. Koniec, nie ma. Zjechałam ją, odwróciła się plecami, poszła i już nie wróciła - a ja zostałam z podłym, usatysfakcjonowanym uśmieszkiem. Tak to bywa, gdy ludzie grają, gdy nie są sobą.
Nie mam nikogo bliskiego. Oni wszyscy myślą, że jestem jedną z tych prostych, stereotypowych nastolatków, że moja osoba jest wytworem tylko i wyłącznie młodzieńczego.