O czym chcesz poczytać na blogach?

Płytki krwi

moje życie - Onet.pl Blog

Zespół Evansa się nazywa. Konsultowałam dziś w Poradni dziecko z tym zespołem. Choroba zaczyna się infekcją wirusową, bakteryjną, kilkoma infekcjami. Dochodzi do zaburzenia odporności i autoagresji, która skierowana jest przeciw własnym krwinkom czerwonym i płytkom krwi. Organizm wytwarza przeciwciała, które niszczą własne erytrocyty i płytki krwi. Prowadzi to do krwawień, anemizacji itd. Leczy się m.in. sterydami, które powodują u małego pacjenta zespół Cushinga z typową księżycowatą twarzą, otyłością, rozstępami, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą,.

I LOVE MY VOLLEY - Onet.pl Blog

- Apeluję do wszystkich kibiców o pomoc - mówi dwukrotna mistrzyni Europy.- Mam rzadką grupę BRh(-),której w szpitalach wogóle nie ma. Jeśli ktoś zdecydowałby się zostać dawcą, proszę w punkcie krwiodawstwa wypełnić druk, podając moje nazwisko, i odesłać potwierdzenie na adres: Fundacja 777, 42 200 Częstochowa, ul. Wieluńska26
Apel Kaśki Skowrońskiej do kibiców:"Zwracam się z prośbą do wszystkich kibiców siatkówki o to, by Ci, którzy posiadają grupę krwi B RH minus jak najszybciej udali się do punktów krwiodawstwa i oddali płytki dla naszej koleżanki Agaty Mróz. Agata właśnie teraz najbardziej potrzebuje naszej pomocy. Płytki krwi potrzebne właśnie teraz, gdy Agata przebywa w szpitalu. Ona jako siatkarka dała wszystkim kibicom wiele radości dwukrotnie.

Przedszkole nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu

One w ludzkim organiźmie. Mogliśmy je nawet obejrzeć na prezentacji i pod mikroskopem!

Tego dnia mieliśmy okazję sprawdzić wszystkie przyrządy (no, może z wyjątkiem igieł!) używane przez analityka do przeprowadzenia badania krwi. Zakładaliśmy fartuchy, gumowe rękawiczki i opaski uciskowe. Dokładnie obejrzeliśmy strzykawki i szkiełka laboratoryjne. Rozwiązywaliśmy także specjalny “krwisty quiz” z nagrodami, polegający na dopasowaniu bajkowego.

Bardzo dziękujemy Mamie za przygotowanie zajeć oraz strzykawkowe prezenty.

A wszystkich zapraszamy do obejrzenia animacji z serii “Było sobie życie” – Krew, Białe krwinki i Płytki krwi.

 
Leave a comment

Posted by Przedszkole nr 48 w dniu 2 Kwiecień 2012 in.

MOJA WALKA Z RAKIEM - mBlog

Mieć prześwietlenie płuc ponieważ w nocy mi sie źle oddychało. ale zdjęcie wykazało że jest wszystko dobrze i że mam odrobinke wody w plucu ale to nic groźnego. potem siedzieliśmy i czekaliśmy na karolinke która dostawała płytki krwi i ja troszke sie skuliłam na wuzku i sie zdrzemnęłam a potem niemogłam rozprostować. gdy dojechaliśmy do domu to bul był już taki że niemogłam sie ruszyć ani troszke. zanieśli mnie szybko do łóżka i położyli i leżąc.

Iga gada

piątek, 11 listopada 2011
Logia
Iga: a ja myślałam, że krew składa się tylko z czerwonych krwinek...

ja: nie tylko kotku, są w niej także białe ciałka krwi, płytki krwi, masa innych substancji o których będziesz się uczyć na biologii

Iga: na biologii???
ja: dlaczego jesteś taka zdziwiona, przecież biologia to właśnie nauka o wszystkich organizmach żywych

Iga: jak to.