O czym chcesz poczytać na blogach?

Pitagoras

Matematyka i ty

Ile lat żył

Ustalenie dokładnej daty urodzin i śmierci Pitagorasa jest zadaniem prawdopodobnie niemożliwym do rozwiązania, różnice w szacunkach sięgają 10 lat – z taką zatem dokładnością można przyjąć rok 580 p.n.e. jako rok jego urodzin i 500 p.n.e. jako rok śmierci.

Podróże

Przypisuje mu się podróże po Dalekim Wschodzie do Egiptu i Babilonii, gdzie miał zapoznać się z tamtejszą matematyką, ale powoływanie się na wiedzę Egiptu i Babilonii było w starożytności częstym zabiegiem mającym zwiększyć wiarygodność danego mistrza. Sam Pitagoras podobno mówił, że w Egipcie żyją mędrcy, a on jest tylko filozofem (czyli miłośnikiem wiedzy)

Nauka Pitagorasa

Wydaje się, że Pitagoras przekazywał swe nauki w postaci maksym, z których część jest dziś dla nas zupełnie niezrozumiała, ze względu na nieznajomość kontekstu kulturowego, a część zachowuje swą aktualność do dziś. Oto kilka przykładów jego maksym:

* Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia.
* Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera.

Pamiętnik idioty. - Onet.pl Blog

Rozumiecie bez żadnej pomocy, że sprawa jest beznadziejna. Nie ma na świecie niczego mądrego ani głupiego, nie ma niczego słusznego ani niesłusznego – jest wyłącznie to, co za takie uchodzi. Głupcy oraz mądrzy, tak samo mający rację i nie mający – naprawdę wymarli przed dinozaurami. Teraz chodzi wyłącznie o to, czyje będzie na wierzchu.

Nie ma z czego się cieszyć, na pewno będzie nie wasze. Że wasze, nie ma żadnych szans. To wam się tylko wydaje. Naprawdę, trzeba wyliczać, o czym nie macie niczego do gadania, choć tyle o tym gadacie?

Na całe szczęście, są jeszcze normalni ludzie. Może nie jest ich za wielu, ale są. Orłami to oni nie bywają, nie próbują latać. O dinozaurach w ogóle nie słyszeli. Po co im słuchać o dinozaurach, po jaką jasną cholerę? Ci ludzie co prawda księdzu nie odpyskną, ale wiedzą swoje. Oni odetchną dopiero wtedy, gdy nastąpi koniec świata i ludzie przestaną się wygłupiać.

Wszystko jest liczbą – powiadał Pitagoras – i nie wolno jeść bobu. Jeść bób – to jakbyś pożerał własnych.

Bez-kresss

Mianem "filozofii przedsokrateiskiej"

Pierwsze pytanie postawione przez ówczesnych filozofów (już nie w sensie mitologicznym)brzmiało:
JAKA JEST NATURA WSZECHŚWIATA?

Poszukiwane było słowo KLUCZ, tłumaczące przyczynę i jakby istotę świata.

W ten sposób powstało pierwsze podstawowe pojęcie filozoficzne:
ARCHE (czyt. arche)
ARCHE dla starozytnych to  - pierwsza zasada i przyczyna.

ARCHE
Tales z Miletu - WODA.
Anaksymander - BEZKRES
Anaksymenes- POWIETRZE

Ci 3 filozofowie tworzyli: jońską filozofię przyrody.

Pod koniec VI w p.n.e pytanie o ARCHE rozprzestrzeniło się na cały świat grecki.

ARCHE  wg Pitagorasa - LICZBA.

Pitagorejczycy - pierwsza szkoła filozoficzna.
Twierdzili, że za pomocą LICZBY da się opisać każdy element przyrody.
Byli ponadto TEORETYKAMI MUZYKI (jako pierwsi odkryli zależność pomiędzy długością struny cytry, a wysokością dźwięku)

Pierwsi wysunęli tezę METEMPSYCHOZY - czyli wędrówki dusz. Uważali, ze ciało jest więzieniem dla duszy.

Pierwszy wysunał taką tezę Pitagorasa, później -> Platon.

W późniejszym etapie filozofii pytanie o ARCHE, rozszerzono o pytanie:
JAK POGODZIĆ POWSTAWANIE Z ISTNIENIEM? czyli:

jak pogodzić fakt przemijalności z intuicją filozoficzną, że istnieje w.

...smilin' through some pain. That's alright, that's okay. Let's turn the page.

Widać nie jest mi dane tak szybko je znaleźć...

Keep the faith ;-)

komentarze [3]

Matematyka - dziwka wszech czasów >> środa, 27 września 2006 19:57:43
Jak widać dostałam kawłek czasu :-D (czyżbym poprzednią notką uraziła tego kto mną rządzi? :-P). Po nauczeniu się (a raczej próbie nauczenia się) matemtyki przedstawiam swoje przemyślenia na temat tego przedmiotu.

Matematyka. Czym jest? Królową nauk? Zwykłym szkolnym przedmiotem? Może. Ale dla mnie matematyka jest zwykłą dziwką. Dlaczego?
Zauważcie, że nie ma mowy o zbyt wielu matematyczkach w historii tej nauki (nie liczę dziewczyn - to tylko przyjaźń :-P). Arystoteles, Pitagoras... To wszytsko mężczyźni! A jak wiadomo z usług prostytutek korzystają ZWYKLE oni, prawda?
Oczywiście bywają mężczyźni, którzy są odporni na wdzięki matematyki. Chwała im za to!
Drugi aspekt to pieniądze. Przecież bardzo dużo ich potrzeba na prowadzenie badań nad tą dziedziną. A zapłata za usługi pań lekkich obyczajów też podobno nie jest niska, tak?
Kolejny powód to uzależnienie. Niektórzy ludzie (częściej chłopcy) bywają tak zafascynowani matematyka, że cąły czas o niej mówią i nie potrafią przestać o niej myśleć (ukłon do Kamila i Daniela G. :-P).
Oczywiście poprzez stosunki z "matematykami" (tak się mówi o mężczyznach splamionych.

Kilka szeptów ... - Onet.pl Blog

Cieszę się chwilą ^^ Kolejna sprawa, którą muszę tu poruszyć, miałam wejść jutro, ale dzisiaj skończył się Post, bo ksiądz w Kościele odśpiewał już ; ,,Alleluja''. I wydaję mi się, że jeden dzień nie robi wielkiej różnicy. Na myśl, że w ,,spiżarce'' stoi tyle ciast, ślinka mi cieknie, ale nie, na nie będzie czas jutro... Na noc nie będę jadła słodyczy, bo moja tkanka tłuszczowa, zacznie błagać o litość. Powiem wam coś śmiesznego, wyobrażacie sobie, że sięgnęłam po lekturę z 5 klasy podstawówki, wyobrażacie sobie ?A mianowicie ; ,,Tajemnica zielonej pieczęci'' i powiem wam więcej, śmieszą mnie nie które teksty Stefana, zachowania Wiktora i jego problem z matmy z Pitagorasem, o matko żeby tylko o Pitagorasie uczono mnie na matmie to bym miała 5 murowaną, ale po co kiedy muszę wiedzieć jaką długość mają wszystkie wysokości w trójkącie równoramiennym xd (domyślam się, że nie tylko o Pitagorasie uczono ich na matmie) Stefek ma problemy z ortografią i jego teoria na temat tego co i w którym momencie powinno się jak pisać ma sens, Bartek ma problem z geografią. ;> O matko coraz gorzej ze mną, ale skończę tę książkę. O litości! Dzisiaj po kolacji w miłej, rodzinnej atmosferze wpadłam na komputer jak szalona, a następnie jutro do Kościoła śniadanie i moje upragnione skosztowanie pyszności przygotowanych przez moją nieocenioną mamę.

anarooibos

I Paul McCartney

Wegetarianizm stanowi kryterium, dzięki któremu możemy poznać, czy czyjeś dążenie do moralnej doskonałości jest prawdziwe i szczere.
Lew Tołstoj

Jak możemy oczekiwać idealnych warunków na Ziemi, gdy nasze ciała są grobami zamordowanych zwierząt? Dopóki będą istniały rzeźnie, będą istniały i pola bitew.
Lew Tołstoj

Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.
George Bernard Shaw


Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.
George Bernard Shaw

Wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka.
Pitagoras

Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
Pitagoras


Zwierzę jest nam bliższe niźli anioł, choć bardziej niepojęte.
ks. Jan Twardowski

Oświęcim zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta.
Theodor Adorno

TWARZ KONIA
Jestem wstrząśnięty
Okrucieństwem ludzi
Przeraża mnie bestia
Która, przyczajona
We mnie śpi.
Człowiek odkłada skrzypce i
Bierze do ręki nóż.
Wczoraj widziałem konia
Pędzonego.