O czym chcesz poczytać na blogach?

Pinus

bonsaj

Komentarzy: 0 2008-01-09

Podstawowe style bonsai


Styl Fukinagashi (styl ukształtowany przez wiatr)

W bonsai w stylu Fukinagashi gałęzie wyrastają lub są wygięte tylko w jedną, wyznaczoną przez wiatr, stronę. Pień może być pochylony w tym samym kierunku co gałęzie lub w stronę przeciwną. Wyróżnia się dwie odmiany stylu, a mianowicie: drzewka uformowane w sposób sprawiający wrażenie, jakby były narażone na działanie ciągłego wiatru lub jakby zostały uderzone nagłym, silnym podmuchem. W tego typu kompozycjach nie można pozwolić sobie na wyrastanie wielu młodych gałązek, gdyż ich zagęszczenie psułoby efekt płynnej linii tego stylu. W tym stylu formuje się głównie sosny (np. Pinus mugo) i klony (Acer).xKingusiAx Blog ^^^Obrazki,zwierzaki i inne... - Onet.pl Blog

Pędzelkiem kaligrafii. Niewątpliwie jednak wzorem były drzewa rosnące przez całe lata w ekstremalnych warunkach i im zawdzięczające swój kształt.


Styl Chokkan

Drzewko o pniu wyprostowanym. Jest to podstawowy styl bonsai, charakteryzujący się pionowym, mocnym pniem harmonizującym z głównymi gałęziami. Gałęzie uformowane w kształcie piramidy wyrastają we wszystkich kierunkach, także do tyłu. Wbrew pozorom formowanie drzewek w tym stylu nie jest sprawą prostą, gdyż wymaga dużej precyzji. Przyjmuje się, że najniższa gałąź skierowana do tyłu wyrasta między drugą a trzecią gałęzią od dołu. Drzewko uformowane w stylu Chokkan z gałęziami skierowanymi ku górze sprawia wrażenie młodego, natomiast gdy gałęzie drzewka są skierowane ku dołowi lub uformowane poziomo, stwarza to efekt starości.

Roślinami szczególnie polecanymi do formowania w tym stylu są: sosny(Pinus), modrzewie(Larix), jodły

dziennik zażeracza warzyw

Lutego 2009
Sosna kalifornijska vs. Pinus thunbergii

Dygresja o ogródku dzisiaj. Nadeszła odwilż do i wylazłem na dwór. No, wczoraj. Bo dzisiaj znowu zaczyna śnieg popadywać. Tak w ogóle, to zapowiadali na dzisiaj śnieżyce w Wielkopolsce. Ostrzegali wręcz. Na razie tylko prószy. Zobaczymy.

W każdym razie robiąć zwiad po ogrodzie, przypomniało mi się, że wrzuciłem tam dwa pseudo egzotyczne iglaki jesienią. Pierwszy to sosna kalifornijska (egzotyczne jak widać już z samej nazwy), a drugie to Pinus thunbergii, czyli po naszemu sosna Thunberga, pochodząca z Japonii. Ładne, nie powiem. Ale chyba tak średnio z naszego klimatu. Myślicie, że przetrwały zimę?  W końcu -20-kilka było w styczniu.

Mogłem posadzić, coś bardziej odpornego, jakąs naszą pospolitą sosnę (Pinus sylvestris), albo kosodrzewinę. Ale czasami trzeba nieco poeksperymentować. W końcu ile można oglądać tych samych iglaków nasadzonych wszędzie...Wiosną wyjdzie szydło z worka ;-)

12:15, hoszaman

bonsaip

W Polsce w stanie naturalnym, w lasach, zaroślach i na łąkach. Charakteryzują się sezonowością wzrostu. Intensywnie rosną wiosną i latem, jesienią ich wzrost ustaje, rośliny przygotowują się do przetrwania zimy, którą przeżywają w stanie uśpienia.
Wybór gatunków roślin, które jako bonsai, powinny cały sezon być uprawiane na zewnątrz, w półcienistym miejscu ogrodu, na tarasie lub balkonie, a na czas zimy przenoszone do widnego pomieszczenia zabezpieczonego przed dostępem mrozu, jest spory. Bardzo często spotykane są sosny, głównie Sosna Pinus parviflora (w naszych warunkach z powodzeniem można zastąpić je swojską kosodrzewiną Pinus mugo), świerki, szczególnie karłowe odmiany zwykłego świerka, niektóre odmiany cyprysików i jałowców, wiele gatunków krzewów i drzew liściastych.
Wybierając więc rośliny na bonsai, musimy być pewni, czy dysponujemy tylko oknem w pokoju mieszkalnym, czy być może mamy warunki, aby nasze bonsai przetrzymać przez czas zimy w warunkach zbliżonych do naturalnych, a więc w pomieszczeniu widnym, dość wilgotnym, ale bez mrozu, w temp. 0-4 st.C. Temperatury.

moje uczucia - Onet.pl Blog

Ich samych i poszliśmy z Kamilem tzn on poszedł mnie odprowadzić....:D No ale cóż oni szli za nami bo Aruś niechciał oddać kluczy Asi i uciekał w naszą steonę:P ehh  no ale ok:D noi Kamilek mnie odprowadził...:D:D:P  później namówiłam Sawenke na spotkania....:D:D ahhh zgodziła sie <hura><jupi>:D:D Dzieki wielkie Sandruś:*;*;*;* posiedziałyśmy troszkę ja Asia i Sandraa:) i było cudnie:) nio a wczoraj z Piną Olą i Kubusiem poszłyśmy na spacerek:D Fajniusio było:D:D Troche Pina cicho siedziała ale to nic:P Przeszła koło Kamila i niewiedziała ze to n<lol2> oj Pinus pinus:D:D Noi wracajac zaszłam po Asie:D Hehe ale ze ona niebyła ubrana wiec musiałam czekac:P oi Sandra ani słowiem sie nieodezwała;(;(;( no ale potem na gg za to gadałam z nia:P heheh:P nio to ja koncze:) Troszke głowka mnie pobolewa ale to nic:) Nio to pozdrowionka dla wszytskich Papusie:*;*;*;*;*;*

I specjalne pozdro dla Mikusi:*;*;*;*Przepraszam Skarbie:*;*;*;* Mam nadzieje ze sie niegniewasz??:)) Dlatego teraz dopisuje pozdrowionka dla CIebie:)) Buzka:*
maniuska (14:21)

biologia blog

Z pania mgr. Mazur

Od 19 maja mamy zajecia z pania dr Waldon i mamy przygotowac sie na zajecia z magnoliowych(gr 2 , 3 i 4 rowniez maja normalnie w tym dniu zajecia z pania dr mimo wyjscia do ogrodu botanicznego)

Pozdrawiam
Sandra J.


biologia 2008-05-16 14:37:32 skomentuj (1)


Godziny rektorskie
W najblizszy wtorek od 11-16 sa godziny rektorskie.

Nie ma wykladu z bezkregowcow.

Pozdrawiam
Sandra J.
biologia 2008-05-16 14:38:38 skomentuj (9)
Cykl rozrodczy Pinus Silvestris (sosna zwyczajna)

Cykl rozrodczy Pinus Silvestris (sosna zwyczajna) I tom Botanika str 277

SPROFIT: -duże drzewo, na nim oddzielnie :

-kwiaty męskie (mikrostrobile)

-kwiaty żeńskie (makrostrobile)

A) MĘSKIE ORGANY ROZMAŻANIA – tradycyjne nazwy:

Pędy zarodnionośne- kwiaty

Mikrosporofile- pręciki

Mikrosporangia- woreczki pyłkowe

georgesand.blog

Nie tylko zostali wyrzuceni z Raju, ale przede wszystkim rozdzieleni.
To była najgorsza konsekwencja ich grzechu. Od tego mometu poznali Samotność. Całe życie poświecają na to, aby znależć swoje "plecy".


Może i dziwne, ale myślę, że ma wieksze przesłanie. Samotnośc jest najgorsza, a z drugą "połówką" nikomu nie grozi.

skomentuj (1)

Z księgi gości... 2004-07-28 12:21:13Kiedyś, blisko 50 milionów lat temu, drzewo szpilkowe - sosna- Pinus succinifera, jedną swoją łzę podarowało ziemi a słońce umieściło w niej swój promień po to, by dzisiaj ... bursztynem być.

skomentuj (0)

Wspomnienia. 2004-07-28 22:32:00

W takie dni jak dzisiaj, gdy wszystko toczy sie swoim własnym rytmem, żółta kartka, pogięta przez czas, wypłowiała ze starości, przypomnia mi, że kiedyś powstałam, zaczęłam mówić "Mamo", zaczęłam składać literki w próbie przeczytania książeczki. Ta kartka przypomina mi też, że kiedyś.