O czym chcesz poczytać na blogach?

Zobacz również

Przejdź do wyników poniżej

Pierwiastki

Radiopomostphoenix's Blog | Just another WordPress.com site

Chętnie za to odkładają się w stawach, nerkach, woreczku żółciowym, naczyniach krwionośnych w postaci złogów.

Przejdźmy już jednak do przedstawienia roli składników mineralnych. Od składników mineralnych zależą przede wszystkim:

* budowa tkanek organizmu (zwłaszcza kostnej) oraz wszelkie procesy plastyczne,
* podtrzymywanie znormalizowanego składu chemicznego płynów ustrojowych (zwłaszcza krwi),
* utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej,
* struktura i czynności większości procesów biochemicznych (w tym enzymatycznych) zachodzących w organizmie.

W zależności od zawartości w organizmie oraz zalecanego poziomu spożycia składniki mineralne dzielą się na dwie grupy:

* makroelementy – pierwiastki, dla których zapotrzebowanie wynosi więcej niż 100 mg/dzień/ osobę (wapń, fosfor, sód, potas, magnez, chlor, siarka,
* mikroelementy – pierwiastki, dla których zapotrzebowanie wynosi mniej niż 100 mg/dzień/osobę (żelazo, miedź, cynk, mangan, molibden, jod, fluor, selen, chrom, kobalt.

Minerały – podobnie jak witaminy – muszą być połączone z białkowym nosicielem w postaci aminokwasu, aby bez problemów dać się wchłonąć w organizmie. Powinny więc być dostarczane organizmowi w postaci organicznej. Ciągle aktualna jest zasada:

NIE JEST NAJWAŻNIEJSZE TO, CO ZJADASZ.

WAŻNE JEST TO, CO PRZYSWAJASZ.

Warto wspomnieć o jeszcze bardzo ważnym aspekcie – zaopatrzeniu ustroju w składniki.

Matematyka na chłopski rozum - Stefan Turnau

Była dla mnie prawdziwym zaskoczeniem:

Moje osobiste przekonanie jest takie, że należy się uczniowi maksymalna liczba punktów.

Wykładnia dla egzaminatorów oceniających jest nieco inna. Powiedzmy, że za w pełni poprawne rozwiązanie tego zadania są  4 punkty. Wówczas, za takie rozwiązanie, które przesłałeś, uczeń dostanie 3 punkty, a jeden punkt traci za to, że nie uzasadnia jedyności tego rozwiązania.

O co tu chodzi? Rozumowanie jest poprawne, wychodzi z niego, że tylko 1 może być pierwiastkiem, o jaką "jedyność" może chodzić? Jak ją "uzasadnić"? Poprosiłem więc o przykład takiego uzasadnienia, którego braku dopatrzyłby się anonimowy egzaminator. Oto on:

Jest to równanie stopnia pierwszego z jedną niewiadomą, o którym wiemy, że może mieć zero rozwiązań, 1 rozwiązanie albo nieskończenie wiele rozwiązań, a ściślej każda liczba rzeczywista jest rozwiązaniem. Widać, że nie zachodzi przypadek pierwszy ani trzeci (np. 2 nie jest rozwiązaniem), zatem musi zachodzić przypadek drugi.

Pewnie podobnie dowodziłbym, że nie jestem wielbłądem, gdyby mnie do tego.

niyuu-senpai-blog Pamiętnik Dziecka Potępionych...

Iwydaje owoc - minerał albo metal.

MEDYCYNA - w znaczeniu alchemicznym środek do "leczenia", czyliuszlachetniania metali, tynktura, kamień filozoficzny.

MERKURIALNY PŁYN FILOZOFICZNY (-> rozpuszczalnik uniwersalny) służący dopreparowania kamienia filozoficznego. Przygotowywanie tego preparatu Sędziwójopisał w Traktacie o soli.

MERKURIUSZ FILOZOFÓW, MERKURIUSZ FILOZOFICZNY, MERKURIUSZ NASZ, MERKURIUSZ ŻYWY- jeden z podstawowych -> pierwiastków alchemicznych, pierwotny składnikmetali, wyobrażał pierwiastek lotności. To, co w ogniu ulatywało, stanowiłoMerkuriusza, to co spalało się - siarkę, pozostałość zaś była solą.Merkuriusz jest "światłem astralnym", duchową kwintesencją ciał,,lotnym pierwiastkiem "natury" wody", któremu kształtująca siłamoże nadać określoną postać i doprowadzić go wraz z ciałem do najwyższejdoskonałości. Pojęcie Merkuriusza miało w alchemii - i u Sędziwoja - szeregbardzo rozległych znaczeń i było używane do określenia najróżnorodniejszychstanów i postaci materii.

MERKURIUSZ POSPOLITY - w alchemii rtęć metaliczna.

MERKURIUSZ POWIETRZA (Mercurius aeris) - u Sędziwoja, "najczystszasubstancja powietrza, dająca życie i zdrowie, substancja identyczna z tlenem.W traktatach swych alchemik określa ją różnymi nazwami: pokarm życiowy (cibusvitae), duch żywotny (spiritus vitalis), duch powszechny (-> duch natury)itp.

MERKURIUSZ TRIUMFUJĄCY FILOZOFÓW - preparat.

Zdrowy styl życia - bloog.pl

 - to aluminium , rtęć ,  kadm  i  ołów .

 Są  szkodliwe  dla  zdrowia . Ich  szkodliwość  zależy  przede wszystkim  od  stężenia 
danego  pierwiastka  w  organizmie i  od  okresu  narażania  na  jego  działanie .
Wpływ  pierwiastków  toksycznych  zależy  także  od  możliwości  organizmu 
do  naprawy  ich  niszczycielskiego  wpływu i  zdolności  ich  eliminowania  .
Funkcję  taką  pełnią  nerki ,  wątroba  i  przewód  pokarmowy .
Pierwiastki  toksyczne  gromadzą  się   w  narządach miąższowych przede wszystkim   
w  wątrobie  ,  nerkach  .  trzustce  . 
Przy  długotrwałym narażaniu  na  działanie  pierwiastków  toksycznych   odkładają  się 
w  innych  tkankach  np. .ołów  i  aluminium  w   kościach ,  ołów,  rtęć  i  aluminium 
w  tkance  mózgowej  a  kadm  w  cebulkach  włosów  .

Pierwiastki chemiczne

Świat może być tak piękny, na ile starczy nam wyobraźni - Onet.pl Blog

Zostaliśmy przyjaciółmi, niemal nierozłącznymi, jednak… Uzumaki wydawał mi się cholernie bliski, jednocześnie będąc tak odległym.
– O niczym – odpowiadam szybko i wracam do sporządzania notatek. Kątem oka spoglądam jeszcze na Niko siedzącą w ławce pod ścianą. Jej wzrok skupiony jest na tablicy, na której znajdują się chemiczne wzory.
Wiem, że pewnie ma mi za złe zerwanie kontaktów. Wiem, że nigdy nie spojrzę jej już w oczy. Wiem, że mnie teraz nienawidzi, bo ja – głupi – dałem jej jakąś chorą, urojona nadzieję. Ale niestety, nic na to nie mogę poradzić. Takie jak właśnie życie. Pasmo nieoczekiwanych wydarzeń i wielu zawodów,.Byłby z niej fajny kolaż na ścianie, może nawet Alex zostawiłaby go jako ozdobę. Oh, już mnie głupie myśli nachodzą, un… Te przeklęte literki mieszają mi się przed oczyma. Czy to dwa, dziesięć? A może pięć? Sam już nie wiem.
Tobi już dawno ułożył głowę na poduszce i zasnął. Ja muszę zakuwać do jutrzejszego sprawdzianu z pierwiastków. Ktoś nienormalny musiał je wymyślić. Ich twórca naprawdę miał nie po kolei w głowie. Zaczęło mu się nudzić w życiu, to wpadł na jakiś chory, irracjonalny pomysł stworzenia czegoś zwanego pierwiastkami.
– Byleby wyżyć do dwudziestego piątego – mówię sam do siebie, po czym uderzam głową w biurko.

Blog mój. Tylko tyle i aż tyle - bloog.pl

Nań 45 minut (przetykane grzaną kiełbasą, wściekle ochlapywaną musztardą) i wynieść jedno, jakże cenne twierdzenie. Otóż lektor czyta: "Ziemia powstała poprzez bombardowanie jej rozgrzanej do czerwoności masy przez planetoidy i asteroidy [kiełbasa]... Następnie uformowała się jej nagrzana powierzchnia, a poprzez gwałtowne reakcje chemiczne w wysokich temperaturach nastąpiło parowanie (wydzielanie) gazów i zaczęła się tworzyć atmosfera [kiełbasa]... Wkrótce wody pokryły całą powierzchnię, jednak była to woda kwaśna i bardzo gorąca dzięki ciągłemu podgrzewaniu przez gorące jądro, wciąż słabo oddzielone od zewnętrznej warstwy [kiełbasa]... Wkrótce wody zaczęły tracić swój kwaśny odczyn i około 4 mld lat temu pojawiły się pierwsze bakterie (zdjęcia) [kiełbasa]... ZARAZ! Jak to "pojawiło się"? Niestety pan lektor nie wytłumaczył mi w jaki sposób to życie powstało. A więc w jaki sposób pierwiastki węgla, tlenu, wodoru, azotu połączyły się w organizm ŻYWY? Przecież  jak wrzucę kawałek węgla do akwarium, to życia z tego nie będzie! Podzieliłem się dzisiaj moimi spostrzeżeniami z x.D. X odparł jednak ze spokojem:
- Niektórzy uważają, że jakby to akwarium podgrzać i przywalić parę razy piorunem, to by życie.