O czym chcesz poczytać na blogach?

Petersburg

Dla tych, którzy kochają Rosję.

Nazywał się Nowonikołajewsk.

Miasto podzielone jest na 10 rejonów.

Znajduje się w nim 14 szkół wyższych.

19:01, toruna1
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 grudnia 2009
Petersburg

Petersburg to miasto położone na północnym zachodzie Rosjii.

Nazywa się je potocznie Pitier lub północna stolica.

Miasto to zmieniało swoją nazwę przez upływ lat.

Nazwy tego miasta to m.in. : Petersburg , Leningrad, Piotrogród, Santk Petersburg .

Było stolicą Rosjii w latach 1712 - 1918 .

Zamieszkuje je prawie 6 milionów mieszkańców.

W Petersburgu przez wiele lat mieszkała dynastia Romanowów. W miescie tym miało miejsce wiele wydarzeń historycznych, np.

Krwawa Niedziela

Rewolucja Lutowa

Rewolucja Październikowa

Zamach na Siergieja Kirowa, który rozpoczął wielki terror

Blokada Leningradu

W Petersburgu powstała Carska Szkola Baletu. Balet Petersburski ma korzenie w 1738 roku, jest jednym z najbardziej znanych na świecie baletów.

14:03,

Totamon

- Wprost cudownie dziewczęta! – zawołał starszy pan. – Spójrzcie, ten producent, który siedzi obok chyba również jest zachwycone, bo idzie tu. Oj, chyba możecie spodziewać się głównej roli.

Przepraszam bardzo za brak kontuaru.Komentarzy: 0 Dark Vamp 2011-02-05 Alicja pracowała w swoim gabinecie, kiedy dostała wiadomość o śmierci swojej córki. Za oknem świeciło słońce. Petersburg pogrążony był w codziennym życiu. Ludzie chodzili ulicą niedaleko zamku, a ona nie mogła zrozumieć dlaczego.
- Jakim prawem oni cieszą się i rozmawiają, kiedy stało się takie nieszczęście! – krzyknęła. – A co z Robertem? Miał być u niej. – Twarz Alicji przybrała wyraz dogłębnej rozpaczy.
Kilka chwil później hrabina siedziała już w swoim samochodzie. Zamierzała pojechać do Paryża, żeby poznać prawdę.

Wiele kilometrów dalej, w łodzi na jeziorze Bodeńskim siedziała blond włosa piękność. Naprzeciwko niej siedział mężczyzna usilnie wiosłując.
- Cieszę się, Heleno, że wybraliśmy się dzisiaj popływać – rzekł.

ot foto

Przez bramę:

Remonty wszelkiego rodzaju stają się petersburską manią. Niby dobrze, ale przybysza z zachodu może razić bylejakość wykonania (wszystkie dachy kryte blachą :/).

W trakcie remontu (aczkolwiek robót nie widać, he he):

Na zdjęciu powyżej spodobał mi się ten daszek kryjący schody, ot co.

Po remoncie już:

Mnichom zdjęć robić nie można. W cerkwiach też. Szkoda, bo wnętrza są klimatyczne. Półmrok, pełno palących się świeczek, wszędzie zapach wosku (no ale tego zdjęciem i tak się nie przekaże ;). Będęc w Rosji kilka razy trafiłem na jakieś uroczystości. Śpiew chóru w kościołach prawosławnych naprawdę robi wrażenie...

Wieża (sztuk dwie, czego nie widać na zdjęciu ;)

Remont trwa. Rosjanie lubią złoto w architekturze. Zachodni turyści uskarżają się na kontrast pomiędzy przepychem pałaców a biedą na ulicach. Rosjanie "wyczyścili" ulice Petersburga z biednych, a raczej zepchnęli ich pod ziemię i do mniej reprezentacyjnych dzielnic.

ghardin, the vaihto-opiskelija

Wiedzy z wczesnych lat szkolnych, pozwalając na skuteczne czytanie z mniej-więcej-zrozumieniem. Całokształt formalności wziął na siebie szef ekspedycji, Ryszard - dzięki jego wieloletnim doświadczeniom (oraz dwóm butelkom wina, które trza było pożegnać...) udało się o świcie poukładać na powrót bagaże i wyruszyć dalej.

Co znamienne, na granicy rosyjskiej trudno mówić o dyskryminacji kobiet. Co prawda, większość obsługi stanowili młodzi rosyjscy żołnierze, ale wszelkie decyzje należały do rudowłosego monstrum płci żeńskiej, które, górując wzrostem, głosem i niewątpliwym autorytetem, wydawało polecenia i opieprzało kolejnych petentów. W tym i ekspedycję autora.

Droga do Sankt Petersburga nie była skomplikowana. Przeciwnie, na całym odcinku ok. 400 km trafiły się jeno 4 zakręty (każdy z nich był więc wydarzeniem). Krajobraz bardzo malowniczy - ugory spowite bardzo gęstą, poranną mgłą, w słabym wschodzącym słońcu. Jednocześnie bardzo przygnębiające, zrujnowane, walące się wsie, resztki kołchozów, totalny brak łąk ani pól uprawnych... Autor pojęcia nie ma, jakim cudem ludzie dają radę tam żyć. Nad ranem we wsiach ustawiały się staruszki, sprzedając nieliczne warzywa - ale tu również widać było resztki systemu sterowanego: W jednej wsi same ogórki, w następnej - same jabłka, w kolejnej - tylko marchewka i ziemniaki... Totalna, posunięta do absurdu specjalizacja.

let-the-sunshine blog

Nich zaś największa jest miłość.

1 Kor 13,1 - 13skomentuj (0)
2006-08-11 12:02:56 >> REISE FIBER

lista rzeczy do zabrania konstruowana od 2 tygodni
dopisuję jeszcze dzisiaj
lista zakupów na drogę
krzyżyk na droge
krzyżyk prawosławny
na szyję
'Spasi i Sohrani'
długopis
zeszyt
kupić film Kodaka
pranie zdjąć
nóż
czy puszczą mnie z nożem przez granicę
grzałka? kubek? łyżka?
miseczka - czy ja nie przesadzam
suszarka do włosów! nie ma jej na liście
skomentuj (0)
2006-08-14 06:56:25 >> PETERSBURG RULEZ

pozdrawiam Towarzysze!


net 60 rubli za 30 minut STOP hotel zajebisty STOP pogoda wykurwista STOP rosja wspaniala STOP gaz stop STOP


skomentuj (0)
2006-08-19 13:40:56 >> IMPRESJE ROSYJSKIE A W POLSZY CHUJOWO

a w Petersburgu jasno do północy
i mandat w metrze
i rejs po Newie
i zlot motocyklistów
i Spas na Krowi
i krewetki suszone
oraz szampan
i piękne kobiety,ah jakie piękne
i przestrzeń
i dusza rosyjska
zdjęcie z niedźwiedziem
zdjęcie na motocyku
zdjęcie w metrze zakazane


dvd Tarkowski Ofiarowanie za 400rb, ja zachwycona a on, że to nuda, ten.

fooczkopotamus blog

'konexje w życiu liczą się' oj mieli racje..

jak będę już duża i dojrzałą to wyjeżdżam z polski. zero sentymentu. a patriotyzm (a raczje sentyment) mam tylko do przyrody, która już niebawem dzięki miłym panom na stołkach na wiejskiej przestanie istnieć. i ch***. rodzina..moja ukochana rodzina. mimo wszelkich niesnasek, kłótni i wad jest moją rodziną i nie zamierzam jej zmieniać.

Kochanie..jesteś ostoją mojego spokoju...

skomentuj (2)jedźmy gdzieś... 2003-06-20 00:15:04


tak mi się właśnie ten utwór przypomniał, choć powinien brzmieć 'wróćmy skądś'

taak mój daddy wrócił. z fascynującej wyprawy do st. petersburga. bajeczne miejsce. z zapałem opowiadał o pieknych rzeczach, kwitując wszystko...'burżuje' jest w tym trochę racji. ile istnień, ile wyrzeczeń ile uciskanych dusz straciło swoją cielesność by zaspokoić zachcianki, tak zachcianki, arystokrajcji. rzeźby, całe ściany, kondygnacje czy wreszcie budynki to arcydzieła pracy rzemieślniczej, artystycznej. cerkwie wyłożone mozaiką wielkiści paznokcia, czy delikatne, wyrafinowane meble tkaną złotą nicią jak perskie dywany, zaklepywane młoteczkiem i wysadzane szalchetnymi kamieniami, które swym blaskiem kusiły niejednego możnego. petersburg.. pięciomilionowe miasto położone na bagnach, wenecja północy, które to pod swymi podwalinami ma cmentarzysko.

oktawiagatarz

7.PETERSBURG, ROSJA

30 maj

Petersburg, drugie co do wielkości miasto Rosji, to kulturalne serce tego kraju. W mieście znajdują się takie perły architektury, jak Pałac Zimowy czy Sobór Kazański, warto poświęcić też trochę czasu na zobaczenie słynnych kolekcji Ermitażu. W położonym w delcie Newy Petersburgu znajdziemy sztukę, życie nocne, restauracje i atrakcje kulturalne, aby je poznać nie wystarczy jedna wizyta.