O czym chcesz poczytać na blogach?

Peru

Szymon w Peru

Bo nie wiedzialem jak sie mowi “kapusta” i “burak”. Ich zainteresowanie jedzeniem przeroslo moje wszelkie oczekiwania i zorientowalem sie, ze moja prezentacje moglem przygotowac tylko o tym. A tu tylko 3 zdjecia naszych potraw i do tego nie wiem jak jest kapusta… na ratunek przyszla wodka. Pokazalem zdjecia i od razu grad pytan. Mowie cos o Zoladkowej, Zubrowce i Wyborowej, oni od razu:

  • ktora najlepsza, jak sie to pije?

Tylko na to czekalem. Wyciagam flache wyborowej, grenadine, kubeczki i jazda. Zrobilem jeden pokazowy drink i kazalem Peruwianczykom przygotowac reszte, gdyz sam musialem kontynuowac prezentacje. A oni troszke sie zapedzili, szczegolnie ten co polewal wodke. Byly takie drinki, w ktorych proporcje wodka-sok byly 4:1. I tak wielu chcialo dokladke.

Ludzie

Proporcje wodka-sok to i tak nic, w porownaniu z tym co Polska zrobila Peru na Mistrzostwach Swiata w 1982. Wkopalismy im wtedy 5:1, stracili 5 bramek w ciagu 20 minut i pozegnali sie z Mistrostwami. Oj, zrobila sie wrzawa po tym, jak przypomnialem o tym moim Peruwianczykom.

Bo w Peru z pilka nozna jest tak jak w Polsce..

Peru

Można tu kupić prawie wszystko, ale trzeba uważać na kieszonkowców wykorzystujących każdy moment nieuwagi.

Targ sztuki indiańskiej znajduje się na Petit Thouars, na południe od Angamos w Miraflores. Jest tu duży wybór rzemiosła, ale trzeba się mieć na baczności, bo jakość i cena wyrobów zmieniają się ze straganu na stragan.

Komentarzy: 0 Kultura Peru 2008-03-04 Po bogatej kulturze Inków zostały do dziś przede wszystkim rozrzucone po Andach ruiny miast i budowli. Najbardziej znane pozostałości dawnych inkaskich zabudowań to Machu Picchu i Cuzco, wpisane na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Pierwsze z nich, składające się z kamiennych świątyń, pałaców i innych okazałych budowli, wzniesione zostało w XV w., w czasach największej świetności imperium.

Peru

Lista atrakcji, jakie oferuje Peru jest długa, a do najsłynniejszych należą: tajemnicze inkaskie ruiny w pobliży Cusco, górska stolica Machu Picchu, ogromne rysunki na pustyni Nazca, grobowce ludu Collas zwane chullpas w rejonie jeziora Titicaca, olbrzymie miasto Chan Chan czy grobowiec władcy Sipan. Mimo iż, historia tych miejsc nie została nigdzie zapisana to przetrwała w przepięknych, zagadkowych przedmiotach ze złota, srebra i kamienia. Tradycyjna kultura została wprawdzie zniszczona przez hiszpańską konkwistę w XVI w, ale prawie połowa spośród 27mln mieszkańców Peru jest Indianami czystej krwi. Mieszkają oni w najbardziej niedostępnych rejonach Peru, ukryci w górskich wioskach, posługują się językami keczua i aymara, a ich wierzenia i obyczaje są kwintesencją tradycji andyjskiej oraz kultury narzuconej przez Hiszpanów. Wielu antropologów jest zafascynowanych tym krajem, gdyż mieszka tutaj ok. 50 różnych grup etnicznych, i choć trudno w to uwierzyć niektóre pozostają totalnie odcięte od cywilizacji.
Peru to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie, posiadające niezwykle zróżnicowane środowisko.

Peru - Onet.pl Blog


W XV w. jedno z nich ze stolicą w Cuzco, rozpoczęło gwałtowną ekspansję i podbój militarny. W ten sposób powstało wielkie i bogate imperium Inków, zwane Tahuantinsuyu (Kraj Czterech Części). Powstały wówczas monumentalne budowle kompleksów świątynnych i pałacowych jak Machu Picchu, Pachacamac i Pisca. Budowano również obronne twierdze Sacsayuaman, Pucaran, Ollantaytambo.

Państwo Inków istniało w swej potędze jedynie sto lat. Osłabione wewnętrznymi walkami łatwo zostało podbite przez hiszpańskich najeźdźców, uważających Peru za legendarny Kraj Złota. Pierwszymi konkwistadorami dowodził Francisco Pizzaro.

Po raz pierwszy przybył do Peru w 1528 r. Zorganizowana zbrojna wyprawa hiszpańska i zabicie władcy Inków - Atahualpy w 1532 r. rozpoczęły wieloletnią wojnę inkasko-hiszpańską. Jej efektem była całkowita zagłada kultury Indian, których zaczęto niewolniczo wykorzystywać do pracy w kopalniach i na plantacjach. W 1535 r. Pizzaro założył nową stolicę, Limę, a wicekrólestwo Peru nazywane było Nową Kastylią.

Przez kolejne trzy.