O czym chcesz poczytać na blogach?

Pavement

ŻULwiki

  • „Polpopu” ciąg dalszy? – recenzja płyty „PKP Anielina”

    Sentymentalność tej płyty poniekąd mi się udzieliła. Wróciłem na chwilę myślami do czasów gimnazjum i do formy rozprawki, która to wtedy strasznie mnie męczyła. Zakpię sobie z niej teraz, rozwiewając już na wstępie wątpliwość zawartą w tytule notki - nie, ta płyta z polskimi tradycjami piosenkowymi nie ma nic wspólnego. Na pohybel, rozprawko!

    Czym jest więc muzyka Muzyki Końca Lata? Mało porywającym rżnięciem z Pavement i Built To Spill. Na tym inspiracje zespołu się kończą. W „Dworcowej” pojawia się libertines’kie zejście akordów, ale przecież takie zejście to żadna filozofia i równie dobrze mogli na to wpaść sami. „Kogucik” to utwór pod tytułem: „zróbmy na płycie jedną piosenkę z folkowym zaciąganiem na gitarze”, czyli znów świrowanie amerykańskich indie rockmanów. Zaciąganie to pojawia się jeszcze w ostatniej piosence na płycie, gdzie metrum trzy czwarte w połączeniu z warstwą tekstową, przypomina bardziej świąteczną czołówkę Domowego Przedszkola, niż kowbojską pieśń.

    I tak.

soydivision.blog

Pełni panować nad zamieszaniem, które panuje w muzyce zespołu. ta płyta z pewnością nie stanie się żadnym przebojem, ale warto choć raz jej posłuchać.

skomentuj (0)

śpiewanie jest srebrem 2008-06-23 15:14:54

kolejna wtorkowa nowość to płyta artysty zupełnie w polsce nieznanego, a w stanach cieszącego się dość sporą popularnością - to david berman, uznany poeta, który swoje wiersze przedstawia w formie piosenek, wydawanych pod szyldem silver jews. grupa istnieje już od lat dziewięćdziesiątych, a jej pierwszy skład tworzyli muzycy znani z legendarnej formacji pavement.
dziś berman radzi już sobie bez ich pomocy - jedynym stałym członkiem grupy jest jego żona cassie. właśnie przygotowali wspólnie album zatytułowany "lookout mointain, lookout sea", na którym na tle dość przezroczystej, folkowo-country'owej muzyki, wokalista wyśpiewuje mocnym, kojarzącym się może momentami z młodym cohenem, głosem swe zastanawiające teksty. to wyrafinowana propozycja na wyrafinowane okazje.

skomentuj (0)

kto z kim przestaje... 2008-06-24 13:59:39

właśnie ujrzał światło dzienne debiutancki album brytyjskiego zespołu

Isariona wielkie spisywanie

Niezrozumiale
- Nie mów, nie układaj zdań, nie sil się na mądrości to na nic- rzuciłem od niechcenia- doświadczamy chwili i to jest najważniejsze,
- A co z innymi?
- Nic, każdy ma swoją wolę, czy to życia czy wiecznego zginania karku przed trójką, wcale nie taką fajną i ładną jak to się niektórym wydaje.
- A ty? - Skrawek uniósł łapkę do mordki
- Ja, jestem sobą i sam wybieram drogę. I wedle swego rozumu ugnę się tylko przed tym czego nie jestem w stanie przetrzymać
- Wiesz co potem będzie? - stworek ziewnął
- Wiem, pustka albo nowe ciało. Może jakiś astral...
- Nie boisz się śmierci? - Skrawek spojrzał niepewnie
- Nie boję się. Śmierć nie jest straszna, najgorszy jest tylko moment umierania.
Komentarzy: 1 The Gloomy shade 29 maj 2008
The wings stuck on the pavement by your blood
And the day which enlightens your crushed.

dzwiekplusobraz | Pożeramy teledyski

“reaguje” na zmiany tempa i nastroju w piosence. Brawa dla choreografa i scenarzysty za umiejętne rozprowadzenie dramaturgii, zwłaszcza w finale.

Dygresja na koniec: lubię myśleć, że Kelly watch the stars Air to taki nieoficjalny sequel, ale to sobie zostawię na przegląd twórczości Mike’a Millsa.

Pavement – Shady lane (1997)

Niby klasyk mniejszy i nie tak efektowny jak poprzednie, ale ta skromność, oszczędność i ciepło pasują idealnie do jednej z najsłodszych i najmelodyjniejszych piosenek Pavement. Dyskutujący ze mną podczas pierwszego spotkania w Owocach i Warzywach Maciej Ożóg wysunął interpretację Stephena Malkmusa bez głowy jako metafory stanu Kalifornia. Ja nie posuwałbym się tak daleko, dla mnie to po prostu nieco refleksyjny klip na temat konkretnie pojętej nieobecności. Aluzje do tego tematu pojawiają się co krok – samochód bez kierowcy, przezroczyści członkowie zespołu, Kannberg w rurce do oddychania – nadając całości nieco gorzki posmak. A zarazem potrafi być bardzo słodko, zwłaszcza w tych amerykańskich, podmiejskich ujęciach, gdy Malkmus