O czym chcesz poczytać na blogach?

Patriotyzm

bo w każdym drzemie nutka ekshibicjonizmu - Onet.pl Blog

Próby odebrania jej racji bytu.
I faktycznie- mechanizm ten sprawdza się bez zarzutu. Wciąż większość z nas w ścisłej czołówce zachowań patriotycznych wymienia udział w wyborach zamiast np. znajomości hymnu państwowego (którego,notabene, znamy zazwyczaj dwie zwrotki).
W ten właśnie sposób, używając terminologi Adama Przeworskiego, demokracja staje się jedyną dozwolnoną grą w mieście. Oczywiście to swoiste instytucjonalne minimum, które nie gwarantuje jeszcze sprawiedliwości społecznej czy społeczeństwa obywatelskiego, ale stanowi jedynie "warunki brzegowe", które mają spetryfikować demokratyczny ład.

"Tam, gdzie stało zomo..." ? - patriotyzm polityczny

Zanim jednak określiliśmy te warunki brzegowe patriotyzm pełnił swoistą rolę opozycji wobec ustroju PRL stanowiąc tym samym wyznacznik tożsamości.
Ponieważ partia komunistyczna  była nie tylko usosobieniem władzy,ale także trzymała w swych rękach niemal każdą sferę życia (gospodarczą, kulturalną, ideologiczną) bunty społeczne stawały się buntami przeciw partii, a co za tym idzie przeciw systemowi.
Chcąc wytworzyć alternatywny nurt życia społecznego, należało to zrobić w opozycji do władzy państwowej. I tak jako przeciwaga dla komunistycznej sekularyzacji narodził się kult maryjny roku 1966, później kult Karola Wojtyły, a w sferze tożsamości narodowej.

gabon zabija orzeszkami!

Mogiłach obecnie ustawkę umawiają.
Psycholom którzy podnieśli głowy w świadomości, że w necie siedzi teraz banda owiec która łyknie każdą bzdurę byle tylko była o spisku albo zamachu.
Wszystkim, którzy odtrącą każdy gest przyjaźni w trosce o zarastające stygmaty.
Oszołomom wpierającym każdemu kto przez kulturę i grzeczność zaprzeczyć śmiałości nie ma tezie durnej, jakoby śmierć likwidowała wady doczesne i potęgowała zalety do n+1.


SZKODZICIE TEMU KRAJOWI OKURWIEŃCY
to o was jest
 


gabon 2010-04-25 00:11:42
skomentuj (3)


głośność wyborcza
Patriota, Patriotyzm, patriotyczni, Patrioci, patriotycznie, Patriotę, Patriocie, patriotyczna, Patriota, Patriotów, o Patriotach, patriotyzmem, patriotycznych, Patriotka, Patriota, Patriotyzm, patriotyczni, Patrioci, patriotycznie, Patriotę, Patriocie, patriotyczna, Patriota, Patriotów, o Patriotach, patriotyzmem, patriotycznych, Patriotka, Patriota, Patriotyzm, patriotyczni, Patrioci, patriotycznie, Patriotę, Patriocie, patriotyczna, Patriota, Patriotów, o Patriotach, patriotyzmem, patriotycznych, Patriotka, Patriota, Patriotyzm, patriotyczni, Patrioci, patriotycznie, Patriotę, Patriocie, patriotyczna, Patriota, Patriotów, o Patriotach, patriotyzmem, patriotycznych, Patriotka, Patriota, Patriotyzm, patriotyczni, Patrioci, patriotycznie,.

wosowo.blog

                Wielu Polakom patriotyzm kojarzy się z historią, wojnami, okupacją i brakiem suwerenności Polski. Był on wtedy niezbędny do zachowania naszej kultury, tradycji i języka. Polacy dobrze odnajdywali w sobie patriotów właśnie w takich okolicznościach. Nieustannie działały oddziały AK czy Szarych Szeregów. Także polska inteligencja – publicyści, poeci i naukowcy na emigracji tworzyli i pracowali dla swojej ojczyzny i rodaków uwięzionych w granicach własnego państwa. Hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” było znane każdemu, a co ważniejsze wielu ludzi właśnie tak charakteryzowało swoje życie. Oblicze polskiego patriotyzmu w naszych czasach jest zupełnie inne. Często sprowadza się do dopingowania i kibicowania naszym, także sprzed telewizora, przynajmniej do momentu, gdy „nasi” wygrywają – w przypadku porażki zazwyczaj pojawia się brak wsparcia i ostra krytyka. Są też Polacy wywieszający biało-czerwone flagi w czasie świąt narodowych, które obchodzą z wielką czcią i szacunkiem. Innym typem patriotyzmu jest patriotyzm lokalny skupiający się na najbliższej okolicy, mieście czy województwie. Poza tymi nielicznymi w zasadzie formami patriotyzmu mam wrażenie, iż mentalność Polaków jest specyficzna na tyle, że również dumni są z swej polskości poza granicami kraju, ale już w granicach ojczyzny.

prywatne/publiczne - Onet.pl Blog

Nie jesteśmy już w takim stopniu jak dawniej uwarunkowani geograficznie.
mój kolega -"muzyk" bardziej przynależy do określonego ruchu muzycznego o międzynarodowym zasięgu niż do kraju w którym mieszka.
polscy nao-nazisci, którrzy ostatnio prawie nie zabili w Warszawie anarchisty są bardziej częścią europejskiego czy europejsko-amerykańskiego ruchu "politycznego" niż częścią polskiego społeczeństwa. (choć ze względu na przyzwolenie dla nienawiści i agresji jakie wyraża np. minister - ex-kibol czy wicepremier-przestępca oczywiście naziści powoli stają się częścią "głownego nurtu". ale to już inna historia).
osłabienie uwarunkowań geograficznych a także w pewnym sensie językowych powoduje, że patriotyzm staję się powoli swego rodzaju kulturową fanaberią.
wyborem, który pozwala nam się wyróżnić i zakorzenic równoczesnie.
taki patriotyzm jest i będzie udziałem młodej polskiej emigracji.
ale to już będzie zupełnie innego rodzaju konstrukcja niż patriotyzm powstań i zaborów.
to raczej patriotyzm Myszki Miki, Pokemonów, patriotyzm Gotów itp.

to jest w pewnym sensie patriotyzm "długiego ogona".
patriotyzm, coraz częsciej będący patriotyzmem regionalnym czy wręcz miejskim.

czy jednak taki "łże" ;) -patriotyzm to coś złego?
może wręcz przeciwnie - byc może taki patriotyzm wolnego wyboru, zabawy, gry kulturowej jest jedynym patriotyzmem który mogę zaakceptować?
być.

Orzełkowi podcięto skrzydła?

Niż przychody to trzeba się ratować. A tradycja?  Zawsze graliśmy z orzełkiem na piersi - według niektórych to "przeżytek", nie dający żadnych korzyści, tych namacalnych bo "groszowych". Słychać głosy protestu, słabsze lub mocniejsze,  poszczególnych, lokalnych struktur piłkarskich, ale obawiam się, że robione jest to jako element walki z Prezesem PZPN-u, który za brak "orzełka" jest indywidualnie odpowiedzialny. I to podwójnie: jako Prezes i jako piłkarz, który kiedyś, i to dobrze, grał z Godłem na piersi. Czy Panu, Panie Prezesie Lato, nie jest wstyd? Nie wszystko daje mierzyć się miarą "grosza". No ale z drugiej strony, jeśli w naszych czasach wszystko poddawane jest "wycenie", to czemu nie wyceniać patriotyzmu. Wielu uważa, że patriotą się jest albo nie. Jednak coraz bardziej patriotyzm zdaje się być wartością tylko samą w sobie. Można go wycenić i zostać tzw. "wyznawcą" ograniczonego patriotyzmu. Jak bardzo ograniczonego - otóż ograniczonego wielkością "grosza", który zrekompensuje nam to ograniczenie. "Limes" takiego postępowania jest następująca: jestem patriotą, jednak nie samymi ideałami człowiek żyje- a ponieważ dobrze mi zapłaciliście, to mój patriotyzm przecież na tym nie ucierpi, przecież ja do niego wrócę, bo otrzymane pieniądze kiedyś się.

Alkoholowe abstrakcje

W sobotę- bo to każdy dobrze wie. Nie będę zastanawiać się nad tym kto zawinił tragedii, bo nie do mnie to należy. Zajmę się poziomem patriotyzmu w polskich szkołach i tym co mnie obruszyło w moim „liceum”

Od razu mówię, że nie wiem jak jest we wszystkich szkołach, oceniam tylko sytuację z siódemeczki i paru innych szkół średnich w naszym mieście.

Idąc w poniedziałek do szkoły liczyłem, iż zgodnie z zaleceniami minsterstwa edukacji obejrzę sobie akademię, którą szkoły miały organizować, podzielę się własnym zdaniem i opnią z nauczycielami. Liczyłem że szkoła będzie niejako bastionem patriotyzmu. Wiedziałem, że niektórym nauczycielom bardziej zależeć na realizacji programu, niż na oddaniu hołdu, ale liczyłem, że znajdą się normalni, honorowi. Nie wymagałem wiele, chciałem chwili zadumy i wyrozumiałości.

Niestety zawiodłem się. I to w stu procentach. Akademia faktycznie była. Pogadali, puścili film i odklepane. Jak przyszedłem do szkoły (zaczynaliśmy trzecią lekcją) było już po wszystkim. Powtórki nie było. No bo po co innym jak niektórzy widzieli. Bardzo porządnie zachowała się Pani od map, która uwidaczniała swój żal, widać było, że przejęła się bardzo sobotnią tragedią. Rozmawialiśmy, nie było normalnej lekcji. Na.

Cudowny Kraj

Na mecze polskiej reprezentacji w siatkówkę. Kolejny potrafi wszystkie zwrotki Hymnu Państwowego. Wszyscy choć inaczej są przywiązani do tych symboli, są sobie równi. Utożsamiają się ze swoim krajem i narodem.

Nie wiem czy jest to charakterystyczne dla naszego kraju, czy może za długo mamy spokój. Nikt nie chce nam zabrać naszych ziem, nie ma groźby wojny. Ten błogostan nam widocznie nie odpowiadał i szukamy wrogów wśród samych siebie. Pękło w nas coś po kwietniowej katastrofie. Zaczęły się licytacje, kto jest lepszym patriotą. Kto oszustem. Kto bardziej kocha swój kraj, a kto tylko udaje.

Tylko mam jedno pytanie. Dlaczego oceniać mój patriotyzm mają ludzie pozbawieni zrozumienia dla innych, bezpodstawnie agresywni i ogarnięci paranoicznym strachem o złe zamiary naszych sąsiedzkich narodów? Trzeba propagować swoje przywiązanie do kraju. Każdy według własnego sumienia i nikt nie może nam mówić, że jesteśmy w tym gorsi od nich.

"Patriotyzm to stawianie dobra kraju ponad interes osobisty, a nawet rezygnacja z prywatnych korzyści. Wynika on z więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą i