O czym chcesz poczytać na blogach?

Papirus

Starożytny Egipt jest pełen tajemnic - Onet.pl Blog

Był znakomitym materiałem bardzo dobrze przyjmującym tusz, łatwym do przenoszenia i przechowywania. O produkcji tego materiału najwięcej możemy się dowiedzieć z " Historii naturalnej" Pliniusza Starszego , który wymienia również 7 gatunków papirusu : ostatni pozycja to papirus zwany kupieckim, który nadawał się już tylko do pakowania. Im lepszy gatunek papirusu tym szersze były poszczególne karty a dłuższe paski, z których je sporządzano. Jeden zwój składał się zwykle z 20 kart. Karta papirusu składała się z dwóch warstw, jedna ze stron miała włókna biegnące równolegle do długości karty a druga w poprzek. Najstarszy czysty zwój papirusy znaleziono w grobie Hemaki w Sakkarze( I dynastia) co dowodzi o wartości tego materiału jako dar grobowy. 
  Zwoje papirusu w znacznym stopniu zostały w IV w. n.e wyparte przez pergamin a w VI w całkowicie wyszły z użycia.
   Papirus służył również do wyrobu łodzi. Warstwy łodyg wiązano linami, a dziób i rufę formowano na kształt zwierzęcej głowy lub baldachu.

Harry Potter RPG ^^

Strona główna Haskia i Lena


W czasie dużej przerwy Haskia nie zeszła na obiad. Zamiast tego udała się do biblioteki. Zajęła miejsce przy jednym ze stolików, wyjęła z torby krucze pióro i papirus (w przeciwieństwie do pergaminu uwielbiała go) i zaczęła pisać. Spokój zakłóciła jej mała wredna Ślizgonka.
- Uuu... A to, co?? Dziwadełko do chłopaka list pisze?- Drwiąco spytała
i wyrwała Haskii papirus z ręki. Ojejejej! „Drogi Morisie!” Jakie to wzruszające.
- Radzę oddać. Po dobroci.
- Bo, co mi niby zrobisz?- Mała bawiła się w najlepsze- Sama sobie to weź!- Krzyknęła i biegiem rzuciła się do wyjścia z biblioteki.
- Ty mała larwo!!! Czekaj ty... Ja cię...
„Psia kość! Siada mi kondycja.”
Mała nie słysząc za sobą niczyich kroków zatrzymała się i.

Page Found

Na papirusie znalazłam plan "karuzeli". Karty owiane tajemnicą, ubrane w strzępy podsłuchanych rozmów matki. Obute w słowa o ciemności i potworach. Na ręce mam szpiegowski supergadżet, wielofunkcyjny zegarek. Poddaję doświadczeniom papirus. Skanuję go, lecz w komputerze zamiast jego odzwierciedlenia widzę tunel wykopany w ziemii. Niedbale, wszędzie korzenie drzew, kamienie, nie ma drewnianych wzmocnień stropu. Wchodzę. Spotykam zjawę w białym płaszczu i kapturze, odzienie ma syto wyszyte granatowymi nicmi. Pytam go o drogę. Do tajemnicy, która jest ukrywana przez papirus. Tłumaczy mi ją. Na ścianie tunelu maleńki pajączek. Zaczynam piszczec i kryję się za ciężkie, metalowe drzwi. Obok mnie stoi duch, jednak ja wystraszyłam się pięciomilimetrowego pajączka. Ktoś z moich znajomych zabił go zgniatając butem. Ja nie mogłam, moje stopy były bose.
Poszliśmy w kierunku wskazanym przez marę, mimo tego, że każdy następny zakręt wyglądał tak, jakby za nim nic już nie było. Drogi powrotnej również. Po niedługim czasie stajemy przed wysokimi i szerokimi na kilka metrów drzwiami z dębu. Zza nich dobiegają odgłosy modlitw, śpiewu. Łacina. Spektakularnie otwieramy drzwi na oścież. Tam kaplica,.

Egipt najpiękniejsze miejsce na Ziemi - Onet.pl Blog


23 maja 2008
Moc roślin
Witajcie^^ Dziesiejszą notkę chciałabym poświęcić roślinom^^

Rośliny odgrywały znaczącą rolę zarówno w magii, medycynie jak i kosmetyce.
Jendą z najbardziej kojarzonych z Egiptem rośliną jest cibora papirusowa.
  
Papirus był symbolem życia oraz podmokłych terenów, gdzie narodziło się życie. Wierzono, że kolumny z papirusu podtrzymywały niebo. Papirus był także symbolem Dolnego Egiptu. Z tej rosliny wykonywano materiał pisarki rozpowszechniony w Starożytnym Egipcie.

Podobnie ważną rolę odgrywał lotos (seshen), którego kwiaty zamykają się na noc i znikają pod wodą. Dlatego właśnie kwiat ten symbolizował Słońce i stworzenie świata. Wizerunkiem lotosu zdobiono ściany świątyń, grobowców.
Egipcjanie wierzyli, że bóg Amon narodził się z kwiatu lotosu. Jako symbol odrodzenia.