O czym chcesz poczytać na blogach?

Oviedo

Don Kichote poznaje Asturię

Spokrewnieni benedyktyni: Fromestano i Máximo. Dotarli na wzgórze Ovetao i zbudowali tu kościół św. Wincentego. Po latach, wraz z przybyciem kolejnych mnichów, kościół zamienił się w monaster. Dziś w tym miejscu na środku starówki znajduje się muzeum archeologiczne, m.in. z pozostałościami po kulturze okrągłych fortyfikacji tzw. castros - mieszance wpływów celtyckich i autochtonicznych.

Alfons II Czysty (el Casto, panował 51 lat!) po odparciu muzułmanów, ok. 800 r., przeniósł stolicę młodziutkiego królestwa asturyjskiego z górskiego Cangues d’Onis do Oviedo. To wtedy powstał oryginalny styl architektoniczny, który w zamierzeniu miał nadać miastu taką rangę, jaką wcześniej miało Toledo (stracone na rzecz muzułmanów).

Przez całe średniowiecze Oviedo było ważnym przystankiem na szlaku do grobu św. Jakuba w galisyjskim Santiago de Compostela.

Choć w 1388 r. Asturia uzyskała status księstwa (el Principado de Asturias), była już tylko pionkiem na hiszpańskiej szachownicy, raczej historycznym symbolem niż znaczącym ośrodkiem polityczno-kulturalnym. Tym bardziej dotyczy to niedoszłego “Toleda północy”, bo już w X w. dwór królewski.

S t r o n a • byłych działaczy • Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

S t r o n a • byłych działaczy • Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża

Materialne ślady obecności Chrystusa na ziemi

Posted in ■ aktualności, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 6 Kwiecień 2012

Jan Pospieszalski “Bliżej” z 5.04.2012

„Od głębokiego średniowiecza, materialne ślady obecności Chrystusa na ziemi stały się obiektami kultu w świecie chrześcijańskim. W XX wieku poddano je skomplikowanym badaniom najnowocześniejszymi metodami naukowymi.

Opis tych badań, realizowanych w ostatnich dziesięcioleciach, stanowi pasjonującą opowieść o dochodzeniu do prawdy o Całunie Turyńskim, Chuście z Manopello, Sudarionie z Oviedo, tunice z bazyliki św. Dionizego w Argenteuil pod Paryżem, czyli materialnych dowodach Męki Pańskiej i Zmartwychwstania….”


kruk1959 • youtube.com

Losing My Way. - Onet.pl Blog

Mu to wypomniała Pati, odkąd się pobrali, a przez tak długi okres czasu tyle mogło się zmienić.
Mijając budynki i wąskie uliczki miasta, powróciło tyle miłych wspomnień, że na samą myśl o nich na jego zmęczonej już trochę pracą i obowiązkami rodzica twarzy, pojawił się ten uśmieszek, który kochały setki tysięcy fanek, ale i ona, jego ukochana żona.

Koło godziny piętnastej ulice Langreo stopniowo pustoszały, a ludzie zamykali się w domach na czas obiadu, by celebrować każdą minutę spędzoną z rodziną. Drobna szatynka wracała właśnie z większych zakupów, które na polecenie matki robiła w Oviedo. Miała szczęście, że trafiła na miłą ekspedientkę w sklepie z zabawkami, bo inaczej wyszłoby wielkie nic z prezentów dla siostrzenic. Przez całą drogę powrotną rozmyślała o tym, jak wyglądają te małe szkraby i ich ojciec, w końcu od dawien dawna ich nie widziała. Jaki powinien być jej pierwszy gest podczas przywitania z nimi, jak oni ją odbiorą? Oderwana na chwilę od rzeczywistości, prawie skasowała zderzak samochodu stojącego na światłach. Po wnętrzu samochodu rozległ się dźwięk piosenki.
-Co chciałaś mamo?
-David już jest w mieście, może mogłabyś się trochę pospieszyć. W ogóle.

Szczypta Kultury - Onet.pl Blog

Z mężczyznami. Vicky jest pragmantyczna, ma spokojną osobowość. Marzy jej się stabilne i spokojne życie. Takie jakie może jej zapewnić narzeczony Doug. Cristina natomiast w swym życiu pragnie burzy, emocji i silnych namiętności, równocześnie czując iż spala się w tym i wyniszcza. Te różnice sprawiają zapewne,że są takimi dobrymi przyjaciółkami.

Atmosfera panująca w Barcelonie jest kojąca i dobrze działa na bohaterki. Istotną zmianą w ich życiu będzie poznanie się z Juanem Antonio (Javier Bardem), malarzem, który to zaprosi je na współny wyjazd do Oviedo. Niezwykła otwartość i bezpośredniość barcelońskiego artysty wywołuje w nich mieszane uczucia ale dają się namowić. No i ta właśnie wycieczka wprowadza niemały zamęt w życie całej trójki i w ich struktury emocjonalne. Kiedy wszystko wydaje się wyklarowywać, pojawia się, wszechobecna w rozmowach z Juanem, żona malarza. Ta postać mogła być odegrana jedynie przez muzę i ulubienicę Pedro Almodovara - Penelope Cruz. No i nadchodzi moment kiedy mamy kilkoro bohaterów,mnóstwo namiętności i naprawdę niełatwe sytuacje emocjonalne, w które zostali zaangażowani przez los..

romansuder blog

W drogę i nie przewrócić dzisiaj..nie zasnąć..

..Dzień czeka..

(..)


..im dalej tym lepiej..


20.oo Vicky Cristina Barcelona

Lubię duże sale kinowe. Polubiłem kiedyś od pierwszego momentu Barcelonę, kiedy przez krótki czas mieszkałem w Arenys de Mar i codziennie dojeżdżałem do centrum. Hipnotyzujący klimat miasta z architektonicznymi akcentami Gaudiego. W czasie projekcji filmu W. Allena:
 
malarz i piękne trzy kobiety..
malarstwo i sztuka..
miłość i sex..
kameralne klimaty i kadry Barcelony..
Oviedo..intryga..pożądanie..miłość..namiętność..dylematy..morale..prawda..niepełna prawda..etc..

nachodziły mnie moje kadry Barcelońskich klimatów..Park Gaudiego, piesze samotne wycieczki po Barcelonie etc., a także rozmyślania na temat miłości prawdziwej. Na..JG.

19 Maj 2009


Postanowiłem wybrać się w szczególne miejsce, które odwiedzam regularnie.

Tu jak mało gdzie wszystko się otwiera.
Tu jak mało gdzie coś się zawsze znajduje..(jeśli się tego chce..)
Tu jak mało gdzie można sobie.

krzyk blog

Miłe były. Ciepłe, dobre.

Confused, so damn confused.

Serce, rozum, ciało. Trzy sprzeczne sygnały. Chaos mam na imię dziś.

Sole trzeźwiące raz, poproszę. Ktoś zapoda?
skomentuj (0)
2007-05-15 00:17:30 >> ...

Yo se que existo
porque tu me imaginas.
Soy alto, porque tu me crees
alto, y limpio porque tu me miras con buenos ojos,
con mirada limpia.
Tu pensamiento me hace
inteligente, y tu sencilla
ternura, yo soy tambien sencillo i bondadoso.
Pero si tu me olvidas
quedare muerto sin que nadie
lo sepa. Veran viva
mi carne, pero sera otro hombre
-oscuro, torpe, malo- el que la habita...

Angelo Gonzales (Oviedo, 1925)

Znalezione w skrzynce pocztowej, zamiast codziennej porcji ulotek z pizza, media markt etc.

Znaki jakies?
Confused again.
skomentuj (1)