O czym chcesz poczytać na blogach?

Omsk

Przyjazny blog księdza Karola

Kolbe składał ofiarę z własnego życia, ale też w tych niezliczonych sytuacjach, kiedy ludzie starali się chronić swoje podobieństwo do Boga. Był On w Babim Jarze – na przykład w tych dwojgu żydowskich dziadkach, którym udało się aż do samego końca ocalić w swoim wnuku radość życia.

Był On w sowieckich łagrach. Przywołam tu tylko jedną, za to ogromnie poruszającą opowieść, napisaną przez Antoniego Papużyńskiego na temat swojego ojca:

W samą Wielkanoc zwieziono część ogromnej rzeszy skazańców, a część zegnano w jedno miejsce koło Omska i wśród nich ustawiono coś w rodzaju wysokiej mównicy w celu głoszenia propagandy sowieckiej. Wygłoszono kilka przemówień – uświadamiających, że „kto nie rabotajet, ten kuszat’ nie budiet”. Następnie z miasta sprowadzono zespół muzyczny wraz z harmonią, jedynym akompaniamentem, który zaśpiewał stojącym w zimnie i głodzie łagiernikom sławną piosenkę, znaną chyba wszystkim kołchoźnikom i sowchoźnikom: „Zdies’ nastała żizń chorosza, umierat’ nie choczietsia! Ha, Ha, Ha, Ha itd…”.

Po zakończeniu.

Paweł Łaniewski

Na patriarchów i biskupów, wywierane są olbrzymie naciski. Patologie systemu religijnego ujawniły niedawne wybory patriarchy, następcy Aleksija II. Wybory, podzielone były na dwa etapy – podczas pierwszego obradował sobór biskupi, złożony z 200 zwierzchników diecezji. Sobór ten wyłonić miał trzech kandydatów. O tym, który z nich zostanie nowym patriarchą, zadecydować zaś miał sobór lokalny, złożony z dużej mierze z … celebrytów, polityków i biznesmenów. Elektorką z Władywostoku była np. aktorka Łarisa Biełobrowa, żona gubernatora Kraju Nadmorskiego, z Omska przyjechał sam Gubernator Leonid Poleżajew, z Rostowa nad Donem, właściciel koncernu tytoniowego Donskij Tabak i zastępca szefa komisji podatkowej Dumy Państwowej – Iwan Sawwidi.
Jak mówiono w kuluarach, to właśnie świeccy elektorzy zagwarantowali tron patriarszy Kiryłłowi. Biskupi i zakonnicy mieli być mu przeciwni, jego potencjał dostrzegli za to przedstawiciele establishmentu.

Zaufanie, którym Rosjanie obdarzają przedstawicieli Cerkwi, nie należy się niestety tym, którym powierzają swoje bezpieczeństwo – czyli milicji, przemianowanej ostatnio na.

Encyklopedia największych miast Rosji

  • Skip to navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to secondary sidebar
  • Skip to footer

Książki nie z tego świata | Na tym blogu będą umieszczane pełne, ciekawe i uduchowione książki, których nie znajdziesz nigdzie indziej w sieci.

A wy jeszcze jesteście niezadowoleni? Milczeć!
Ale mimo wszystko te dzieci zachowały wiarę. Potem, kiedy dorośli, kiedy zaczęła się wojna, tych chłopców zabrali na front, żeby tak samo bronili Ojczyzny, jak i ci, którzy nie cierpieli. Wszystkich wysłali na pierwszą linię. Ludzie wierzący wiedzą, jak potrzebna jest Ojczyzna, jak potrzebna jest prawda, miłość. I nie szczędząc zdrowia, nie szczędząc nawet życia, bronili Ojczyzny.

Chleb z trawy

Kiedy zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, mnie też skierowano do szkoły wojskowej w Omsku. Potem – pod Leningrad, przydzielili mnie do artylerii, z początku jako naprowadzającego, potem jako dowódcę działonu.
Wiadomo, że warunki na froncie były ciężkie: nie było ani światła, ani wody, ani opału, ani żywności, ani soli, ani mydła. Prawda, było dużo wszy i brudu, i błota, i głodu. Za to na wojnie najgorętsza modlitwa sama leci do nieba: „Boże, uratuj!”.
Dzięki Bogu – zostałem przy życiu, tylko trzy razy byłem ciężko ranny. Kiedy leżałem na stole operacyjnym w leningradzkim szpitalu, urządzonym w szkole, nadzieję.