O czym chcesz poczytać na blogach?

Ombudsman

paaaulinka blogstrona główna
2006-03-01 19:13:47
Współczuć wypada...
" Typ Czujny z klasyfikacji Oldhama i Morrisa jest zawsze gotowy do walki z nadyżyciami i wypaczeniami. Ma świetny słuch na dysonanse, zagrożenia, podwójne komunikaty. << Nawet jeśli zmysł obserwacyjny i wrażliwość na niedostatki utrudniają takim osobom życie osobiste, często odgrywają one ważną rolę publiczną. Patrzą rządom na ręce i biją na alarm, gdy pachnie korupcją. >> - piszą autorzy. Typ Czujny świetnie sprawdza się w roli ombudsmana, zaangażowanego ekologa, bojownika o prawa obywatelskie (...).
- Gdy to tylko styl, mieszczący się w granicach zdrowia psychicznego, ci ludzie będą gwiazdami swojego zawodu. Jeśli zostanie doprowadzony do skrajności, zaczynają dopatrywać się braku szacunku i nadyżyć, mnożą inwigilujące kontrole i paraliżują otoczenie - mówi Milena Karlińska.
Ciemna strona typu Czujnego to zaburzenia paranoidalne. Według opisu Oldhama i Morrisa człowiek, który na nie cierpi, w najbardziej niewinnych wypowiedziach i zdarzeniach dopatruje się ukrytych, złowrogich znaczeń, spala go podejrzliwość, czuły na wszelkie przytyki dostrzega zamach na swoje dobre imię tam, gdzie inni.

asia00044 | e-blogi.pl

Mogą być podstawą roszczeń cywilnoprawnych ani tez podstawą rozstrzygnięcia sporów z tego zakresu.


Zagadnienie horyzontalnego obowiązywania praw podstawowych nie jest jednolicie regulowane w konstytucjach i w praktyce ustrojowej. Część nowszych konstytucji dopuszcza w przypadku niektórych praw - bezpośrednie lub pośrednie horyzontalne obowiązywanie.


3.         Wertykalne obowiązywanie praw podstawowych.


 


W stosunkach pionowych, między nie równorzędnymi podmiotami (jednostka - państwo).


 


4.         Instytucja ombudsmana i jej cechy.


Instytucja ombudsmana - znana już w Chinach już 3000 lat p.n.e.; w Europie pojawiła się za sprawą Karola XII, króla Szwecji, który przeniósł tą instytucję z Turcji. Początkowo dostępna tylko dla rodzin żołnierzy. Ponownie pojawiła się na początku XIX Europie, w Europie na przełomie lat 50/60 XX wieku.


Cechy:  • organ centralny, powołany przez parlament (Kanada - prowincje, USA - stany, Francja - prezydent)

  • ochrona praw i wolności jednostki

  • odformalizowanie procedury

  • raz na rok sprawozdanie


Zerkając na północ

Republiki Islandzkiej.

JN

PS. następnym razem będzie coś o muzycie Indie w Szwecji
15:21, tanngjost
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 07 maja 2007
Północne demokracje cz.1

dolina Thingvellir

Północne demokracje. – w tym cyklu będe opisywać instytucje demokratyczne na obszraze Skandynawii od średniowiecznych thingów, aż po instytucję ombudsmana w Szwecji .

Średniowieczna demokracja na Islandii.

W rozważaniach na temat demokracji równie ważne znaczenie jak system ustrojowy Aten, ma wykształcona w Europie Północnej, głównie wśród plemion germańskich, ale i u Słowian, instytucja wiecu – pradawnej organizacji skupiającej wszystkich wolnych ludzi danego obszaru, rodu czy gromady. Nie tylko wyrafinowana kultura grecka znała kolektywny sposób podejmowania decyzji przez wolnych „obywateli“. Wiece, istniały oczywiście, też i wśród Skandynawów. Chyba najdłużej Thingi przetrwały na Islandii i Wyspach Owczych, stwarzając tym samym podwaliny pod współczesny parlamentaryzm tych krajów..

opinia.blog - mw

Krytyka władzy!”

A więc będzie krytyka władzy! Zaaprobowana przez tę władzę.

skomentuj (0)

RPO - rzecznikiem interesu PiS. 2007-05-21 09:56:41

W dzisiejszym wywiadzie prasowym (w "Rz"), dr J. Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich (sic!) wyłożył swe, jako RPO (sic!), poglądy polityczne, tożsame z partyjnym i ideologicznym programem PiS.

Oto osoba na stanowisku konstytucyjnie (sic!) niezależnym (sic!) od władzy wykonawczej wypowiada się i - skutkiem tego - działa jako wykonawca programu ideowego partii rządzącej, jako - w istocie - rzecznik interesu ideowego partii rządzącej. Ombudsman!

Dr J. Kochanowski, być może nie w pełni zdając sobie z tego sprawę (?) - jest jednym z najklarowniejszych obecnie dowodów na to, że PiS już teraz jest z zasady wrogi demokracji i buduje państwo autorytarno-totalitarne.

skomentuj (0)

Platforma nie chce platformy. 2007-05-21 17:31:25

Olejniczak ujawnia dziś, że na skutek odmowy PO utworzenia bloku wyborczego z LiD opozycja straciła szansę wysadzenia z siodła PiS-u na Podlasiu.

Jakkolwiek rozumiem starania Platformy o zabezpieczenie swojej pozycji, to w obecnej sytuacji jej działanie staje się niewiele mniej destrukcyjne niż.