O czym chcesz poczytać na blogach?

Ołtarz

Kościoły i Cerkwie Drewniane - bloog.pl

Zbudowany w tradycji gotyckiej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Wieża konstrukcji słupowo - ramowej od frontu z izbicą, o ścianach zwężających się ku górze i z kruchtą w przyziemiu. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Okna tylko od strony południowej. Wnętrze zdobi bogata polichromia. Stropy płaskie. Chór muzyczny z rokokowym prospektem organowym z 2 poł. XVIII w. Ściana tęczowa o prostokątnym wykroju, z belką tęczową z barokowym krucyfiksem z 2 poł. XVII w. Zachowane trzy portale z XVII w., zamknięte łukiem tzw. oślego grzbietu. Ołtarz główny barokowy z 2 poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne neobarokowe z lat 1872 - 74. Ambona barokowa z XVII w. Chrzcielnica kamienna, późnogotycka z 1 poł. XVI w. z drewnianą, rokokową pokrywą i z herbem Leliwa. Murowana dzwonnica w ogrodzeniu typu parawanowego z lat 1873 - 81.Podziel się:
Trackback: http://bloog.pl/id,5114527,trackback

komentarze (0) | dodaj komentarz

Lubla

niedziela, 01 listopada 2009

Kim jest Jahwe?

Do symboliki i rytuałów? Czym się różniło składanie ofiar pogańskim bożkom od składania ofiar niewidzialnemu Jahwe, który lubuje się w widoku przelewanej krwi i woni palonego mięsa?

Tak oto kończy się pierwszy rozdział księgi zawierającej szczegółowe przepisy Prawa. Nie zawiera ona przepisów moralnych wg których mają postępować słudzy Boży. Nie zostało powtórzone „Dziesięć Słów”, które powinny otwierać tą księgę jeśli prawa moralne były by najważniejsze dla Jahwe. Księgę Kapłańską otwiera szczegółowy opis zarzynania zwierząt, przelewania ich krwi, bryzgania nią ołtarza i wreszcie spalania ich dla przebaczenia grzechów. Doprawdy dziwna jest moralność Jahwe.

No dobrze. Ale jeśli faktycznie ofiary składane z cielców, baranków i ptaków miały by faktycznie uprosić przebaczenie grzechów u Jahwe, a śmierć jest zapłatą za grzech, to… Izraelici nie powinni umierać!

Problem składanych ofiar demaskuje Paweł i to właśnie w liście do Izraelitów:

HEB 7:18-28 BT "(18) ZOSTAJE PRZETO USUNIĘTE POPRZEDNIE PRAWO Z POWODU SWEJ SŁABOŚCI I NIEUŻYTECZNOŚCI. (19) PRAWO NIE DAWAŁO NICZEMU.

Prawosławny Partyzant

piotrek pisze:

Gdzie tu pada stwierdzenie wywyższania? Nigdzie nie widzę tu, aby bowiem ktoś tu siebie zachwalał jaki to on jest dobry, a inni jacy źli bo oto chyba chodzi w tej przypowieści.
Czy według ks. mamy stać i patrzeć się na to co się dzieje. Preferuje baciuszka przyjąć bierną postawę prawosławnego chrześcijanina? Czy nie widzi ks. tu pułapki współczesnego ekumenizmu i jednej wspólnej religii? Sam ołtarz pozostawię bez komentarza..

Kiedyś jak byłem za młodu na pielgrzymce z klasą w Poczajewie spotkała mnie ciekawa sytuacja. Otóż, gdy staliśmy ze znajomymi w Cerkwi podczas nabożeństwa, w pewnym momencie podeszła do nas Pani z wysokim tonem, że nieprawidłowo się żegnamy, stoimy itp.. Nie za bardzo tym się przejęliśmy – wiadomo jak to młodzi. Dopiero po pewnym czasie dotarło do mnie to przesłanie. Przecież stoimy przed samym Chrystusem, przed naszym Królem. A nie dość, że z nogi na nogę się opieramy to i przeżegnać się nie potrafimy. Pamiętam jeszcze jak sam baciuszka powiedział, że takie osoby są potrzebne dla.

Każde zawody wydają się uczciwe, jeśli wszyscy zostali oszukani.

Ruchu, wciąż wpatrując się w to, co zostało z pary koni. W kłębowisko kończyn i organów wśród czerwonego od krwi śniegu. Jak zahipnotyzowana wpatrywała się w to pobojowisko.
- Camelio! - wycedził przez zęby – Idziemy!
Dopiero teraz zareagowała, spojrzała zmąconym wzrokiem na Czarnego z pistoletem w jednej i zgaszoną pochodnią w drugiej dłoni, wreszcie się opanowała i pobiegła w stronę świątyni. Bez słowa podążył za nią, cały czas rozglądając się czujnie. Odetchnął z ulgą, kiedy zobaczył po lewej stronie sylwetkę kamiennego orła, odwrócił się i wbiegł cicho do świątyni. Camelia stała oparta plecami o ołtarz, próbowała się uspokoić, ale widać było, że ledwo się trzyma na nogach. Podbiegł do niej jak najciszej potrafił i gestem wskazał schody prowadzące w dół.
- Schowaj się tam – powiedział wyciągając zza pasa drugi pistolet i wręczając go jej – I nie wychodź pod żadnym pozorem. Jeśli bym nie wrócił przez najbliższą godzinę, to przeczekaj jakiś czas i wracaj do miasta. W żadnym wypadku nie próbuj mnie szukać, jeśli mnie nie będzie, to znaczy, że nie żyję, a nie, że się zgubiłem. - wziął jej drżące dłonie w swoje – Zrób to, idź tam. Za godzinę wrócę. A teraz biegnij do piwnicy, błagam.

xrafal.blog

Uwydatniało jego funkcję przewodniczącego zgromadzenia i kierującego modlitwą. Dlatego najodpowiedniejsze dla niego miejsce będzie u szczytu prezbiterium, zwrócone w stronę ludu, chyba że byłoby to niemożliwe ze względu na strukturę świątyni i usytuowanie tabernakulum.

d). Konieczne jest dowartościowanie liturgii słowa. Ona przecież służy nawróceniu, a pogłębiając wiarę usposabia wiernych do właściwego przeżywania Tajemnicy Eucharystii. Trzeba więc zwrócić uwagę na sposób wykonywania czytań oraz na stosowne miejsce. W związku z tym jest obowiązkiem duszpasterskim zadbanie o to, by były przygotowane (odrębne od ołtarza i miejsca przewodniczenia) ambonka do czytań oraz ewentualne miejsce dla komentatora. Obrzędy wstępne i liturgia słowa nie powinny odbywać się od ołtarza.
Trzeba zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie ambonki, aby lekcjonarz, czy ewangeliarz mogły być dobrze i wygodnie położone, i aby można było się nimi dogodnie posługiwać podczas homilii. Należy zwrócić uwagę na umocowanie mikrofonu. Jest to narzędzie pracy i musi być operatywne i wygodne do używania. 
Z nagłośnieniem kościoła wiąże się sprawa jakości mikrofonów. Powinny być takie i tak ustawione (tzn. taka ich charakterystyka techniczna), aby nie.

Od czasu do czasu - bloog.pl

Obraz całości, w którym mieszają się różne barwy, zapachy, nazwiska, budynki i wrażenia.

     Najpierw budynki, bo one przykuwają uwagę zaraz po przyjeździe. Oryginalny Dom Zdrojowy z mauretańskimi drewnianymi zdobieniami w kolorze zielonym znajduje się w centralnym miejscu. Lubię go oglądać z różnych stron. I muszę przyznać, że choć kolor zielony nie jest moim ulubionym, w tym przypadku prezentuje się wyjątkowo pięknie.


Dom Zdrojowy w pełnej krasie

 

 

Dom Zdrojowy od strony restauracyjnej

 

     Zabytkowy drewnioany kościółek w stylu austriackim z 1895 roku zamiast sufitu ma w środku od razu stromy dach i małę wąskie okna w ścianach. Ołtarz w stylu gotyckim przypomina strzeliste budowle znanej w Europie sakralnej architektury.

inny wymiar ziemi

Nadarzy okazja, ale dzisiaj weszłam na stronę a skoro już weszłam to musiałam zabrać stamtąd duszyczki do odprowadzenia. Przez te 85 lat trochę się ich nazbierało bo aż 1210 ale przygotowane były już na odprowadzenie i tylko czekały na moją wizytę. W czterech grupach bardzo sprawnie odeszły wszystkie bez wracania.

Odpowiedz
Miaune
  • zdjęcie ołtarza- być może kiedyś ten ołtarz trawił ogień albo palone zostało coś co nie powinno być palone?…dużo ognia, i niezbyt dobrej energii…a ostatnie zdjęcie…widok organów…ktoś stracił w tym miejscu życie, być może przez powieszenie i to nie jedna osoba …
    …może się mylę? i ma to związek z braćmi zakonnymi, może oni sami zostali zamordowani?

    Odpowiedz
    verrka1975