O czym chcesz poczytać na blogach?

Olomouc

AHASWER I - Onet.pl Blog

Między Morawami i Śląskiem...


Chyba wiem, jak to jest - kiedy jest się tu, na Śląsku, tęskni się za tym specyficznym miejskim gwarem, a kiedy jest się tam, na Morawach, pamięta się o tym mieście, które dzieli (łączy) rzeka.
~Justyna, 2005-09-10

Skvělý nápad - ukázat, že Česká republika není jen Praga a Czechy, ale taky Morava a Slezsko - vznesená Olomouc, starosvětská Opava, dynamické Brno, rozdělený Těsín, barevná Ostrava, můj Frýdek ;-), Beskydy a Jeseníky na severu (slivovica ;-), vinohrady a Pálava na jihu (vínko ;-) a úrodná Haná uprostřed (režná;-). Tolik chutí a vůní...tolik mýtů a legend...tolik hudby a básní...a potulných trubadúrů...
~Tom, 2005-09-12

Bardzo się cieszę, że można tu dalej zaglądać. Angelus jest piękny,ale inny, skłania do głębszych refleksji i wpadam tam na chwilkę zadumy i wzruszeń... A do Ahaswera na odpoczynek, bo nie ma tu złośliwości, pieniactwa i buty... Dzięki :))) Chyba w któreś wakacje wybiorę się na Morawy. Nikt.

kawalek.blog.pl

Było super. Bardzo mi się tam podoba. Chociaż jak tam byłem, nie zanikała we mnie polska krew (tak mi się przynajmniej wydaje ;))
W tamtą stronę przejechaliśmy jak to się mówi bezboleśnie, ale nie będę się rozczulał.
Zrobię to dopiero teraz, opowiadając o drodze powrotnej. Przez granicę Autriacko-Czeską (Drasenhofen-Mikulov) przejechaliśmy tak, jaby granicy nie było. Celnicy byli tak zaspani, że nawet paszportów nie wzięli. :-) Po wieździe do Czech zaczęło powoli padać, aż deszcz zaminił się w wielką ulewę, w krórej nie było widać co napisane jest na drogowskazach. Gdy skończyła się miejcowość (dla ciekawskich Olomouc) nie znaleźliśmy drogi na Cieszyn, więc skręciliśmy nie tam gdzie trzeba. Oczywiście wszyscy w samochodzie się pokłucili, ale mniejsza o to.
Na granicy polsko-czeskiej, przy kontroli paszportowej czeskiej, wszystko oki... Sprawdzili nas w kompach i im grało. Ale wkurzyłem się dopiero przy odprawie POLSKIEJ! Jakiś celnik - cymbał pokazując mój paszport i przenikając wzrokiem cały samochód spytał gdzie jest Bartosz. Więc grzecznie odpowiedziałem: "To ja". Na co on, że chyba w domyśle i, że musi się domyślać (ON celnik musi myśleć? Coś takiego!) Stwierdził, że pkt. 6 pouczeń to "ze w przypadku nie możliwości.

Stalinogród, O.S.

Ktoś ich odpowiednio ochrzanił (to znaczy w UMK może wiedzą, ile tych felernych tablic wydali, ale zwykły człowiek nie wie, a nikomu się nie chce występować o udzielenie tej informacji).

Oczywiście wiem, że liczba "białych" tablic nie jest tożsama z rzeczywistą liczbą samochodów jeżdżących po Katowicach - w końcu samochodu leasingowane czy przewłaszczone mają numery warszawskie, krakowskie, gdańskie itp. i analogicznie samochody rejestrowane w Katowicach mogą nigdy po naszych ulicach nie jeździć. Ponadto nadal jest sporo samochodów z "czarnymi blachami", a niemało aut zarejestrowanych w Katowicach wyemigrowało do innych miast - sam na pewno wiem o jednym takim:) Ale innego dobrego miernika ilości samochodów nie ma.

W każdym razie sporo jest tych aut, co każdy parkujący w centrum może potwierdzić:)

22:06, bartoszcze , Dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 czerwca 2008
Drobiazg, a cieszy

Jechałem do domu z urlopu. Mijałem Brno, Olomouc, Hranice patrząc na zmieniające się nazwy na tablicach kierunkowych. I nagle we.

Czeskie impresje

Chwila na kontemplowanie 35-metrowej kolumny Trójcy Przenajświętszej (sousoší Nejsvětější trojice), największego w Europie barokowego zespołu architektoniczno-rzeźbiarskiego. Autor i fundator, Václav Rendel, pracował nad kolumną aż 38 lat, 1716-1754, większość rzeźb wykonał Ondřej Zahner. W podstawie kolumny znajduje się owalna kapliczka, gdzie w sezonie można posłuchać o zabytku.

Niemal na każdym kroku można podziwiać olomouckie fontanny, szczególnie nocą, gdy są ładnie podświetlone. Zespół fontann z to narodowy zabytek kultury. Warto zwiedzić muzea (np. muzeum sztuki - to trzecia co do wielkości instytucja tego rodzaju w Czechach), podziwiać kościoły, Katedrę św. Wacława, klasztor Hradisko i wreszcie odwiedzić tereny wystawowe Flora Ołomuniec z ogrodem botanicznym, rozarium, z tropikalnymi szklarniami i ekspozycjami roślinnymi. Wszystko to stanowi narodowy pomnik kultury, a wystawy kwiatów i targi ogrodnicze Flora Ołomuniec znane są na całym świecie.