O czym chcesz poczytać na blogach?

Olkusz

Strzelec Olkusz - Onet.pl Blog

Paintball oraz ASG odbyły się pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych z Krakowa, funkcjonariuszy Policji z Bukowna oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Olkusza, Bukowna Miasta, Bukowna Starego, Boru Biskupiego Lasek i Podlipia. Oprócz możliwości obejrzenia spadochronu, uzbrojenia wojska i policji, wypróbowania swych sił w symulacji gaszenia pożaru i przejażdżki wozem bojowym, młodzi ludzie mieli też okazję wysłuchać prelekcji na temat bezpieczeństwa. Na strzelnicy uczestnicy Ferii stylu wojskowym rywalizowali w 3 turniejach, których trofeami były puchary ufundowane przez burmistrza Olkusza Dariusza Rzepkę, burmistrza Bukowna Mirosława Gajdziszewskiego oraz posła Jacka Osucha. Na zmarzniętych i zgłodniałych czekały gorące napoje i posiłki, m.in. wojskowa grochówka, pieczone przy ogniskach kiełbasy, żurek i barszcz z krokietem, a także owoce i słodycze.Kadeci ferii, których łącznie tego roku było ponad 600, wystrzelili 18000 kul paintballowych, 40000 kulek asg oraz 10000 sztuk śrutu. Jednak nie ilość uczestników i liczba amunicji była dla organizatorów najważniejszymi miernikami sukcesu tegorocznej akcji. Uśmiech i zadowolenie dzieci jest dla nas najlepszą zapłatą, a tego jak zwykle.

Wycieczki - Jurajskie wędrówki - wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i okolicy

Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, z zamkniętym półkoliście prezbiterium.

Największym skarbem klasztoru jest przede wszystkim słynący łaskami obraz Pana Jezusa "Ecce Homo", który trafił do Alwerni w 1686 roku, a przekazany został przez  ks. Jana Michlajskiego, jako podziękowanie za opiekę bernardynów nad jego chorym ojcem.  Drugim ważnym obrazem jest zapewne obraz Matki Boskiej Piekarskiej (Alwernijskiej) ofiarowany przez Jana Kuciela w 1708 roku. Warto także zwrócić uwagę na krzyż, który znajduje się w ołtarzu głównym, pochodzi on z 1624 roku.

Niestety po zeszłorocznym pożarze zarówno kościół jak i klasztor wymaga dalszych remontów i upłynie jeszcze wiele czasu zanim sanktuarium odzyska dawny blask.

 

 

 

Jak widać na powyższym zdjęciu pozostałości po pożarze są jeszcze ciągle widoczne.

15:34, olkuszanka78 , Wycieczki
Link Dodaj komentarz »

"...każdy nowy dzień jest kwiatem.." - bloog.pl

mnie przejechał:O

Myślałam,że już długo śpie, a spałam zaledwie półtora

godziny....sprawdziłam godzine i poszłam dalej spać....Ale mam

nadzieję,że Tobie nic poważnego nie jest:)Bo Pio napewno

super się czuje;)

ahm bo po opisie gg...nie wydaje mi się,że by byłaś zdrowa;O

Dziękujem bardzio za ten wieczór;*:*tak cudownie...:-)

i za romowę;-):D

________________

 

Dziś...sobota...i ostatnie wolne dni od

szkoły.....ahm...Chciałabym żeby wakacje jeszcze trwały;-)

stałam...i od razu wzięłam się za sprzątanie...potem

do Basi po książki...

A potem Dorotka przyszła do mnie przed wyjazdem do

Olkusza...:-) I powiadomiła, że Mateusz wziął.

KeicaM

    Linki

    • Wykop

Olga Tokarczuk w Olkuszu (część 1.)

Przechodząc obok jednej księgarni, zauważyłem wywieszoną informację o fakcie przyjazdu pani Olgi Tokarczuk do miasta Olkusz. Przeszedłem obojętnie nie dowierzając. Kiedy przechodziłem drugi raz zatrzymałem się przy szybie i doczytałem wszystkie informacje. W dniu 09.04.2008 r. odbędzie się spotkanie w siedzibie biblioteki publicznej w Olkuszu przy ulicy Francesco Nullo 29b (Oto mapka). Godzina spotkania została ustalona na godzinę 17:00. Super pomyślałem. W końcu jakieś wydarzenie kulturalne na które warto iść i nie jest w godzinach mojej pracy. Moja radość tym większa, że zdążyłem już poznać dwa dzieła tej pisarki i bardzo mi przypadły do gustu. Po lekturze “Dom dzienny, dom nocny” spostrzegłem, że pisarce nie.