O czym chcesz poczytać na blogach?

Okręgi wyborcze

MarcinCiesla1

 • Ordynację mieszaną w wyborach do Sejmu – jestem przeciwny. Należy wprowadzić ordynację większościową.
 • Jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu – jestem przeciwny. Senat należy zlikwidować.
 • Jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach samorządowych oraz bezpośredni wybór starostów – popieram

 • Blog Tomasza Nałęcza - Onet.pl Blog

  Że za oceanem mocno trzyma się system dwupartyjny wynika przede wszystkim z uwarunkowań historycznych i sięga korzeniami aż do czasów wojny secesyjnej. Polski parlamentaryzm rodził się w zupełnie innych warunkach i nasze partie zawsze występowały z dość wyrazistym programem. Tymczasem, okręgi jednomandatowe prowadzą do zacierania się różnic między kandydatami. W konsekwencji kampania w systemie jednomandatowym to festiwal ugrzecznionych sloganów adresowanych przede wszystkim do wyborców centrowych. W efekcie takiej kampanii społeczeństwo czuje się manipulowane i traci.Jarosława Gowina. Poglądy znacznej części społeczeństwa nie byłyby w takim systemie reprezentowane, a to obniżyłoby tylko i tak już skromną frekwencję wyborczą.
  Ciągłe odgrzewanie dyskusji o okręgach jednomandatowych to tak naprawdę temat zastępczy. Proponowane zmiany ordynacji wyborczej nie rozwiązują żadnego z problemów polskiej demokracji. Wprowadzają za to chaos i zabijają cenny w każdej demokracji pluralizm. Miejmy nadzieję, że o wadach systemu jednomandatowego będziemy co najwyżej czytać w działach zagranicznych prasy zamiast przekonywać się o nich.

  Krzysztof Piętka - Onet.pl Blog

  Niniejszego bloga, najpierw z przyczyn technicznych serwisu, później z powodu samej kampanii, o mojej przerwie spowodowanej wyborami, w których to najważniejsze są wypowiedzi samych kandydatów.

  Czas spędzony przy kampanii wyborczej jest dla mnie szczególnie ważny z kilku powodów. Przede wszystkim to pierwsza kampania do naszego Parlamentu,w którą angażowałem się aż tak bardzo. Poznałem przy tym wiele wartościowych osób, z którymi będę współpracował przez długi czas. Samą kampanię podzieliłbym.

  Nas do ograniczeń. Z drugiej jednak strony wiele osób na kampaniach zarabia, a więc nakręca to gospodarkę. Pytanie jest więc trudne i pozostaje bez odpowiedzi.

  -        Czy zgoda na jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu jest pierwszym krokiem do jednomandatowych okręgów do Sejmu?

  blogprawniczy | Prawo nie jest takie straszne

  Do Senatu.

  Art. 256.

  Do Senatu wybiera się 100 senatorów według zasady większości.

  Art. 260.

  § 1. W celu przeprowadzenia wyborów do Senatu tworzy się jednomandatowe okręgi wyborcze.

  Gwoli wyjaśnienia. Nowy system spowoduje, że w jednym okręgu, w którym „do wzięcia” będzie tylko jeden mandat, jeden komitet wyborczy może wystawić tylko jednego kandydata, a nie listę jak to było dotychczas. Senatorem.

  Nie ma potrzeby ułatwiać życia komisji.

  Kolejnymi (w moim odczuciu) anty-komisyjnymi przepisami są art. 153 §3 oraz 182 n. zabraniające członkom komisji wyborczych prowadzenia agitacji na rzecz danego komitetu, czy kandydata. Przepis ten nie dotyczy tylko okresu ciszy wyborczej (gdyby tak było, to byłby on po prostu zbędny), lecz obejmuje działalność członka od momentu jego powołania przez odpowiedni organ. Warto w tym momencie wspomnieć, że jeśli tryb powoływania członków komisji będzie wyglądał tak jak do tej pory, to norma ta pozostanie.

  Blog publicystyczny Sylwestra Jagodzińskiego - Onet.pl Blog

  Plus wściekła opozycja
  http://www.dziennik.pl/Default.aspx?TabId=95&ShowArticleId=67173

  Nie ważne, kto wygra wybory - i tak zwycięża koalicja

  Po co partiom programy wyborcze, skoro jak tylko wejdą do Sejmu, to nie myślą o ich realizacji tylko o tym, jak i z kim tu się dogadać, aby stworzyć koalicję i Rząd. Odpowiada za to głównie ordynacja wyborcza, która w praktyce uniemożliwia partii zwycięskiej samodzielne stworzenie Rządu i samodzielne.
  Na samym starcie nowego Parlamentu.

  Na spotkaniu wyborczym w Wołominie z (wówczas) kandydatami do Parlamentu z PO - Andrzejem Smirnowem, Łukaszem Abgarowiczem, Krzysztofem Luftem, Henrykiem Oleszczukiem i Pawłem Porębskim burmistrz Zielonki Adam Łossan zadał pytanie o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze - element programu wyborczego PO, który jednak jest przemilczany, no co też zwrócił uwagę burmistrz Zielonki. Andrzej Smirnow odpowiedział wówczas, że kwestia ta będzie poruszana w nowym parlamencie. No i mamy porozumienie koalicyjne PO - PSL, które tę kwestię odwleka.

  Tokowisko - Onet.pl Blog

  Wybrańców przekładają się bezpośrednio na ich życie.
  Dlatego proszę tych, którzy chcą doktoryzować się na tym filmie i wielowątkowo go analizują, by znaleźli sobie inny temat. Efektem tego filmu winno być wzmożenie wsparcia na rzecz inicjatyw społecznych np. jednomandatowe okręgi wyborcze, parytet. Inaczej wszystko pójdzie na przemiał. Jeszcze jedno - Sejm, Senat, Radny różnych szczebli  góra dwie kadencje dla wybrańca i dość. Niech wykorzystuje swoje doświadczenie na innych odcinkach.
  Tyle na gorąco, czy może za gorąco.
  Pozdrowienia, Kuba