O czym chcesz poczytać na blogach?

Oficyna

Regał z książkami - Regał z kotami

19:06, mironida , Regał z książkami
Link Dodaj komentarz »
Przeczytane w styczniu

W styczniu przeczytałam siedem książek. Od razu zaznaczę, że wszystkie były dobre - nie marnuję czasu na czytanie czegoś, co może mi się nie spodobać ;)


Oto krótka prezentacja:

 

Gottland

Mariusz Szczygieł

Wydawnictwo Czarne

Niesamowite reportaże dotyczące XX-wiecznej historii Czech.

W pamięć zapada tekst o legendarnym "szewcu"

Tomaszu Bacie (sama noszę teraz jego buty).

Szczygieł daje nadzieję, że przyszłość polskiego reportażu

jest w dobrych rękach.

 

 

 

Historie cmentarne

Borys Akunin

Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Autor znanych kryminałów o Pelagii popada w tym tomie.

moja fotografia - bloog.pl

Cardelli przedstawiające Stanisława Augusta w stroju rzymskiego imperatora.
 

   

 

Po wyjściu z pałacu kieruję się w lewo aby przez mostek opuścić wyspę, idąc wzdłuż stawu odchodzę do Starej Kordegardy. Klasycystyczny parterowy budynek z 1793 r. zaprojektowany przez J.Ch.Kamsetzera strzegł wówczas głównego wjazdu do pałacu. Obecnie budynek przeznaczony jest na wystawy.
    Kilanaście kroków dalej stoi Wielka Oficyna zwana Podchorążówką. Budynek, mieszczący kuchnie i mieszkania służby, uległ stopniowym powiększeniom, by w 1788 r. przybrać swój obecny klasycystyczny kształt wg idei D.Merliniego, stąd do Sali Jadalnej pałacu na Wodzie prowadził kryty, drewniany korytarz do przenoszenia potraw. W latach Królestwa Polskiego mieściła się tu Szkoła Podchorążych, którzy pod dowództwem Piotra Wysockiego w listopadową noc 1830 r. ruszyli stąd do walki z rosyjskim zaborcą.
     Tuż obok Wielkiej Oficyny znajduje się Pałac Myślewicki, jest jedną z.

naszaStolica

Zagospodarowania osi ulicy Marszałkowskiej. Projekty biorące udział w konkursie z 1946 roku radykalnie różnią się od projektów naszkicowanych zgodnie z doktryną socrealizmu (powyżej szkic z 1950 roku). Najwyższe oceny otrzymały projekty przewidujące luźną zabudowę, a zdyskwalifikowana została praca J. Bogusławskiego i Z. Karpińskiego (to właśnie Karpiński stworzył dzisiejszą Ścianę Wschodnią), która przewidywała zwartą zabudowę. Wiązało się to z przyjętym oficjalnie w 1946 roku przez BOS sformułowaniem - "przebudowy", a nie odbudowy miasta. Przecież zwarta architektura to symbol przedwojennej Warszawy - kamienic, z ciemnymi oficynami, przeciw którym w 1946 roku ropoczęła się akcja propagandowa, mająca na celu ich zohydzenie (patrz - wpis dot. BOS-u). Do czasu wprowadzenia obowiązkowego socrealizmu, w organizowanych konkursach pojawiały się prace wywodzące się z idei Le Corbusiera. Kolejnym tego przykładem są wieżowce Społem:

W 1947 roku w zorganizowanym konkursie na projekt wieżowców Społem i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych wygrała praca Z. Ihnatowicza i J. Romańskiego, przewidująca grupę trzech smukłych wieżowców u zbiegu Marszałkowskiej i Alej - powyżej. Niestety.

AKTUALNOŚCI - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Polskiej  - Warszawa (Anita Czerwińska)

 • Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej  pod Smoleńskiem (Grażyna Ruszczyk)
 • Komitet Katyński (Andrzej Melak)
 • Niezależne Zrzeszenie Studentów (Michał Gawriłow)
 • Oficyna Wydawnicza Volumen (Adam Borowski)
 • Ogólnopolski Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki (Ryszard Walczak)
 • PiS Bemowo (Zbigniew Chmiel)
 • PiS Ursynów (Teresa Brykczyńska)
 • Klub Gazety Polskiej - Wawer.Mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" (12 III 1910 r. - 8 II 1951 r.)

  61 lat temu, 8 lutego 1951 roku  komunistyczni oprawcy zamordowali mjr. Zygmunta Szendzielarza  ps. "Łupaszka", jednego z najwybitniejszych oficerów Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcę 5 Brygady Wileńskiej AK, dwukrotnego kawalera  orderu Virtuti Militari.

  Major "Łupaszka" został aresztowany przez UB 26 czerwca 1948 r. w Zakopanem i po ciężkim śledztwie, 2 listopada 1950 r..

 • klub zwierząt - Onet.pl Blog

  Bibliografia[edytuj]

  • Eva-Maria Krämer "Rasy psów", Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003
  • Hans Räber "Encyklopedia psów rasowych" tom II, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2001

   

   

  dogs (21:01)
  Jeszcze nic nie ma