O czym chcesz poczytać na blogach?

Odpust

chodź za mną... - bloog.pl

I do wzrostu miłości.

19.I to zdaje się być niemożliwe do udowodnienia, jakoby dusze w czyśćcu, przynajmniej niektóre, były pewne swego zbawienia i o nie się nie troszczyły, jakkolwiek my pewni tego jesteśmy zupełnie.

20.Dlatego papież pod przebaczeniem kary nie rozumie odpuszczenia wszelkich kar, ale tych tylko, które sam nałożył.

21.Mylą się przeto kaznodzieje odpustowi twierdząc, że przez odpust papieski człowiek staje się wolny od wszelkiej kary i zbawiony.

22.Papież nie odpuszcza duszom w czyśćcu żadnej kary, którą dusze te, wedle postanowień kościelnych, w życiu tym winny były ponieść.

23.Jeżeli jest możliwe odpuszczenie wszystkich kar, to tylko względem najdoskonalszych, a więc względem bardzo niewielu.

24.Dlatego też.

Babcia Małgosia bloguje

Wynagradzając oczywiście takiego wyręczyciela.

Dopiero w X wieku rozgrzeszenia zaczęto udzielać zaraz po spowiedzi a przed odbyciem pokuty.

Przez wieki pokutę pojmowano buchalteryjnie. Penitenci mieli świadomość, że oprocz tej pokuty czeka ich jeszcze na ziemi lub w czyśćcu kara Boża. Prosili wiec spowiedników o modlitwe o  darowanie jej lub choćby zmniejszenie. I właśnie takie duchowe traktowanie wstawiennictwa o skrócenie męk w czyśćcu zapoczątkowało odpusty.

W XI wieku papież Urban II ogłosił, że uczestnicy I Krucjaty uzyskają odpust zupełny, a wiec zdejmie się z nich wszystkie Boże kary doczesne a także będą mieć odpuszczone wszystkie grzechy.

W XII wieku papież Grzegorz VIII obiecał odpust tym wszystkim, którzy z różnych powodów nie będą uczestniczyc w wyprawach krzyżowych, ale wesprzą je pieniędzmi.

Abelard krytykował odpusty: ‘kto.

W Drodze do Nieba Bram

Tęsknić. Dlatego, drogie dzieci, módlcie się bezustannie, byście mogli pomóc i sobie i innym, którym modlitwa przyniesie radość. Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.

Miesiąc listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.

Oto okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

1. Wierni, którzy nawiedzą kościół, lub kaplicę 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.
2. Wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się mogą uzyskać odpust za zmarłych. Odpust jest zupełny od 1 do 8 listopada, natomiast w inne dni roku.

Pozwól myśleć - nie nawracaj. Portal dla ludzi wolnych. - Onet.pl Blog


Jak to możliwe, że mimo tak oczywistych pogańskich korzeni nauki o czyśćcu oraz odpuście (zbawieniu przy udziale ludzkich uczynków) wciąż stanowią filary nauczania kościoła katolickiego? Jednym z powodów są datki zbierane za "dusze w czyśćcu cierpiące", które stanowią duży procent dochodów kościoła...
W 1514 roku papież Leon X potrzebował środków na wykończenie bazyliki św. Piotra w Rzymie. Wydał więc dekret o zbieraniu odpustów za dusze cierpiące w czyśćcu, zezwalając też na wydawanie żywym dyspensy za grzechy. Za każdy grzech można było otrzymać odpust, według ustalonej przez papiestwo taryfy.
Misję sprzedaży odpustów na terenie Niemiec powierzono dominikaninowi z Lipska, imieniem Jan Tecel. Właśnie odsiadywał dożywocie za korupcję i niemoralność. Wyciągnął go stamtąd pilnie poszukujący obrotnego handlarza arcybiskup moguncki Albrecht, któremu papież Leon X przyobiecał połowę zysków ze sprzedaży odpustów w Saksonii. Tecel stał się jego.

Parafia Nowe Miasto n/Pilicą

7 listopada – Uroczystość Opieki Matki Bożej

Dziś nasza parafia pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą obchodzi uroczysty odpust. Jest to najstarszy odpust związany z naszym kościołem parafialnym. Główna msza św. odpustowa odbędzie się o godz. 17, a przewodniczył jej będzie J.E. Ks. Bp. Józef Zawitkowski.

Troszkę historii…

Dziś już mało jest kościołów które noszą ten tytuł, a jeśli takowe się zachowały to głównie w kościele prawosławnym, gdzie do dziś wiele cerkwi jest pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Zresztą samo święto jest związane i rozpowszechnione głównie w kościele na Wschodzie.

Nasza Sokółka

Traktuję konie jak ludzi. Można powiedzieć, że konie widziałem od urodzenia i jestem do nich bardzo przywiązany. Przy nich się wychowałem. Nie mógłbym sprzedać ich na mięso, bo traktuję je jak ludzi – zapewnia pan Jacek.
Bryczki dla bogatych
Odpust świętego Rocha to jednak nie tylko spotkanie hodowców. Wśród wszystkich zaprzęgów wybierane są dwa najpiękniejsze: bryczkę i wóz drabiniasty.
- Ocenia się wygląd wozu i bryczki. Jest to jednak bardzo łagodny konkurs i nie stosujemy jakichś wygórowanych kryteriów – zapewnia szef Izby Regionalnej.
Krzysztof Kirpsza na odpust przyjechał z rodziną: żoną Ewą i dziećmi Ewelinką, Elą i Krzysiem. Przyjechali wozem drabiniastym.
- Takimi wozami jeździli wszyscy rolnicy. Na bryczkę mógł sobie pozwolić tylko bogaty pan – mówi Krzysztof Kirpsza.
Konie to rzadkość
Pan Krzysztof odpust na Rocha i święcenie koni traktuje jak zakończenie sezonu.
- Tak to jest przyjęte, że kiedyś na Rocha kończył się czas wesel. I dlatego my traktujemy ten odpust jak zakończenie sezonu, po którym koniki będą już tylko odpoczywać – tłumaczy Krzysztof Kirpsza.
Hodowcy, którzy wczoraj odwiedzili.

...przypadków nie ma... - Onet.pl Blog

Były odbiciem ich charakteru:) 
Ucieszyłam się takze że znalazłam siostre Iwonę od Miłości z Malestrait!! Moze będzie swięta? Jakby nie było dla mnie jest :) I to są moje wzory własnie by niwelować te egoistyczne cechy, postawy i róznego rodzaju przywiązania:)

aQada (09:40)
pustka i cisza
O odpustach
dziś byłam u x. S. i pogadaliśmy o duszach czyścowych uświadomił mi ze codziennie można uzyskac odpust zupełny  


jest pięc warunków: 


1. Spowiedź święta
2. Komunia św.
3. Wierze w Boga Ojca i Ojcze nasz w intencjach papieża
4. Wolnośc od przywiązania do grzechu
5. Czynność(i tutaj jest albo obecnośc w kościele - są takie święta ze obecność w świątyni wystarcza , albo odwiedzenie cmentarza w czasie listopadowym 1-8, lub też: różaniec, koronka odmówiona wspólnie z radiem np lub z.