O czym chcesz poczytać na blogach?

Numizmatyka

banknoty

Numizmatyka

wtorek, 14 czerwca 2011 19:14:17 | Kategoria: brak kategorii
Komentarze (0)
tagi: banknoty numizmatyka monety
Numizmatyka – nauczka dodatkowa historii, zajmująca się badaniem monet, banknotów natomiast innych omenów pieniężnych pod względem historycznym, pięknym, oraz także technicznym. W ostatnich latach coraz częściej za dział numizmatyki rozważana istnieje polityka walutowa (zwalczanie przestępczości pieniężnej, polityka emisyjna, obieg pieniądza, jako termin świadomych postępowań emitenta). Urodzenie słowa numizmatyka nie jest do końca jasne - nie wiadomo, czy wywodzi od łacińskiego nummus, czy asercyj od greckiego nomisma.

Główne życzenia numizmatyki: nagromadzanie a klasyfikowanie monet, datowanie monet: bezwzględne; analiza stygmatów menniczych; połączona analiza ikonograficzna, metrologiczna natomiast epigraficzna, determinowanie kręgu klientów danych monet, określanie kolejnych roli monet, wyjaśnianie a interpretacja faktów i biegów historycznych.

Rozpad chronologiczny numizmatyki: grecka, celtycka, rzymska, bizantyjska, Dalekiego Wschodu (m.in. Indie, Chiny, Japonia), średniowieczna (w tym arabska i perska), nowożytna.

Terminy osobliwie celowe w numizmatyce średniowiecznej: wariant monety - prozaicznie.

Manidid - bloog.pl

Zbieranie monet

piątek, 25 listopada 2011 10:17
Dawniej numizmatyka stanowiła bardzo modne hobby. Osób zbierających starych monet można było znaleźć bez liku. Dziś jednak numizmatyka powoli dochodzi do lamusa, podobnie jak kolekcjonowanie znaczków. Młodzi ludzie zbierają raczej nalepki, etykietki rzeczy wyprodukowane specjalnie po to, aby je zbierać i zupełnie nie wartościowe. Nie ma to w sobie niestety tego uroku, co numizmatyka.
Było to oczywiście kosztowne hobby, gdyż na zakup jednej starej monety trzeba było bardzo długo oszczędzać, ale za to w pewien sposób arystokratyczne, eleganckie i piękne. W dodatku numizmatyka wyrabiała w dzieciakach zainteresowanie przeszłością oraz cierpliwość i skrupulatność. Wiele osób, dla których w dzieciństwie numizmatyka była pasją, studiowało później historię czy archeologię, pragnąc zajmować się starymi monetami iw ogóle starymi przedmiotami zawodowo. Dziś trudno znaleźć takich młodych ludzi. Na pewno jednak jacyś by się znaleźli, tyle że może wstydzą się przyznać przed innymi do swojej staroświeckiej pasji.

Podziel się:
Tagi:

NUMIZMATYKA

Nie zbieracie. Ja znalazłam monete z 1984 roku. To tylko mała 50 groszówka ale juz w tej chwili moge ja sprzedać za 20 złotych. Mam w domu starsze monety. Naprzykład 1 zł z 1929 roku. Jak myslicie ile może byc warta? pozdrawiam!

Alexis 8/02/2007 10:10:05 [komentarzy 0] KOMENTUJ NOTKE

Polecam!

POLECAM:

- Katalog monet dwuzłotowych od 1995 M.Mielczarka.
- Sklep numizmatyczny "Monety Świata". Znajduje się on na ul. Żelaznej 67 lok. 17

Alexis 24/02/2007 20:39:23 [komentarzy 0] KOMENTUJ NOTKE

ZDJĘCIA

Jest już notka o przechowywaniu monet. Ale nie ma do niej zdjęć. Teraz moge je dodać. Oto one:

Klaser:
Holdery:

Kaseta na monety:

Pientrowa kaseta na monety:


Szafa na kasety:
Kapsle na monety:


src="http://numizmatyka.blog4u.pl/upload/kapsle.jpg" border="0""Trumienki":czytaj więcej

Alexis 24/02/2007 21:00:14 [komentarzy 0] KOMENTUJ NOTKE

NOWOŚĆ

21 marca 2007 roku wychodzi nowa 2 zł okolicznościowa - ENIGMA !
Załączam zdjęcie:Alexis 26/02/2007 18:22:44 [komentarzy 0] KOMENTUJ NOTKE


STRONA GŁÓWNA|8846

numizmatyka

Znaczki - fotoblog

Misce w jakich nawet rodziciele są w stanie się zakochać. Jakichkolwiek podlega od naszych upodobań i projektów na ciekawy prezent jaki jesteśmy w stanie zrobić , iżby ukoić nasi pociesze. Najlepiej połączyć prezent z czymś pożytecznym aby nie służył tylko i wyłącznie do zabawy ale również rozwijał wyobraźnię dziecka..

Znaczki

piątek, 11 lutego 2011 11:57:00 | Kategoria: brak kategorii
Komentarze (0)
tagi: hobby znaczki numizmatyka

Niestety lunęło wcześniej nawlekaj się tego spodziewałam. Stałam na deptaku, przed poczta w rękach trzymając bramki, jak przysłowiowa „zmokła kura”. Gwałtownie pojawił się nade mną masywny parasol. Staliśmy bodajże z pół pory na deszczu. Zaledwie jak zakończyło padać pojmowałam właściciela same deszczochronu. Taki ni tajemniczy ni brzydki. Ale miał w sobie owe „coś”. Jak się później okazało nader uprzejmy, mądry, uczony człowiek. Filatelista. Nagromadzał (i właściwie nadal zbiera) znaczki pocztowe. Gdyby ktoś nie wiedział to są te papierowe kwadraciki albo prostokąty, jakie naklejamy na łapówkę. To od Tomka (skoro tak ma na.

Austria - Onet.pl Blog

Został wybrany do austriackiego monet. W 2007 r. w celu przyjęcia nowej wspólnej mapę jak reszta krajów strefy euro, Austria zmieniła ich wspólnej stronie monety. Przed przyjęciem euro w 2002 r. Austria musiała utrzymane korzystania z Szyling austriacki z 1939 roku.

Austria ma jedną z najbogatszych kolekcji kolekcjonerskich monet euro w euro, o wartości nominalnej od 10 do 100 euro (100.000 euro, mimo że był wyjątkowo monety bite w 2004 r.). Te monety są ze starej spuściznę krajowych praktyk bicia srebrnych monet i złota. W odróżnieniu od zwykłych problemów, te monety nie są prawnym środkiem płatniczym w strefie euro. Na przykład, 5 € austriackiej Moneta okolicznościowa nie mogą być wykorzystane w żadnym innym kraju.
q (15:51)
komentarz
::kolec::
Dolna Austria (q; 21.10.2009)
Rust (q; 07.04.2009)
Numizmatyka (q; 11.12.2008)
Nauka, filozofia i ekonomia

Blog numizmatyczny o starych monetach. - Onet.pl Blog

Z. 1 (183), s. 129-133), autorzy artykułów omawiali zupełnie nowo odkryte monety średniowieczne, bądź zjawiska, które są możliwe do zaobserwowania i przeanalizowaniu dzięki powszechnej rejestracji znalezisk, dokonywanych przez amatorów - poszukiwaczy.
Brak podobnego systemu w Polsce ma niszczycielskie działania dla nauki polskiej, dlatego należałoby jak najszybciej stworzyć tego rodzaju "skrzynkę anonimową" i - co najważniejsze - przekonać poszukiwaczy, aby w imię nauki zgłaszali swoje odkrycia.

A na koniec bardzo ciekawa moneta, prawdopodobnie znalezisko z naszych ziem, niestety nigdy nie będzie nam dane poznać jego historii. Zdjęcie "pożyczone" z forum odkrywców.

    


Numizmatyk (10:49)
0 komentarzy

06 marca 2010
Zmarł Tadeusz Iger
Dnia 6 marca 2010 roku zmarł Tadeusz Iger, numizmatyk, wielki kolekcjoner trojaków, współtwórca "Katalogu trojaków polskich".
Numizmatyka polska poniosła olbrzymią stratę.
 

Link do.