O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Nostalgia

Rozmowy Mirka i Teresy - Onet.pl Blog

Tęsknota za ojczyzną (krajem ojczystym), a także, tęsknota za czymś przeszłym, co utrwaliło się w pamięci lub do czegoś, co wyobrażono sobie w marzeniach.

Nostalgia jest pojęciem szerokim. Zahacza o wiele dziedzin na pograniczu psychologii, filozofii czy kultury i sztuki.

"Przez blisko kilkaset lat nostalgię uznawano za chorobę psychiczną. Działo się tak głównie poprzez kojarzenie tęsknoty za dawnym życiem czy ludźmi z napadami płaczu, brakiem apetytu, nieregularnym biciem serca, bezsennością czy depresją. Zdolność do jej odczuwania przypisywano wyłącznie wąskim grupom, np. imigrantom. Ostatnio jednak psycholodzy z Uniwersytetu w Southampton stwierdzili, że nostalgia oddziałuje na ludzi kojąco i poprawia stan ich zdrowia. Okazało się, że tęsknota występuje u ludzi wszystkich kultur i w każdym wieku.

Eksperymentalne badania wywołania nostalgii u ochotników poprawiło ich stan psychiczny: wzrosła samoocena, a także przekonanie o byciu kochanym, chronionym i wspieranym przez innych ludzi.

Zespół Constantine Sedikidesa twierdzi, że nostalgia "przerzuca pomost między przeszłym a teraźniejszym ja. Tęsknota za tym, co było, wzmacnia pozytywne postrzeganie tego okresu, stąd poczucie ciągłości i znaczenia w życiu. Brytyjczycy sądzą, że nostalgia odgrywa największą rolę w życiu starszych osób, które często żyją w pojedynkę..

Rose - nostalgia

To jedyne miejsce w którym czułam sie dobrze.Nie wiem dlaczego,ale nie tęskniłam za rodzicami.Byli tam dorośli i dzieci,oczywiście oddzieleni,ale patrząc z perspektywy lat,pewnie nikt tego nie przestrzegał.Pamiętam,że każdy się mną zajmował rozpieszczano mnie maksymalnie,może dlatego,że byłam szczupła i zawsze najmniejsza.I tak mi zostało-jestem nadal filigranową kobietą.Nie wyobrażam sobie jakie katusze musiała przejść moja mama.Tyle czasu bez dziecka w domu,widzeń niewiele, w końcu był to zakaźny oddział.Żal mi jej,pewnie się martwiła, a mnie nie było źle.można powiedzieć ze było mi tam najlepiej,no oczywiście oprócz chwil spędzonych z mamą.

nostalgia 25/09/2007 20:45:22 [komentarzy 0] Komentuj

c.d.

Na moim podwórku działy się różne ciekawe rzeczy,więc byłam ciekawa tego świata.Chodziłam po nim z łyżką stołową i wiaderkiem i wiecznie coś mi się przytrafiało.Raz tak się niefortunnie wywaliłam,że ta łyżka tak mi się wbiła do brody aż wyszła buzią.Ból nie do wytrzymania.Na pamiątkę mam 7 klamer.Teraz już tego nie widać,Ale skutki tego zdarzenia odczuwam do tej pory.Właśnie tak mnie pilnowały sąsiadki.To jedna z wielu przygód,oprócz tego wpadłam do studni(na szczęście nie była głęboka),szambo też zaliczyłam i takie tam różne,A krzyczano na mnie z tego.

Carpathikon-Studium Nostalgii

I działaniem, pozornym działaniem , syzyfową pracą usiłowania znalezienia swojego miejsca w korporacyjnym świcie wielkich metropolii, próbą zaimponowania starszym braciom i sistrom. Przenoszę się w te doły i dziury, w te pseudo-góry i w te realne doliny, w te niskie góry i w te płytkie doliny, w te góry wystarczająco wysokie by zatruć życie, by wydrzeć resztki sił witalnych , by przekląć swój, los by poddać się rezygnacji.. Doliny wystarczająco głębokie, by utonąć w nich na zawsze, na pokolenia, na wieki.

22:49, carpathikon , Laboratorium główne nostalgii i melancholii
Link Komentarze (2) »
carpatho-pacyfizm

Do

Do Komendanta WKU *****

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o odroczenie zasadniczej służby wojskowej. Prośbę swą uzasadniam faktem iż w roku akademickim 2004/05 pozostaję studentem Uniwersytetu na kierunku filologia angielska, w systemie dziennym. Powołanie do służby wojskowej w roku bieżącym uniemożliwiłoby mi ukończenie piątego roku studiów. Do wniosku dołączam zaświadczenie o fakcie bycia studentem dziennym oraz głęboki wstręt do przemocy w jakiejkolwiek jej formie,.

Silva rerum - bloog.pl

Co to jest notos+ algos ? Wiecie, nie wiecie, a może jednak wiecie?! Dobra, zakładam, że zadawanie pytania w tego typu tekście jest przez większość ignorantów(bo nieignorant dostrzeże ten kunszt i trud włożony w stworzenie piękna zawiłości formy XD) uważane za głupotę, dlatego od razu odpowiem. Z greckiego notos to ból, algos oznacza powrót, a więc odpowiedzią jest „powrót bólu” czyli…ponownie uwaga, uwaga…NOSTALGIA!

            Uczucie pokrewne motywowi Vanitas jednak mimo tego powinowactwa, a także swojego znaczenia, znacznie słodsze i przyjemniejsze. Nostalgia nie jest tak jak motyw Vanitas dokuczliwym poczuciem bezradności i smutku spowodowanego tym że rzeczy są takie jakie są. Ma ona jakiś osobliwy urok, pewną słodycz w cierpieniu . Nie wiem, może nie powinnam czegoś takiego sprowadzać do osobistych, płytkich skojarzeń, ale to jak obserwowanie zachodzącego słońca połączone z uczuciem tęsknego żalu za zachodami słońca.

            Myślicie, że można uzależnić się od tego stanu? Bo w przeciwieństwie do motywu Vanitas, którego nadarzenie można znieść z trudnością, i który sprawia, że człowiek ma ochotę wyć do.

5 Smaków – Pamiętnik Kulinarny | Just another Wordpress.com weblog

Potrawie. Mięso oczywiście najpierw gotowane potem pieczone, otoczone jest rozpływającą się w ustach skórą z odrobiną właściwego tłuszczyku, całość bardzo krucha i soczysta. Jeżeli ktoś lubi to, w zgrabnych miseczkach pojawia się również musztarda i bardzo wyrazisty chrzan, który znów pasuje tutaj niebywale. Porcje są duże, radzę aby nie próbować kończyć posiłek golonką w Nostalgii, raczej weźmy to na pierwszy ogień, później ewentualnie możemy wrzucić coś na dopełnienie.
Podsumowując, polecam wszystkim nawiedzającym Kraków, aby wstąpili do Nostalgii, jest blisko rynku, nie jest bardzo droga, a wielbiciele golonek wyjdą bardzo zadowoleni…

Restauracja Nostalgia
ul. Karmelicka 10
Kraków
0-12 425 42 60

http://www.nostalgia.krakow.pl/

2 uwag

Tylko kino

Całkowicie np. wątek romansu detektywa z matką Suzie).

"The Lovely Bones" to był jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów minionego roku, ale niestety, nie spełnił oczekiwań. Nie oczekiwałem arcydzieła, gdyż trudno na bazie średniej książki stworzyć takowe, ale jednak... No cóż, miejmy nadzieję, że następny film Jacksona będzie lepszy. Aha, i jeszcze słówko o budżecie "Nostalgii anioła" - wyniósł on 65 milionów dolarów (niemal tyle, co budżet hollywoodzkiej superprodukcji), czego w ogóle nie widać na ekranie. I czy Jackson naprawdę potrzebował aż tyle kasy? Może właśnie jej nadmiar rozleniwił go. Przecież do nakręcenia dobrego filmu obyczajowego czy dramatu wystarczy suma czterdziestokrotnie mniejsza, co udowodnił Todd Field kręcąc "In the bedroom"/"Za drzwiami sypialni" (a jego film opowiada podobną historię o rodzinie radzącej sobie ze śmiercią syna).

"The Lovely Bones"/"Nostalgia anioła" (2009), reż. Peter Jackson (USA)

ocena: ++/++++

Tagi: Nostalgia anioła Peter Jackson Saoirse Ronan The Lovely Bones
10:51

Nostalgia 77

jakubwirus

(odpowiednio już ubrany) odczułem pierwsze oznaki jesieni. Liście szeleszczą już pod kołami, pot nie spływa po skroniach. Zapada zmierzch, w powietrzu daje się wyczuwać chłodną pozostałość wakacyjnych wrażeń. Ostatni dzień wakacji, nostalgia po wakacyjnych przygodach ale przede wszystkim delikatny początek jesieni. A jesienią wszystko się może zdarzyć. Jesień jest cicha, spokojna. Jesień przyjaciółka, delikatnie otula się ciepłym swetrem i patrzy w oczy..
Statystyki
Liczba osób które odwiedziły mojego bloga:
 
1342
Liczba osób które skomentowały mojego bloga:
 
77
Liczba osób które wpisały.

Historia Petera - Onet.pl Blog

Część 55
Część 56
Część 57
Część 58
Część 59
Część 60
Część 61
Część 62
Część 63
Część 64
Część 65
Część 66
Część 67
Część 68
Część 69
Część 70
Część 71
Część 72
Część 73
Część 74
Część 75
Część 76
Część 77
Część 78
Część 79
Część 80
No i mi zostało... - snuł dalej swoja opowieść o farmerskim życiu, nie zahaczał o żadne drażliwe tematy. I z jego opowieści można było wyczuć, ze lubił to, naturę i spokojną robotę na swoim kawałku ziemi. Ale na koniec, jakby z nostalgią powtórzył raz jeszcze, ze nigdy nie wróci na wieś. Ciena o przeszłość nie pytał, wiadomo było dlaczego.
- A Ty? Masz jakieś marzenia? Szkoda, że należymy do innych ludzi i to wszystko.

Nostalgia anioła

ZanimZrozumiesz

W martwych źrenicach,
szepnij jej - ja Cię kocham
a ona znów się zachwyca.

Zgarbiona, płacząca skrycie
jakby gołąbek biała,
przez całe swoje życie
na ciebie tylko czekała.

Wróć wędrowcze na ziemię
w postaci białego anioła,
podaj jej swoje ramię
niech próżno ciebie nie woła.

Poprowadź ja na ten most
co łączy życie ze śmiercią,
po drugiej stronie staniecie
złączeni miłością wieczną. 


Się na mnie gapić. Ale moje emocje wzięły górą jak wracałam do domu. Popłkałam się:( Nie wiem jak będzie później narazie jestem w dołku. NIe wiem co chcem. Chciałabum uwierzyć ale boję sie, że odkryje jaka naprawdę jestem zła...

Dzisiaj bez piosenki--> mała nostalgia

Wierszyk:

Żeby coś się zdarzyło
Żeby mogło się zdarzyć
I zjawiała się miłość
Trzeba marzyć.
Gdy spadają jak liście
Kartki dat z kalendarzy
Kiedy szaro i.

Niebieski notes

Konieczności działaniu i mająca sprecyzowane poglądy, których nie boi się ujawnić, dąży, aby osiągnąć to czego pragnie. Choć koszty są czasem niebagatelne.

Film nie banalnym pokazaniem walki biednej kobiety ze złym patriarchatem, ani jednych poglądów z drugimi. Thacher nie zmienia się w anioła ani bohatera narodowego. Tak naprawdę pytanie o to, czy miała czy nie miała racji, a jej polityka była dobra albo zła, w ogóle się tutaj nie pojawia. Bardzo mało tutaj rozstrzygnięć – pozostawia się pełną swobodę do interpretacji dla widza.

W takim wypadku o czym jest to.

Same Oskary. Tutaj pokazuje nam pełnię swojego talentu. Nie chodzi tylko o to, że nie wygląda jak ona, bo to mogła być zasługa charakteryzatora, ale jej tam tak naprawdę tam nie ma – jest tylko Margaret. Zniedołężniała lub piszcząca w Parlamencie, przemawiająca władczym tonem lub pełnym nostalgii głosem rozmawiająca ze swoim zmarłym mężem. Meryl Streep znów pokazała nam czym jest prawdziwe aktorstwo i za jej sprawą wszystkie inne postacie schodzą w cień.

I zupełnie nas to nie dziwi, bo królów było wielu, ale żelazna dama tylko jedna.

Moja ocena: 7,5/10

Blog Pegaz1988

Blog.interia.pl Następny blog »
Pegaz 1988
Pamiętaj że masz serce i swego anioła.
<< Kwiecień 2012
Komentarzy: 0 Deszczowa pogoda 2010-03-29 Wolny poniedziałek hura!!
A jednak nostalgia spowodowana przez pogodę.
Od bladego świtu pada deszcz,
Ciągle pada…
Nieprzerwanie pada…
Przez miniony tydzień pogoda dopisywała. Z dnia na dzień coraz cieplej- istny wyścig słupka rtęci w górę , a tu nagle… deszcz i ochłodzenie.
I.

żywot kloszarda | szumy, zlepy, ciągi

Pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.

One thought on “Widzisz i nie grzmisz.