O czym chcesz poczytać na blogach?

Nizina

Słowacja - Onet.pl Blog

a (12:34)
no comments

09 kwietnia 2008
Geografia Słowacji

Słowacja leży w Europie Środkowej, po południowej stronie wododziałowego łuku Karpat i - w niewielkiej części - na nizinach naddunajskich. Jest krajem górskim: 61% jej powierzchni zajmują liczne pasma i łańcuchy górskie Karpat Zachodnich (Tatry, Białe Karpaty, Małe Karpaty, Niżne Tatry, Rudawy Słowackie, Wielka Fatra, Mała Fatra) i Karpat Wschodnich (Bieszczady, Wyhorlat). Najwyższy punkt Słowacji stanowi tatrzański szczyt górski Gerlach (2655 m n.p.m.). Góry obfitują w rozległe kotliny śródgórskie, z których największe to Kotlina Koszycka i Kotlina Liptowska. Tereny nizinne zajmują stosunkowo niewielką część powierzchni kraju. Stanowią je trzy niziny: najmniejsza Nizina Zahorska na.

GeografiaŚwiataDo największych wysp opisywanego kontynentu należą:
• Grenlandia - 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie)
• Ziemia Baffina - 507 tys. km²,
• Wyspy Królowej Elżbiety - 419 tys. km²,
• Wyspa Wiktorii - 217 tys. km²,
• Wyspa Ellesmere'a - 196 tys. km²,
• Nowa Fundlandia - 112 tys. km²,
• Kuba - 105 tys. km²,

W Ameryce Północnej zaznacza się przewaga gór i wyżyn nad nizinami - średnia wysokość 781 m. Najwyższym punktem jest McKinley (6194 m) na Alasce, natomiast najniższy znajduje się w Dolinie Śmierci (86 m p.p.m.). Ponad 64% powierzchni leży powyżej 300 m. Wzdłuż zachodnich brzegów Kordyliery (aktywne sejsmicznie) z wewnętrznymi wyżynami (Kolorado, Meksykańska), wewnątrz Wielkie Równiny i Niziny Wewnętrzne, na wschodzie Appalachy. Wybrzeża wschodnie nizinne.


Klimat
W Ameryce Południowej występują wszystkie strefy klimatyczne, począwszy od.

Bez parasola

Matki – a czy jak ja będę umierała, to będę pamiętała tatusia?
- To zależy córuś – odparła Marta przytulając swoje dziecko – zależy, to wszystko zależy

Tagi: handel kokainą, indianie, nizina amazonki, rodzina, rolnictwo, wandelia

Czarowny roślin świat

Można przeprowadzić podział obydwu zbiorowisk leśnych, które jednak powiązane są ze sobą formami przejściowymi. W pagórkowatych rejonach środkowych i południowych Niemiec aż do przedgórza Alp bardzo często spotykany jest las przytuliowo-dębowo-grabowy. Jest on nieco bardziej ciepłolubny i ma duży udział dębu bezszypułkowego oraz lip. Typowymi kwiatami leśnymi oprócz nadającej mu nazwę przytulii leśnej są: groszek skrzydlaty i konwalia majowa, a także takie trawy leśne, jak: kostrzewa różnolistna oraz przypominające trawy turzyce: palczasta i pagórkowa. W dolinach południowych Niemiec i na nizinach północnych Niemiec na stosunkowo ubogich w składniki pokarmowe glebach występuje las gwiazdnicowo-dębowo-grabowy. Charakterystycznymi roślinami zielnymi w tym typie lasu są obok gwiazdnicy wielkokwiatowej, pszeniec zwyczajny, bluszczyk kurdybanek, dąbrówka rozłogowa, pierwiosnek wyniosły, fiołek kosmaty i pięciornik płonny. Na wystawionych do słońca, płytkich stanowiskach znajdujących się na glebach wapiennych w południowych Niemczech, Austrii, Szwajcarii i północnych Włoszech typowy las bukowo-grabowy jest zastępowany przez ciepłolubny las z przewagą dębu omszonego (

Blog No. 5

Do zerówek z praw człowieka i podatków. Wolałam przeciągnąć swoje męki o kolejny tydzień-dwa, zamiast mieć to z głowy. Typical me.

Misje OBWE i ceny transferowe znudziły mi się jednak trochę, więc dla odmiany zabrałam się dziś za wójtów i starostów. I co wolno wojewodzie.

Art. 164.1 Konstytucji RP: Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina...

Ni wyżyna, ni nizina,
Ni krzywizna, ni równina -
Taka gmina.
Ani piasek, ani glina,
Tylko lasek i olszyna -
Taka gmina.
Ani POM-u, ani młyna,
Krzyż, chałupy i krowina -
Taka gmina.
Od komina do komina
Wiater hula, deszcz zacina -
Taka gmina.
Taka gmina.

Ni wyżyna, ni nizina,
Ni krzywizna, ni równina -
Taka gmina.
Spotkasz chłopa - gęba sina,
Oj, nie wraca ci on z kina -
Taka gmina.
Miast kobiety, śpiewu, wina -
Wóda, czkawka, Gwiżdż Janina -
Taka gmina.
Nikt od ucha nie ucina,
Tylko czasem chrząszcz brzmi w trzcinach