O czym chcesz poczytać na blogach?

Nimrod

Ukryta Władza

Ich życia i pomyślności od potęgi władcy. A groził również, że gdyby Bóg chciał jeszcze raz zalać ziemię, potrafi on już sobie przeciw Niemu poradzić: zbuduje wieżę wyższą, niż zdoła dosięgnąć woda, i pomści nawet zagładę przodków. Pospólstwo ochoczo poddało się nakazom (…) [Nimroda], uległość wobec Boga uważając za niewolę. Zaczęli budować wieżę i (…) wieża dźwigała się w górę nadspodziewanie szybko” .

Według Biblii, Babel było miastem, które jednoczyło ludzkość, wszyscy mówili jednym językiem i migrowali ze Wschodu. Było to rodzinne miasto Nimroda, który zdecydował, że miasto powinno mieć wieżę tak ogromną, że „jej szczyt powinien być w niebiosach”. Ta wieża jednak nie miała służyć czci Boga, ale próżnej chwale człowieka. Midrajska wersja historii mówi nawet o tym, że budowniczy tej Wieży powiedzieli:

„Bóg nie ma prawa do wyboru wyższego świata dla siebie i do pozostawienia niższego świata dla nas; dlatego zbudujemy nam wieżę z bożkiem na szczycie trzymającego miecz tak, że może się wydawać iż chcieliśmy wojny z Bogiem”.

Bóg widząc bluźnierczą naturę Wieży dał.

Zlodziej Swiatla

Jednak do wycieczki w Orient…

Po wsi Harran Autor z Towarzyszką wzięli się za zwiedzanie miasta Sanli Urfa (Sanli to przydomek dodany przez Naród Turecki w uznaniu za opór względem Francuzów podczas I Wojny Światowej, znaczy on “Wielka” lub “Wspaniała”). Miasto owe jest dla muzułman okolicznych (nie tylko tureckich, ale i syryjskich, irakijskich, jemeńskich i tym podobnych) tym, czym dla Polaków jest Częstochowa. Jak Autor już wspominał, w mieście tym narodził się prorok Abraham, biedny Hiob, jak także pierwszy kalif Jakiśtam. Według legendy muzułmańskiej prorok Abraham i król Nimrod mieli się spalić na stosie w Urfie (Autor nie wie za co), jednakże miłosierny Allah zamienił ogień w wodę, a węgle ze stosu w święte karpie, które Czytelnik będzie mógł za moment zobaczyć. Samo miasto jest faktycznie dość urokliwe, przypominające trochę Trypolis z nieśmiertelnej gry Commandos 1, z zabudową charakterystyczną dla regionu, czyli upchanymi domostwami na wzgórzach.

Same ulice są najzwyczajniejsze na świecie. To co jest warte odwiedzenia w Urfie to kompleks świątynny, odpowiednik Jasnej Góry.

Powyżej święte stawy ze świętymi karpiami. Spasione.

Kwiaty roczne

W zależności jakie mamy warunki(mamy lub nie szklarnię lub oszkloną werandę). Musimy jednak pamiętać, że nawet wyższe odmiany przy późniejszych terminach siewu, będą miały krótsze pędy. Wrotycz ma bardzo drobne nasiona bo w 1 gramie znajduje się ich do 7000 sztuk. Przy wysiewie wprost do gruntu nie ma to większego znaczenia, ale przy siewie do pojemników warto mieszać nasiona z suchym piaskiem bo uzyskamy równiejsze wschody. W pomieszczeniach siewki wschodzą nieco szybciej po około 16-18 dniach , a wysiane w kwietniu wprost do gruntu kiełkują po około 25-30 dniach. Kwiaty uzyskujemy po około 20 tygodniach od siewu pod osłonami, a wysiane wprost do gruntu po około 12 tygodniach. Zatem regulując termin wysiewu możemy mieć roślinę kwitnącą całe lato, a nie tylko około 14 dni jak kwitnie jedna roślina.

Choroby i szkodniki

Podczas mokrego lata problemem może być mączniak prawdziwy. Dlatego warto mieć w pogotowiu jeden z preparatów: Score 250 EC, Nimrod 250 EC, Saprol 190 EC lub Amistar 250 SC.

Literalnie

Przeciętnego Polaka, napisany w znacznej mierze trzynastozgłoskowcem, zrealizowany w ramach tragikomicznej konwencji. Czyli największy kinowy odlot pierwszej dekady XXI w. w Polsce.

DOGVILLE


Dania 2003

Reż. Lars von Trier

Teatr w kinie, sugestywny bardziej od najbardziej rozbuchanego scenograficznie widowiska. Mistrzostwo utrzymywania widza w emocjonalnym i, przede wszystkim, intelektualnym napięciu-od pierwszej do ostatniej sekundy.

 

 

KONTROLERZY


Węgry 2003

Reż. Nimrod Antal

Być może najoryginalniejsza pozycja w zestawieniu. Fenomenalny soundtrack, niepowtarzalny klimat budapeszteńskiego metra i zjawiskowa para aktorska: Sandor Csanyi i Eszter Balla w satyrycznym i dramatycznym, realistycznym i surrealistycznym, a przede wszystkim zjawiskowo pięknym wywodzie na temat pracy kontrolera biletów. I (bardzo, bardzo) nie tylko…

TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN


USA, Kanada 2005

Reż. Ang Lee

Przełomowa i nietuzinkowa a zarazem uniwersalna  opowieść o uczuciach, z fenomenalnym aktorstwem i jedną z najlepszych scen.

Zapiski z Granitowego Miasta - Onet.pl Blog

To nic ci się nie stanie. Jesteśmy Brytyjczykami – powiedział żołnierz specjalnie kalecząc swój ojczysty język. Stanął tak, by zakładnik mógł zobaczyć jego brytyjski mundur.
Jego towarzysz w tym czasie rozkładał na podłodze ładunki wybuchowe i mocował w nich lonty. Po chwili obaj dywersanci uwijali się jak w ukropie przymocowując je do komór gromadzących ciężką wodę. Zakładnik ostrożnie odwrócił głowę i zerknął na nich.
- Z jednej z tych komór wycieka ług. Niech pan uważa, żeby się nie poparzyć – powiedział łamanym angielskim.


Czytaj więcej na www.blogbiszopa.pl
Biszop (00:11)
25 Aaaale tłumy!

16 października 2011
Operacja „Nimrod”