O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Nepal

Nepal - Onet.pl Blog

W Nepalu, ale i w większości krajów azjatyckich. Przy stole nigdy nie używa się lewej ręki (służącej do podmycia się po skorzystaniu z toalety), a już z całą pewnością nie należy lewą ręką podawać dań (ani niczego innego) pozostałym biesiadnikom.

Duże znaczenie w zwyczajach gastronomicznych Nepalu odgrywają także reguły kastowe. Pochodzący z wyższej kasty bramin po prostu nie może spożywać posiłków przygotowanych przez kogoś z niższej kasty, co w praktyce oznacza, że nie skorzysta on z usług restauracji, ponieważ nie może być pewny, kto stoi za kuchennymi drzwiami. W Nepalu są też potrawy absolutnie wykluczone z jadłospisu. Hindusi z wyższych kast i wszyscy bramini są (przynajmniej publicznie) wegetarianami, ale nawet osoby jedzące mięso nie wezmą do ust wołowiny – krowa jest w Nepalu zwierzęciem świętym.

Turyści zaproszeni na posiłek do nepalskiego domu zapewne zauważą, że kobiety nie jedzą posiłków z mężczyznami lub gośćmi. Podobnie jak w Indiach, nawet w nastawionych na zachodnich turystów restauracjach przyjacielskie pogawędki odbywają się raczej przed posiłkiem niż po nim. Po jedzeniu (i zapłaceniu rachunku!) biesiadnicy kierują.

Nepal

Wieńczą wizerunki różnych zwierząt (np. pawia, koni, byków, lwów, słoni i ryb), będących tybetańskimi symbolami miesięcy. Metalowy dach podtrzymują belki, z których każda ozdobiona jest podobizną Awalokiteśwary, stojącego ponad postaciami ludzi przeżywających piekielne katusze. W podstawę świątyni wbudowane są koła modlitewne.

Postać samego pomalowanego na czerwono Maćhendranatha wyciosano w kawale drewna. Figurę obwozi się w paradnym rydwanie wokół miasta podczas święta Rato Maćhendranatha. W czasie dorocznych uroczystości, przypadających w nepalskim miesiącu baisakh (IV/V), wizerunek bóstwa wędruje przez kilka tygodni z miejsca na miejsce, aż w końcu dociera do Jawlakhelu, gdzie rydwan jest rozmontowywany.

Co 12 lat (następnym razem w 2003 r.) procesja opuszcza miasto i wędruje do wioski Bungamati, 5 km na południe od Patanu. Przeciąganie ciężkiego wozu po wyboistej i często stromej drodze wymaga nie lada wysiłku. Od 1593 r. tradycja nakazuje, by wizerunek bóstwa pozostał na sześć miesięcy w świątyni w Bungamati; potem zostanie zwrócony Patanowi.

Poza bogiem

Wreszcie na odpowiednią osobę. Moją przyszłą towarzyszką podróży okazała się Dma, sympatyczna i - jak się później okazało, - przepełniona pozytywną energią dziewczyna, o równie zwichrowanej psychice, co ja.

Nam obojgu od jakiegoś czasu nie udawało się znaleźć osoby, która chciałaby wspólnie wyruszyć na podbój świata. To prawdopodobnie właśnie ten fakt sprawił, że tak szybko się dogadaliśmy. Ja, choć tak na serio brałem pod uwagę głównie wyjazd w stronę Rosji, Mongolii i Chin za pomocą kolei transsyberyjskiej, dałem się łatwo skusić wizją malowniczej Azji i nepalskich gór. Nawet odrzuciłem od siebie przekonanie, że pakowanie się w Himalaje podczas pierwszej podróży jest co najmniej nie rozważne. Nie stał się też problemem termin wyjazdu, wyznaczony szybko na dwa miesiące w przód, zmuszając nas właściwie do podjęcia przygotowań od następnego dnia po pierwszej rozmowie.

Od tamtego czasu wszystko właściwie zaczęło dziać się w błyskawicznym tempie. Pierwsze nasze spotkanie odbyło się kilka dni później w ośrodku szczepień, co samo w sobie wyraźnie pokazywało, że oboje podjęliśmy już zdecydowaną decyzję odnośnie wyjazdu.

Nepal

Mekka zwolenników dużej ilości adrenaliny we krwi i sportów ekstremalnych.
Jest to też cudowne miejsce dla pasjonatów odkrywania nieznanych kultur. Nepal szczyci się mnóstwem czarujących zabytków, szczególnie architektonicznych. Hipnotyzuje spokojem i jednocześnie żywotnością pozaczasowych hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Główne zabytki znajdują się w stolicy kraju Kathmandu i jej okolicy. Można tam również spędzać czas zwiedzając muzea i galerie sztuki. Często organizowane są barwne festiwale poświęcone lokalnej kulturze i tradycji, które warto obejrzeć.
Będąc w Nepalu nie można nie pojechać do któregoś z licznych parków krajobrazowych, aby nasycić wzrok widokiem dzikiej i rzadko spotykanej fauny i flory. Jest to wyjątkowo zaskakujące właśnie tam, gdzie na niezbyt rozległym terenie można się znaleźć w różnych strefach klimatycznych. Przykładowo południe kraju porastają wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, natomiast górska część kraju pokryta jest w 15% lodowcami. Wielość pięter roślinnych nadaje krajobrazowi zadziwiającego charakteru.
W końcu, nigdzie indziej nie zaznamy takiej gościnności ze strony tubylców jak w Nepalu. Ludność,.

Nepal news

Maja i Kuba w podróży dookoła świata

Adres Trackback

 1. 1 Przemek 9 Styczeń 2010 o 4:16

  Witajcie,
  mam news’a. W indyjskim stanie Kerala(w sumie kawałek od Was) trwa właśnie akcja o dźwięcznej nazwie “Romeo Dżihad”. Bogaci fundamentaliści płacą przystojnym młodym muzułmanom za podrywanie dziewcząt wyznających chrześcijaństwo lub hinduizm i przeciąganie ich na islam. Piękny kraj… płacą nawet za podrywanie Kochana Polsko ogarnij się.

  relacje z podróży (39)

tagi

4000 wysp Agra Angkor Wat Australia Delhi Don Det fotografia Ganges George Town Gold Coast Hanoi Indie Jaisalmer Jodhpur Kambodża Katmandu Kratie Laos Luang Prabang Malezja McLeod Ganj Mekong Muang Ngoi Muang Sing Nepal Nowa Zelandia Outback pakowanie Pakse Phnom Penh Phu Quoc Pokhara pustynia Sajgon Sydney Tad Lo Tajlandia transport Tybet Udaipur Vang Vieng Varanasi Wietnam Wyspy Cooka

archiwum

 • Luty 2011 (3)
 • Styczeń 2011 (1)
 • Maj 2010 (2)
 • Kwiecień.

aleina blog

23:24:29 | skomentuj! (0)


Edmund Hillary
Umarl, juz jakis czas temu. Jedna z najwazniejszych osob w historii, pionier. Pionier himalajski, zdobywca bieguna poludniowego i Antarktydy, zalozyciel Himalayan Trust, ktory pomaga Szerpom, przez programy reforestacji, budowe szpitali, klinik, uczenie i male lotniska. Honorowy obywatel Nepalu, szlachcic, autor, odznaczony polskim Krzyzem Komandorskim Orderu Zaslugi, pierwsza osoba umieszczona za zycia na banknotach w Nowej Zelandii.

"(...)When Hillary made it to Everest's summit in 1953, the achievement told a world still recovering from World War II "that anything in our dreams could be possible and that we dwell in infinite possibility," Athans said in a consolation email to his friends and colleagues Friday. (...)"- cytat z "Mr Everest remembers Edmund", National Geographic News, January 11, 2008.

Reszte wiadomosci, ktore tu sa, mozecie znalezc na Wikipedii pl. Zdjecie- All rights reserved.

 

by aleina | 2008-01-23 11:14:27 | skomentuj! (0)
Tele komunik Skype acja
Moi.