O czym chcesz poczytać na blogach?

Myanmar

Flesh 24h

Kraju. Niespotykane od lat deszcze wywołały w regionie fale niszczycielskich powodzi, osunięć ziemi i błota. Sytuacja ludności w regionie Azji południowo-wschodniej staje się coraz bardziej dramatyczna. Wiele osób pozostało bez dachu nad głową tracąc bezpowrotnie swoje domy. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), żywioł może przyczynić się do wybuchu ognisk różnych ognisk chorób zakaźnych, takich jak malaria, cholera i inne. Dodatkowo, powodzie doprowadziły do poważnych zniszczeń pól ryżowych, które są dla wielu ludzi jedynym źródłem utrzymania. Poważne powodzie oprócz Tajlandii dotknęły również Kambodżę, Wietnam, Myanmar, Bangladesz, Indie i Pakistan. 

Szczegóły wpisu

Komentarze:
(0)
Tagi:
  • Azja
  • klęska żywiołowa
  • powódź
  • tajlandia
Kategoria:
  • Świat (559)

zapiski z podróży

Otoczony pięknym egzotycznym ogrodem więc wszelakiego robactwa mnóstwo. Dodatkowo pokoje urządzone bardzo minimalistycznie. Nie ma moskitiery. Niektórzy wciskają koce i ręczniki między framugi okien i co chwila zastanawiają się czy wzięli dzienną dawkę swojego Malaronu. A jeszcze nawet nie dotarliśmy do rzeki Mekong! :o)

Rano wyruszamy do granicy i słynnego Golden Triangle- Złotego Trójkąta. To miejsce gdzie graniczą ze sobą trzy kraje: Tajlandia, Birma (Myanmar) i Laos, miejsce słynące z handlu opium.

Wdaję się w burzliwą dyskusję z naszym przewodnikiem na temat tego czy Birma to Myanmar czy Myanmar to Birma. Oczywiście wiadomo, że chodzi o to samo państwo i spór jest czysto akademicki, ale chyba naciskam na jakiś wrażliwy odcisk. Wielokrotnie w pracy miałam do czynienia z Ambasadą Myanmaru w Londynie i zawsze życzyli sobie nazywać się Myanmar. Tymczasem na miejscu i w języku potocznym zdaje się obowiązywać nazwa Birma.

Zatrzymujemy się w nadgranicznym miasteczku Mae Sai. Świątynia na wzgórzu z gigantycznym skorpionem. Stąd widok na Birmę-Myanmar. Na stokach rozległe targowisko.

Miasto mimo potwornego upału tętni życiem. Targowisko pęka w szwach od.

Made in China - Chiny. blog o życiu w Chinach Azja, podróże, fotografia, zdjęcia

Ocean Pearl Inn $26 2ka z lazienka, klima, lodowka (w cenie 1 odbior z lotniska)

            Golden Smile $14 2ka, shared bathroom, wiatrak

            White house 1os, shared bathroom wiatrak (sniadanie zasluguje na wyroznienie)

Inle Lake Aquarius Inn 2ka bez lazienki 8000k, zasluguja na wyroznienie za caloksztalt

              Aquarius Inn 1os bez lazienki 6000k

              4 Sisters Inn 14000k  2ka z lazienka, wiatrak

              Remember Inn $12 2ka, kawiatrak lazienka

Bagan  Eden Motel $16 2ka z lazienka, wiatrak, klima nie dzialala, lekka wtopa, 

           rezerwowalismy telefoniczne nie widzac pokoju- jednak $16 to za duzo bylo

Chaung Tha Shwe Ya Min Hotel 2ka z lazeinka, wiatrak, klima, 1min do plazy

 

Wszystkie hotele w podane j cenie oferuja sniadanie, czasem mocno przecietne,

czesto bardzo konkretne.

O hoteach sniadaniach itp. dopisze jeszcze, dorzuce foty

pzdr

Tagi: Bagan Birma Inle Mandalay Myanmar Shwedagon Yangon
04:59, goroh

Marek w tropikach

Odpowiedź przyszła po kilku minutach: “Marku, o nic się nie martw. Na lotnisku będzie na Ciebie czekał jeden z naszych pracowników z tabliczką z Twoim nazwiskiem. Zawiezie cię do hotelu. Wieczorem zabierzemy Cię na powitalną kolację. W sobotę rano zadzwonił do mnie współwłaściciel firmy z informacją, że ma upatrzone dla mnie kilka mieszkań i chciałby mi je pokazać w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano, gdy temperatura jest znośna (obecnie trwa pora gorąca i temperatury w Yangonie w ciągu dnia dochodza do 40 stopni Celsjusza). – O nic się nie martw, we wszystkim Ci pomożemy. Będziesz dla nas jak członek rodziny. Witaj w Myanmarze! Witaj w rodzinie! – powiedział na zakończenie dziękując za moją dotychczasową, głównie internetową pracę na rzecz firmy w ostatnim tygodniu.

Jezioro Kandawgyi (Królewskie) w parku o tej samej nazwie, Yangon, luty 2011

Nie ulega wątpliwości, że Myanmar jest najbardziej fascynującym, najciekawszym, ale i najtrudniejszym z krajów, w jakim przyszło mi do tej pory mieszkać. Podróżując po kraju ponad rok temu przez kilka tygodni na własnej skórze doświadczyłem wolnego, ocenzurowanego i.

...a stranger in Asia

Podejrzewam - praktycznie nie zmienil sie przez ostatnie 30 lat...

...ulice pelne ludzi. Mezczyzni w "spodnicach", zujacy betel, ktory mozna kupic z przenosnych straganikow doslownie na kazdym rogu. Chodniki przez to sa poplamione czerwona slina. ...kusi mnie, zeby sprobowac...

...twarze mniej orientalne, bardziej indyjskie, ladne... polnadzy mezczyzni, z brodami, przystojni... kobiety pokrywaja policzki i czola bialozoltym mazidlem, ktore podobno daje efekt chlodzacy. Wyglada to kosmicznie.
...a boy from Rangoon...

...welcome to Myanmar...!


...ludzie nastawieni przyjaznie, usmiechaja sie. zadziwiajaco duzo ludzi mowi po angielsku, i to calkiem niezle. i to nie sa agenci tajnej policji... zbyt duzo by ich bylo. szwendam sie po ksiegarniach, czy raczej chodnikowyh straganikach i malych biblioteczko-sklepikach, w ktorych odbywa sie obrot ksiazkami. widze cale stosy skopiowanych kaset do nauki jezykow. udaje sie znalezc przewodnik LonelyPlanet po Azji PoludniowoWschodniej, z 1990 roku, a takze inny, o Birmie, aktualny, lecz w postaci niekompletnej kserokopii... na pytanie o ksiazke "Wolnosc od Strachu" Aung San Suu Kyi - liderki partii opozycyjnej - wlasciciel.