O czym chcesz poczytać na blogach?

Mniejszości narodowe

Inna Wileńszczyzna jest możliwa

Niezauważony wiceminister
W cieniu protestów, wieców, strajków i niespodziewanej wizyty Donalda Tuska przeszło niezauważonym wydarzenie, które w innych okolicznościach wywołałoby zapewne trochę zamieszania. 31 sierpnia br. minister kultury Arūnas Gelūnas powołał wiceministra odpowiedzialnego za mniejszości narodowe. Został nim Polak z Wilna Stanisław Widtmann. Powołanie właśnie Widtmanna na to stanowisko z jednej strony (z uwagi na jego doświadczenie) jest zrozumiałe, a z drugiej - pewną sensacją, w kuluarach bowiem od kilku miesięcy mówiło się, że o to stanowisko usilnie ubiega się wpływowy doradca ministra kultury, były funkcjonariusz.

Rozważania pod wiecznie kwitnącą jabłonią

Jednolitym narodowościowo. Według przeprowadzonego w 2002 roku spisu powszechnego( zresztą, pierwszego od 1931 r., kiedy zadano ponownie pytanie o narodowość), 96, 74% obywateli zadeklarowało, jako narodowość, narodowość polską; 1, 23% podało narodowość inna niż polska; 2, 03% ( co jest zastanawiające), nie określiło swojej przynależności narodowej. Mniejszości narodowe i etniczne zadeklarowane przez respondentów w trakcie spisu to (wymieniam wg. Liczebności): Ślązacy, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Romowie, Rosjanie, Łemkowie, Litwini, Kaszubi, Słowacy, Wietnamczycy, Francuzi, Amerykanie, Grecy, Żydzi, Włosi, Bułgarzy, Ormianie, Tatarzy, Czesi, Karaimi.

Paweł Huelle - moje boje

Że w stosunku do niej naruszono granice wolności wypowiedzi - stwierdził sędzia Dariusz Dończyk.

Zdaniem sądu ostry ton był dopuszczalny ze względu na cel publikacji. Za felietonem Huellego stały "ważne przyczyny z punktu widzenia wartości demokratycznego społeczeństwa, takie jak: ochrona i poszanowanie praw mniejszości narodowych, szacunek do innych narodów".

Adwokat Pawła Huelle, Wojciech Cieślak, nie krył zadowolenia. - Kto od miecza wojuje, ten od miecza ginie - powiedział po wyjściu z sali rozpraw.

Przedstawiciel prałata adwokat Krzysztof Tyszkiewicz zapowiedział złożenie kasacji od.

Prawa strona polityki - Onet.pl Blog

 

To dobre pytanie, bo Iran, choć do końca demokratyczny nie jest to jednak więcej jest tam wolności niż w Izraelu (tak jakby wolność zależała od demokracji... Jest państwem islamskim, prawda, ale mniejszości religijne nie są prześladowane, "innowiercy" mogą zajmować wyższe stanowiska - w Izraelu sama myśl o tym jest śmieszna. Iran to tylko w 50%organiczny naród, reszta to imigranci, a jednak mniejszości narodowe nie są prześladowane. W Izraelu mniejszości są zamykane w rezerwatach (i na marginesie- bombardowane...).

Dlaczego Europa, Stany nie mogą pogodzić się z tym, że ktoś może żyć wg innych zasad od nich? Dlaczego Irańczycy muszą koniecznie.

Polityczny blog Mariusza Braszkiewicza - Onet.pl Blog

Jest wojna w celu odzyskania utraconych ziem. Obecnie taka sytuacja ma miejsce w Rosji, za co kraj ów spotkał się z potępieniem międzynarodowej opinii publicznej. Aczkolwiek jest tam niestety wielu zwolenników Rosji od Kalisza do Władywostoku. W cywilizowanym świecie na takie roszczenia nie ma miejsca.

 • W II RP mniejszości narodowe stanowiły 1/3 ludności. Stanowiło to przyczynę wielu konfliktów. Teraz jesteśmy państwem jednolitym. I tylko jako państwo narodowe mamy szansę na zwiększenie roli Polski w Europie. "Państwo narodowe" nie znaczy bynajmniej tego, co wyraża się hasłem Polska dla Polaków. Państwo narodowe, znaczy tyle co jest zapisane w.

 • Lercia blog

  Z dzieckiem nad morze.W zeszłym roku taki pobyt dobrze małemu zrobił,"tylko raz" miał zapalenie krtani.Kiedy nie jeździliśmy nad morze to chorował 3-4 razy w roku.Mam nadzieję,że i tym razem pobyt nad morzem dobrze mu zrobi.
  lercia-dom 2006-07-04 11:47:59
  skomentuj (0)  Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych

  Miałam pojechać do rodziców na 2 dni a zrobił sie prawie tydzień.W sobotę byliśmy na łemkowskim kremeszu w Zamienicach,były tam "Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych".W niedzielę rano na działkę,pozrywaliśmy owoce i jazda do domu.A że u nas był finał tych spotkań mniejszości narodowych,to poszliśmy znów na pokazy do parku.


  Byli Sikhowie z Indii  Grupa z Togo  Była grupa z Wysp Wallis i Futuna  Jeden z tych panów ( ten w okularach) wygląda jak facet z reklamy " pij ta fanta,bądź bamboocha"
  Ogólnie było miło, choć pierońsko.