O czym chcesz poczytać na blogach?

Milner

Chłopcy na filmach – dzieciństwo, które inspiruje… | Boys on movies – childhood that inspire…

rafalmackowiak

Mancini okazję do rewanżu miał w meczu ligowym, które oba zespoły rozegrały na Old Trafford. W nim jak wszyscy dobrze pamiętamy Manchester City sensacyjnie rozbił lokalnego rywala 6-1. Jakim wynikiem zakończy się ta potyczka? Czy pałające zemstą Czerwone Diabły, odgryzą się za dotkliwą porażkę? Odpowiedzi na te pytania poznamy 8 stycznia o godzinie 14.00!

Niżej przedstawiam kadry meczowe na nadchodzące spotkanie.
Kadry meczowe: Manchester City: Hart, Pantilimon, Taylor, Richards, Zabaleta, Savić, Kompany, Lescott, Onuoha, Clichy, Kolarov, Johnson, Nasri, Milner, de Jong, Silva, Agüero, Džeko

Manchester United: de Gea, Lindegaard, Amos, Rafael, Jones, Ferdinand, Fryers, Evra, Valencia, Park, Cole, Carrick, Gibson, Anderson, Giggs, Nani, Rooney, Welbeck, Berbatow, Hernández, Diouf, W.Keane

Miski do mleka

Polaka przesuwającego front medycyny na zupełnie nowe wyżyny i ku świetlanej przyszłości.

Profesor Leszek Sagan przeprowadził pionierską operację mózgu – na przytomnej pacjentce! Przed usunięciem powodującego napady padaczkowe i zaburzenia mowy guza mózgu neurochirurg ustalił funkcje otaczających guz fragmentów tkanki pobudzając je elektrycznie. Powodowało to ruchy kończyn, gdy elektroda dotykała obszarów odpowiedzialnych za takie ruchy. Gdy pacjentka mówiła (była wszak przytomna), pobudzenie obszarów odpowiedzialnych za mowę wpływało na wypowiedzi. Dopiero po takim przebadaniu funkcji guz został usunięty, w taki sposób, by nieuniknione uszkodzenia sąsiadujących z nim obszarów miały jak najmniejsze skutki.

Pacjentka, uśpiona z powrotem w celu zamknięcia czaszki, wybudziła się następnie bez problemów, czuje się dobrze, i spodziewana jest poprawa jej stanu zdrowia.

Chwała polskiej neurochirurgii za taki przełom, o którym donosi szczecin.gazeta.pl!

O Wilderze Penfieldzie i jego dokonaniach z pierwszej połowy XX (zeszłego, żeby nie było wątpliwości) wieku uprzejmie prosimy nie czytać, to niepatriotyczne*.

* tym bardziej proszę nie czytać zlinkowanego tam tekstu o Henrym M. (i Brendzie Milner), bo moja notka o nim się pisze… i pisze… ale kiedyś się napisze :-)