O czym chcesz poczytać na blogach?

Meksyk

sakayayallah | Nie posiadam teorii – podróżuję

„Aventura Mexicana”… czyli wizyta

NIE MAM TEORII / JESTEM ZAŻENOWANA

Źródło: http://www.siempre.com.mx/2012/03/el-papa-intenta-imponer-su-agenda-politica/

Papież stara się narzucić swój program polityczny

Wywiad z Roberto Blancarte, dyrektorem Centrum Studiów Socjologicznych w El Colegio w Meksyku

Irma Ortiz

Wizyta papieża Benedykta XVI w Meksyku wywołała szereg spekulacji na temat jej celów. Przybycie papieża zdarzyło się w kontekście początku kampanii do wyborów prezydenckich i kampanii strachu między partiami, w której Acción Nacional (centroprawicowa Partia Akcji Narodowej) używa papieskiej wizyty w celach wyborczych. Nuncjusz Apostolski Christophe Pierre zatwierdził z kolei wizytę Biskupa Rzymu tylko jako „wizytę duszpasterską”.

Na koniec agencje – w czwartek 22 – potwierdziły.

Podróże różne

LEGENDA

“Posłuchajcie…” – tak zaczyna się wiele opowiadanych z ogromną swadą legend pochodzących z Jukatanu. Można w nich usłyszeć o aluxes – duchach lasu, którym lepiej nie wchodzić w paradę, albo o xtabay – nadnaturalnych stworzeniach, które przyjmują często postać pięknej kobiety, by ukraść mężczyźnie duszę.
Ważną rolę odgrywają także szamani uzdrawiający chorych i celebrujący tajemnicze rytuały na polach i w wioskach. Wyśmiewani przez lekarzy akademickich uzdrowiciele wyrobili sobie jednak pewną pozycję. Meksykański system ubezpieczeń społecznych uznał tradycyjne metody leczenia i pozostawia pacjentom wolny wybór lekarza, u którego zamierzają się leczyć.
Sztuka curanderos (uzdrowicieli) jest głęboko zakorzeniona w kulturze Majów, którzy mimo przyjętego niegdyś katolicyzmu nadal wierzą w bogów i duchy, w jakie wierzyli ich przodkowie. W wielu wioskach Majów do dziś przetrwały pradawne rytuały, do dziś rozbrzmiewają tu także poetyckie modlitwy o deszcz i urodzaj, kapłani składają ofiary przy źródłach i w jaskiniach, aby przebłagać duchy błyskawicy i wiatru.
Nawet gdy pod koniec pory deszczowej.

Meksyk - Onet.pl Blog

osadnicy hiszpańscy, których potomkowie, tzw. Kreole, odgrywali decydującą rolę w życiu politycznym i gospodarczym kolonii.

Początkowo głównym celem Hiszpanów była intensywna eksploatacja kolonii. Indian wykorzystywano do niewolniczej pracy i poddawano przymusowej chrystianizacji. Okrutne postępowanie kolonizatorów oraz europejskie choroby spowodowały prawie sześciokrotny spadek populacji Indian w zaledwie jednym stuleciu.

W 1519 roku do Meksyku dotarli hiszpańscy konkwistadorzy, którzy pod dowództwem Hernana Cortesa w latach 1519-1521 podbili i zniszczyli państwo Azteków. Meksyk stał się kolonią hiszpańską, od 1535 roku zwaną Wicekrólestwem Nowej Hiszpanii. Hiszpańskie rządy w Meksyku trwały 3 stulecia przybierając często bezwzględną formę.

W 1821 roku Meksyk uzyskał niepodległość i ogłosił się republiką a w 1824 roku przyjął konstytucję federalną. W 1845 roku Stany Zjednoczone anektowały terytorium Teksasu.

Doprowadziło to do wojny amerykańsko - meksykańskiej, zakończonej w 1848 roku traktatem Guadalupe - Hidalgo, na mocy którego Meksyk tracił wraz z Teksasem pozostałe terytoria na północ od Rio Bravo del Norte.

RBD-REBELDE-ZBUNTOWANI

Antygona (Antigona) Sofoklesa. Jego debiutancka kinowa rola Francisco w melodramacie Miłość w Plaza (Amar te duele, 2002) przyniosła mu nagrodę MTV. Pewnego dnia zadzwonił Pedro Damián i zaproponował mu udział w telenoweli Klasa 406 (Clase 406, 2002-2003), gdzie wystąpił jako Juan David 'Juancho' Rodríguez Pineda.
Od 2004 roku należy do grupy muzycznej RBD, z którą koncertuje po całym świecie, gra na gitarze i pisze piosenki.
Popularność na małym ekranie zdobył w telenoweli Zbuntowani (Rebelde, 2004-2006), gdzie wystąpił jako Miguel Arango Cervera, który przyjeżdża z Monterrey do Meksyku, aby pomścić śmierć swojego ojca na Francu Colucci, który doprowadził jego rodziców do bankructwa. Rozkochuje w sobie córkę wroga Mię (Anahí).
Otrzymał wiele nagród, m.in. prestiżową Esta Buenismo, El De Mejor Stilo oraz nagrodę za osiągnięcia muzyczne z grupą RBD.

Komentarzy: 1 2009-08-28