O czym chcesz poczytać na blogach?

Mazowsze

Blog Marka Suskiego


Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 lutego 2012
Sprawiedliwość PO Mazowiecku

Mazowsze jest najbogatszym Województwem w Polsce,  ale myli się ten kto uważa, że na Mazowszu żyje się dobrze wszystkim.  Jak wytłumaczyć ten paradoks?

Prawdą jest, że Mazowsze jako województwo w przeliczeniu na mieszkańca ma dobre wskaźniki. Jednak Mazowsze pod wieloma względami  jest najbardziej zróżnicowanym województwem. Mamy gminy najbogatsze w Polsce ale także i najbiedniejsze. Pod wieloma względami  całe powiaty mają bezrobocie strukturalne(szydłowiecki 36%) i są znacznie biedniejsze od  wspieranej  ze względu na biedę „ściany wschodniej”.  Przeciętne bezrobocie na Mazowszu wynosi 10,1%, w Warszawie tylko 3,6%, ale w regionach Ostrołęcko- Siedleckim 15,6%, w Płocko – Ciechanowskim 17,3% a w Radomskim 23%. Także kolosalne różnice są w dochodzie PKB liczonym na jednego mieszkańca. Warszawa to 98,85.

Seks w Liceum (Moje Liceum 2.0)

Konstruktywnych, rodaków optymistycznych.
- Obaj oglądamy wiadomości, a żaden z nas chyba nie myśli, że otaczają go sami złodzieje.
- Bo te złe informacje są zrównoważone pozytywnymi doświadczeniami z codziennego życia. W fawelach ludzie mają prawie same negatywne bodźce.
- Co się czyta w fawelach?
- Średnie pokolenie sięga po Fakt albo Super Express bądź lokalną gazetę, często przekazywaną z rąk do rąk. Generalnie na gazety szkoda pieniędzy. Młodzi nie czytają w ogóle. Tylko czekają na sobotę i niedzielę, kiedy będzie lokalna impreza.
To nie są złe dzieci. W małych miastach na Mazowszu, które badałem, po prostu nie ma gdzie pójść. Nie mają pieniędzy. Mogą tylko pójść na dyskotekę i tam za 5 zł kupić piwo.
Nabywają zresztą wzorców życiowych, w których nie ma potrzeby korzystania z wyższej kultury. A to ona rozwija uczucia, empatię, koncyliacyjność… Był pan kiedyś na dyskotece w Wildze?
- W zasadzie nie chodzę na dyskoteki.
- Niech pan pojedzie… W Wildze jest największa dyskoteka na Mazowszu. Co tydzień bawi się w niej 2,5 tys. młodych ludzi. To jest świat, w którym Polska żyje. On jest całkowicie nieopisany.
Na dyskotece młodzi ludzie odreagowują:.

Mazowiecka droga

R. został lokowany na prawie chełmińskim. Od końca XIV w. powoli zaczął tracić znaczenie na rzecz Warszawy, dokąd w 1413 r. przeniesiona została stolica Księstwa Mazowieckiego. Janusz I Starszy przeniósł wtedy swoją główną siedzibę z podupadającego Czerska do nowego ośrodka – Warszawy, do której przeniesiono także kapitułę kolegiaty mazowieckiej. Przyczynę upadku miasta upatruje się w przesunięciu się Wisły.

Do dziś z jednego z największych polskich miast średniowiecza, a obok Płocka największego na Mazowszu, pozostały ruiny zamku i brukowane ulice wychodzące kilkanaście kilometrów w pole.

 

Zamek w Czersku - w czasach, kiedy Mazowszem rządził książę Konrad Mazowiecki (znany też z tego, iż sprowadził krzyżaków, czyli rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie), w silnie obwarowanym zamku w 1229 r. więził on Henryka Brodatego, a dziesięć lat później młodocianego Bolesława Wstydliwego. W obydwu przypadkach groźnych konkurentów do panowania na ziemi krakowskiej. Budowę murowanego założenia łączyć można z inicjatywą księcia Janusza I Starszego. Po nim budowlę przejął wnuk Bolesław IV, a po śmierci Bolesława mieszkali w niej kolejni dziedzice z mazowieckiej linii Piastów, która wygasła w 1526 r. Gdy ziemia mazowiecka została przyłączona.

Pogodowy blog - Onet.pl Blog

Mazowszu i mocniejsze opady w województwie Pomorskim częściowo Zachodnio - Pomorskim oraz na południu w Świętokrzyskim, Lubelskim, Podkarpackim i Małopolskim. Opady te do godzin nocnych (tu myślę o godzinach po północy) powinny ustać i przejść na wschód. Jedynie na północy mogą się nieco dłużej utrzymać, lecz i tu powinny w nocy ustać. Po północy na krańcach zachodnich możliwe nieco bardziej intensywne opady związanych z przemieszczającą się strefą.  Jednak i te opady nie powinny być mocne. Temperatura w nocy będzie umiarkowanie mroźna od -6*C na wschodniej Lubelszczyźnie,  -7*C  -9*C w pasie od Suwalszczyzny przez wschodnie i południowe Mazowsze zachodnią Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską, wschodnią Małopolską i Podkarpacie oraz zachodnie granice kraju, a najchłodniej tej nocy będzie na Dolnym i Górnym Śląsku -10*C, Wielkopolskę -11*C Kujawy -13*C i w zachodniej części Warmińsko - Mazurskiego oraz na środkowym Pomorzu -12*C.
Poniedziałek powinien być bez opadów jedynie symboliczne opady na zachodzie kraju i ustępujący śnieg także na wschodzie kraju. Opady utrzymają się dłużej przez powoli wycofujący się front. W niektórych regionach możemy się spodziewać nawet przejaśnień.