O czym chcesz poczytać na blogach?

Mauzoleum

Podróżewo

Notki
Raszów- mauzoleum rycerskiej rodziny von Schaffgotsch 2011-06-25 Raszów- niepozorna wieś położona u stóp Gór Lisich, jednak miejscowy kościół kryje coś czego może pozazdrościć niejeden kościół na Śląśku.

Źródło:http://kamiennagora.kei.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=702&Itemid=94

Znajduje się w nim renesansowo-manierystyczny zespół rzeźb nagrobnych w mauzoleum rycerskiej rodziny Schaffgotschów z Grodztwa (miasto Kamienna Góra). Unikatowa kaplica jest częścią gotyckiego kościółka Niepokalanego Poczęcia NMP, którą dobudowano w 1575 r. do prezbiterium. Od kilku lat mieszkańcy Raszowa oraz parafia w Pisarzowicach, która jest właścicielem kościoła oraz mauzoleum, podejmują starania na rzecz renowacji świątyni, która wymaga poważnych prac budowlanych w tym: rekonstrukcji wieży kościelnej, remont dachu, skucie zawilgoconego tynku itp. Część prac zostało już wykonanych, na kolejne parafia złożyła wnioski do Ministra Kultury. Na uwagę zasługuje również fakt, że sami mieszkańcy aktywnie.

- _My Voice Within_http://www.youtube.com/v/Ebm_fNBx9b8&hl=de_DE&fs=1Posluchaj - naprawde warto..

http://www.youtube.com/v/Dtva7KByahk&hl=de_DE&fs=1&"></param><param


skomentuj (0)
2010-02-24 06:56:20 >> SKARBY WATYKANU - ZAMEK SW:ANIOLA....Zamek Sw.Aniola, czyli Mauzoleum cesarza Hadriana,

jest jedna z najniezwyklejszych budowli Wiecznego Miasta.

Dzieje tego wspanialego pomnika poganskiej czci

dla zmarlego wladcy .. nierozerwalnie splotly sie

z historia samego Rzymu i...historia papiestwa.

Historycy sztuki  sa zgodni,  ze budowla,ktora dzis

mozemy podziwiac  po prawym brzego Typru,

jest zaledwie namiastka ,ulomna pozostaloscia

pierwotnego, wzniesionego w latach 135-139
 
po Chrystusie. zalozenia...

Zaden inny grobowiec  z tego okresu nie mogl

sie rownac  pod.

Leave It Open

Motto

Nie pozwól innym, żeby cię krytykowali. Krytykuj sam siebie.

09:26, godisblack
Link Dodaj komentarz »
środa, 26 maja 2010
Mauzoleum

Dokądkolwiek pójdziesz będę padliną
Cokolwiek zobaczysz będzie gnijącym ciałem
Ludzkość odzyskała swoją błyszczącą etykietkę
Odpowiada za swoje zbrodnie opłacając czynsz za mauzoleum

Odzyskaliście swoją samokontrolę
I odzyskaliście szacunek do samych siebie
I oślepiacie inspiracje swojego sukcesu
I analizujecie, gardzicie i szczegółowo oceniacie
Nie wiedząc nigdy na co mieliście nadzieję
Bezpieczni i beztroscy ale życie zachowuje milczenie
Ku czci ofiar, które nie mają głosu
W swojej bezkształnej pełnej winy skrusze
Która wymazuje wasz sens
Która wymazuje wasz sens
Która wymazuje wasz sens
Wasz sens, wasz sens

Nie ma ptaków - nie ma ptaków
Niebo nabrzmiałe jest czernią
Nie ma ptaków - nie ma ptaków
Msza święta za martwe owady

Chodźcie przejść się.

Spacery krótkie i te nieco dłuższe

(Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych przy Oddziale Międzyuczelnianym PTTK w Warszawie). Poniżej znajdziesz odnośniki do stron Towarzystwa i naszego koła, a tam informacje o imprezach i spotkaniach.

 

Wolne chwile staram się spędzać na krótszych lub dłuższych spacerach i wycieczkach. O nich jest ten blog. Obecnie nazwałbym go uśpionym - brak mi niestety czasu na pisanie, choć z prawdziwą przyjemnością wrócę jeszcze do tej pracy. Zapraszam do zostawienia komentarza lub wysłania listu:

zbigniew.strucki@gmail.com

Wszystkie zdjęcia i teksty zamieszczone na stronie są chronione prawami autorskimi. Przed ich wykorzystaniem proszę o kontakt.

Odwiedźcie także inne polskie blogi bliskowschodnie!

Pisz blog
Dodaj blog do ulubionych
Wersja mobilna

Spacery krótkie i te nieco dłuższe

RSS
sobota, 09 lipca 2011
Dziewiętnaście tarasów Hajfy - cz. 3, to jest mauzoleum
Kto w słoneczny dzień spojrzy na Hajfę od północy.

Paysage avec Notre Dame de Paris. (Harmonie bleue et or)

Order Zlotego Runa, trzyma w rece berlo i korone (dobrze, ze z nich zrezygnowal). Aniolowie z marmuru ulatuja w chmury ponad jego glowa. U stop grobu jeczacy jency tureccy , jeden po lewej , drugi po prawej deptaja znaki wojenne. Dzielo jest sygnowane przez rzezbiarza krolewskiego Charlesa de Marsy [chyba imie zle odczytal, Charles de Marsy dzialal ok 1900 i byl bardziej znawca sztuki niz tworca], i odlane przez mnicha Jeana Thibaut. Dosc dlugie epitafium po lacinie slawi jego zaslugi. Kaplica Saint Placide stala sie kaplica swietego Kazimierza i zostala calkowicie oplacona przez polskich dostojnikow. Marmurowy oltarz z wielkim frontonem, zdominowanym przez golebia, zostal erygowany po znajdujacym sie tuz obok mauzoleum. Jest dedykowany sw. Placydowi i swietemu Kazimierzowi...." Mauzoleum bylo przemieszczane przez historie. Rewolucje przetrwalo w Muzeum Zabytkow Francuskich Aleksandra Lenoira. Gdzies wcielo wspomnianych aniolow i jenckich tureckich. Przewaznie sie dzieli wykonastwo. Znanym z wielu prac dla Ludwika XIV, zwlaszcza w Wersalu braciom Gaspardowi i Balthasarowi de Marsy, przypisuje sie wykonanie gornej, rzezbiarskiej czesci. Tak z bliska wyglada twarz krola Zaciekawily mnie miltaria na rzezbie Nie wiem komu nalezy przypisac znajdujacy sie u gory herb Wazow polskich Uwaza sie ze zakonnik Thibaut odlal w brazie podstawe z plaskorzezba ukazujaca bitwe z Kozami pod Beresteczkiem. oraz wspomniane epitafium..

Chorwacja Wpoczynek

Rezydencja od południa przylegała do brzegu morza i od tej strony bok założenia pałacowego stanowił kolumnowy portyk umożliwiający długie spacery wzdłuż nadbrzeża. Pozostałe boki pałacu były ufortyfikowane basztami wzniesionymi na narożach, przy bramach i w środkowych częściach muru, pomiędzy bramami. Do pałacu, od strony portyku prowadziło wejście przez centralnie usytuowany westybul. Po jego obu stronach znajdowały się pomieszczenia mieszkalne. Za westybulem znajdował się perystyl zbudowany na planie koła, przekryty kopułą. W głębi, po stronie lewej od wejścia Dioklecjan nakazał wznieść świątynię Jowisza. Naprzeciw niej znajdowało się wzniesione jeszcze za życia cesarza mauzoleum. Była to budowla na planie ośmioboku, otoczona kolumnadą. Do wnętrza mauzoleum prowadził portyk od strony ulicy przecinającej założenie w kierunku podłużnym.

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this.

super fajni faceci - Onet.pl Blog

Mi policzki, ale mimo to nadal czułam niesamowity zachwyt. Mocniej przytuliłam do siebie Tosię. Przed nami malowała się bajkowa cerkiew Placu Czerwonego. Gackt przyklęknął przy Danielu, sadzając malca na jedno kolano i cieplej opatulając szalikiem.

- Jakie to ładne…- wyszeptał chłopczyk i skinął główką w stronę cerkwi- Tato, co to jest cerkiew?

- To taka rosyjska świątynia…

- A te inne domki…?

- To jest Mauzoleum Lenina, tam Kreml…

Daniel spojrzał na ojca pytającym spojrzeniem i nieco wygodniej ulokował się na kolanie.

- Kreml to tam gdzie jest pan prezydent. Tak jak u nas cesarz. A Mauzoleum to taki… hm… swoisty grób… Jak piramidy w starożytnym Egipcie… Pamiętasz, Dan…?

- Mumie?- maluch aż się zaczerwienił z podekscytowania.

- Nie do końca, ale tak to możesz rozumieć.